واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) قصد دارد به کجا برسد؟

واسط های مغز و کامپیوتر

ما در مقاله واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) به زبان ساده به صورت اجمالی با واسط های مغز و کامپیوتر آشنا شدیم، واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) تکنولوژی قدرتمندی است توانسته است اصول بنیادی ارتباطات بشر با فضای پیرامونش را تغییر دهد. واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) با ایجاد ارتباط بین مغز و دنیای بیرون راهی فراهم کرده تا افرادی که به شیوه های معمول مانند صحبت کردن و یا حرکت فیزیکی نمی توانند افکارشان را مطرح کنند قادر باشند از طریق دستگاه های خاص فکر خود را کنترل کنند و شاید حتی روزی برسد که بتوانند اندیشه هایشان را هم گسترش دهند.

 

واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) با وصل کردن مغز به یک واسط بیرونی ارتباطی مستقیم و دوسویه برقرار می کند:

این فناوری را می توان به سه بخش تقسیم کرد:

شیوه تهاجمی(کاشت واسط در قشر خاکستری مغز).

شیوه نیمه تهاجمی(کاشت واسط بیرونی درون دیگر اعضای بدن به جز مغز).

شیوه غیر تهاجمی(مانند انواع هدست هایی که در تصویربرداری های عصبی رایج هستند و اطلاعات را از امواج مغزی دریافت کرده و از طریق دستگاه قابل خواندن می کند).

شیوه غیر تهاجمی نسبت به دیگر شیوه ها بسیار قابل دسترس تر است و در حال حاضر و همین طور در آینده نیز کاربردهای بسیاری دارد.

 

آینده اپلیکیشن های همیار واسط های مغز و کامپیوتر (BCI):

شناخته شده ترین اپلیکیشین هایی که بر پایه واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) ساخته شده اند در حوزه پزشکی بوده اند . واسط های مغز و کامپیوتر (BCI) برای افرادی که از مشکلات جسمی حاد رنج می برند و یا بیمارانی که در برقراری ارتباط با دنیای بیرون دچار مشکلات جدی هستند بستری فراهم می کند تا بتوانند با یک مراقب و یا کسی که مورد علاقه آن هاست ارتباط برقرار کنند.

 

معجزه نورواسکای:

نورواسکای سیستمی به نام Mind Scribe طراحی کرده است. این سیستم برای بیمارانی که از آمیوتروفیک و یا بیماری های مشابه رنج می برند مفید است چرا که از طریق آن می توانند ذهن خود را کنترل کنند. .

نورواسکای با پشتوانه تکنولوژی تصویربرداری عصبی این سیستم را به گونه ای مجهز کرد تا امواج مغزی بیماران به پیام های قابل فهم مثل “بله” و “خیر” تبدیل شوند.این سیستم به علاوه به کاربر این امکان را می دهد تا احساساتی شبیه غم و شادی را به صورت کلمه و دربعضی موارد حتی در قالب یک جمله کامل بروز دهد.

 

درمان آسیب نخاعی:

واسط های مغز و کامپیوتر(BCI) همچنین برای تحریک و افزایش سیگنال های عصبی و کمک به آن دسته از بیمارانی که دچار آسیب های جدی مغزی مانند سکته یا انواع فلج عضلانی شده اند مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در یک آزمایش بیمارانی شرکت کردند که دچار قطع نخاع کامل بودند. آن ها کلاهک های مجهز به حسگر های EEG را که از طریق پوشش محافظ خارجی به واسط بیرونی وصل شده بودند پوشیدند. ازاین طریق امواج مغزی آن ها ثبت و قابل خواندن شد. پس از آن بیماران توانستند پوشش محافظ خارجی را مثل بدن خود کنترل کنند بعضی از گزارشات حاکی از آن است که حتی برخی از آن ها توانستند برای اولین بار پس از جراحات وارده بافت های بدن خود را احساس و یا حتی آن ها را تکان دهند.

 

در بخش بعد با استارت آپ هایی در حوزه واسط های مغز و کامپیوتر آشنا خواهیم شد.

 

تهیه شده در واحد تولید محتوای شناخت مگ

www.shenakhtmag.com

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *