هیجان و تصمیم­ گیری چه رابطه ای با هم دارند

هيجان و تصميم­ گيری

در این مقاله می خواهیم از منظر علمی رابطه ی هیجان و تصمیم­ گیری را با هم  بررسی کنیم به حالت­های ناپایدار و واکنش­های کوتاه مدت، هیجان گفته می­شود. در تفکر رایج گذشته، تصمیم­ گیری منطقی با هیجان­ و عاطفه تضاد مشهودی داشت؛ به همین دلیل توصیه می­ شد برای تصمیم ­گیری منطقی، تا حد امکان هیجان­ مورد توجه قرار نگیرد.

داماسیو[۱] یکی از اولین دانشمندانی بود که با این عقیده مقابله نمود و نشان داد که هیجان و تصمیم­ گیری با هم ارتباط نزدیکی دارند.

داماسیو، که رئیس بخش عصب­ شناسی دانشکده پزشکی «آیوا» است، با تحقیق بر روی چندین مورد توانست اهمیت هوش هیجانی را اثبات کند. یکی از این موارد، تحقیق بر روی فردی به نام الیوت بود که انسانی موفق در کار و زندگی خانوادگی بود.

تست هوش نیز برای او IQ[۲] بالایی را تخمین زده بود. اما وی پس از یک حادثه رانندگی، دچار آسیب­ هایی در مغزش شد. او پس از این حادثه نتوانست موفقیت­ های پیشین را تکرار کند و کار خود را از دست داد و وضعیت خانوادگی­ اش هم دچار مشکل شد، اما در آزمایش­ها مشخص شد که ضریب هوشی او تغییری نکرده­ است. داماسیو به این نتیجه رسید که عواملی به غیر از هوش، در هوشمندی انسان مؤثرند. او دریافت که هیجان عنصری کلیدی در هوشمندی، و رابطه تنگاتنگ بین هیجان و تصمیم گیری دارد.

ژوزف لٍدو[۳]، به تشخیص حلقه­ هایی در مغز دست یافت که این حلقه­ ها باعث می­ شوند تا هیجانات قبل از این که عقل و هوش، شانس دخالت پیدا کنند، دستورهای خود را صادر ­کنند . عقل و هوش منطقی به قدرت استدلال کمک می­ کنند، اما توانایی پیش بینی پیامدهای تصمیم­ گیری، تنها از هوش هیجانی برمی­ آید.

از این رو افرادی که با این ضعف پیش­ بینی، تنها با تکیه بر قدرت استدلال، تصمیم­ های اشتباه خود را تکرار می­ کنند، پی­ در­پی در زندگی شکست می­ خورند و موجبات دور شدن دیگران را از خود فراهم می­ کنند.

دانشمندان به این نتیجه رسیده­ اند که از طریق هوش منطقی می­ توان رابطه ­ای را آغاز کرد اما دوام آوردن آن به هوش هیجانی بستگی دارد، برای مثال از طریق هوش منطقی می­ توان به استخدام درآمد اما تنها از طریق هوش هیجانی، می­ توان در شرکتی دوام آورد، رشد کرد و به کسب درآمد و مقام ­های بالا رسید.

منبع: www.shenakhtmag.com

[۱] Damasio

[۲] Intelligence Quotient

[۳] Joseph Ledoux

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *