دانشمندان کد های مربوط به تشخیص چهره در مغز را رمزگشایی کردند

مغز انسان قادر است ۶ بیلیون چهره متفاوت را بدون نیاز به “جعبه سیاه” از هم تشخیص دهد. وقتی به تصویرهای گرفته شده از چهره های مختلف نگاه می کنید مغز شما به سرعت آن چهره ای را که می شناسید از میان تمام آن تصاویر تشخیص می دهد. در سال های اخیر دانشمندان حوزه نوروساینس اقدام به نفوذ به ” جعبه سیاه” مغز انسان کرده اند تا بفهمند مغز چگونه می تواند چهره ها را از هم تشخیص دهد اما آیا واقعا مغز انسان و دیگر جانداران برای تشخیص چهره ها از هم نیاز به جعبه سیاه دارد ؟ در ادامه به این مطلب می پردازیم.

اخیرا محققان ادعا کردند کد تشخیص چهره در مغز پستانداران را یافته اند.پروفسور دوریس تسایو متخصص زیست شناسی و مهندسی زیستی موسسه تحقیقات و تکنولوژی کالیفورنیا درین خصوص گفت: ” ما دریافتیم عملکرد این کد به طرز شگفت آوری ساده است. نتایج تحقیقات ما نشان می دهد که تشخیص چهره در مغز میمون حدود ۲۰۵ عصب را در مغز درگیر خود کرده است یافته های این مطالعه می تواند برای ساخت اپلیکیشن تشخیص چهره مجرمین از طریق سیگنال های مغزی شاهدان مورد استفاده قرار گیرد

 

بخش هایی در مغز وجود دارند که مسئول تشخیص چهره هستند:

پروفسور دوریس تسایو و همکارانش با تحقیقات اخیری که بر روی مغز انسان و دیگر پستانداران انجام دادند توانستند بخش هایی از مغز را که مسئول تشخیص چهره است پیدا کنند آن ها شش محدوده را که در قشر تحتانی مغز قرار دارد را ” تکه های تشخیص چهره ” نامیدند . بررسی های بیشتر نشان داد که فعالیت سلول های این بخش از مغز زمانی که افراد چهره ها را تشخیص دادند بسیار بیشتر از زمانی که اشیا را مشاهده کردند بوده است.محققان نام این سلول ها را ” سلول های تشخیص چهره” گذاشتند.

سال های متمادی متخصصان عقیده داشتند که هر سلول در مغز یک چهره خاص را نشان می دهد اما یافته های جدید کاملا عکس این مطلب را اثبات می کنند پروفسور تسایو در این زمینه گفت: ” مغز شما قادر است ۶ بیلیون چهره متفاوت از هم را تشخیص دهد این در حالی است که بخش های مربوط به تشخیص چهره این تعداد سلول را ندارند.”

دریافت سیگنال های تشخیص چهره از سلول های عصبی با استفاده از واسط های مغز و کامپیوتر:

پروفسور تسایو و همکارانش توانستند بفهمند در تشخیص هر چهره گروهی از سلول های این محدوده های خاص در مغز تشکیل یک محور چند بعدی می دهند درست شبیه محورهای عصبی که با ترکیب رنگ های قرمز ، آبی و سبز روشن یک طیف رنگی چند بعدی را تشکیل می دهند. برای این آزمایش محققان از میمون ها استفاده کردند. آن ها الکترودهایی را به مغز هر یک از میمون ها وصل کردند که قادر بود تک تک سیگنال هایی که از محورهای عصبی تشخیص چهره در مغز ساطع می شدند دریافت و ثبت کند.به این ترتیب توانستند الگوریتم هایی تهیه کنند که چگونگی ترکیب محور ها و واکنش های هر یک از سلول های تشخیص چهره را به وضوح نشان دهند.

به زبان ساده ، آن ها یک چهره جدید را به میمون نشان می دادند و فرآیند باز تشخیص آن چهره در مغز حیوان از طریق الکترودهای دریافت کننده سیگنال ثبت می کردند.

پروفسور چانگ ، از محققان این مطالعه اظهار داشت ” امروزه به این نتیجه رسیدیم فرآیند پردازش چهره در مغز ابدا به ” جعبه سیاه ” نیاز ندارد.بلکه مغز به صورت تدریجی و قدم و به قدم سلول هایی را باهم ترکیب می کند و تصویر چهره مورد نظر را در مغز بازسازی می کند این تحقیق نشان می دهد احتملا دیگر اشیا و تصاویر ( به جز چهره) به طور مشابه در مغز کدگذاری شده اند.

 

منبع: نوروساینس نیوز

تهیه شده در واحد تولید محتوای شناخت مگ

www.shenakhtmag.com

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *