هوش هیجانی و ۴ ضلع مهم آن

هوش هیجانی

در انسان­ها هوش هیجانی شامل چهار قابلیت است که به طور مساوی تاثیر گذار هستند و به اندازه متوسط با یکدیگر همبستگی داخلی دارند. این چهار قابلیت در ارتباط با عامل­های هوشمند به شرح زیر می­ باشند:

  1. ادراک هیجان[۱] در خود یا دیگران: عامل­های هوشمند بسیاری با قابلیت ادراک هیجان از طریق پردازش حالات چهره، ژست و صوت توسعه داده شده­ اند . این حوزه اولین حوزه­ای بود که توسط محققین هوش مصنوعی  مورد توجه قرار گرفت و هنوز هم از حوزه­ های مهم می­ باشد.
  2. استفاده از هیجان در تسهیل فرآیند تفکر[۲]: عامل­های هوشمند از حالت ­های هیجانی برای هدایت فرآیند شناختی ­و تغییر توجه (از طریق مکانیزم هشدار یا وقفه) استفاده می ­کنند. هیجان به شکل­ های مختلفی می­ تواند فرآیند استدلال را تسهیل کند. به عنوان نمونه هنگامی که عامل هوشمند باید بین چندین گزینه یکی را انتخاب کند؛ می­تواند با مراجعه به سیستم هیجان و در صورت امکان حذف گزینه ­های نامطلوب (که احتمالاً در مورد آن‌ها تجربه هیجانی نامطلوبی در حافظه دارد)، فضای جستجو را کوچک نموده و در نتیجه، با سرعت بالاتری گزینه برتر را انتخاب نماید.
  3. فهم هیجان[۳]، زبان و سیگنال­ های حاوی هیجان: فهم هیجان، که از عامل های مهم هوش هیجانی است فعالیتی شناختی می باشد که عامل، درباره اینکه چرا یک عامل (خود یا دیگران) در یک حالت هیجانی قرار دارد (مثلاً رفتار ناعادلانه یک شخص را عصبانی می­ کند) و چه عمل­ هایی با آن حالت در ارتباط هستند (یک شخص عصبانی به دیگران حمله می­ کند)، با استفاده از دانش هیجانی استنتاج می­ کند. فهم هیجان در عامل­ها، یک موضوع نوظهور است.
  4. مدیریت هیجان[۴] برای رسیدن به یک هدف مشخص: زمانی که یک فرد هیجانات را بفهمد؛ می­ تواند هیجانات خودش و دیگران را برای ارتقاء اهداف اجتماعی مدیریت کند. برای نمونه، یک نفر در هنگام ناراحتی به سینما می ­رود تا هیجان­های مثبت پیدا کند؛ یا یک کار خوشایند برای بیرون آوردن دوستش از بد خلقی انجام می­ دهد.

این قابلیت­ ها «از فرآیندهای فیزیولوژیکی پایه ­ای به فرآیندهای فیزیولوژیکی مجتمع شده مرتب شده­ اند»  . برای مثال، ادراک هیجان به قابلیت ­های نسبتاً ساده ی ادراک و نمایش هیجان اهمیت می­ دهد؛ اما مدیریت هیجان به متعادل سازی فکری هیجان اهمیت می­ دهد ..

امیدوارم در این مقاله توانسته باشیم به اختصار عوامل تاثیر گذار بر هوش هیجانی را توضیح داده باشیم.

[۱] Perceiving emotion

[۲] Facilitate thought

[۳] Emotion understanding

[۴] Emotion management

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *