استارت آپ هایی در حوزه واسط های مغز و کامپیوتر

واسط های مغز و کامپیوتر

پس از مقاله ی آشنایی با  واسط های مغز وکامپیوتر (BCI)، زین پس قصد داریم به معرفی استارت آپ هایی در حوزه واسط های مغز و کامپیوتر بپردازیم.

معرفی استارت آپ هایی در حوزه  واسط های مغز و کامپیوتر

استارت آپ نورولوشن

“تیم رباتیک نورولوشن فلج عضلانی را بی معنی کردند.”

نورولوشن استارت آپی در حوزه واسط های مغز و کامپیوتر است که در سال ۲۰۰۷ با بودجه ای بالغ بر ۲٫۱۵ میلیون دلار شروع به کار کرد ماموریت این شرکت ساختن پلتفرمی بود تا انقلابی در فناوری واسط های مغز و کامپیوتر در حوزه کمک کردن به افرادی که از فلج عضلانی رنج می برند به وجود بیاورد. سالانه ۷۹۵۰۰۰ نفر در ایالات متحده آمریکا به سکته مبتلا می شوند.

نورولوشن یک پوشش محافظ خارجی رباتیک موسوم به Ipsi hand ساخته است . استفاده ازاین سیستم باعث می شود تا مغز به آن دسته از بافت های بدن که توانایی حرکت ندارند سیگنال هایی ارسال کند. این بارشِ سیگنال مداوم نهایتا منجر به برقراری ارتباطات سیناپسی و تاثیر گذاشتن بر روی آن قسمت بدن می شود.

 استارت آپ سرو

” در سال ۲۰۰۸ پیتسبورگ  استارت اپی با عنوان  سرو را پایه گذاری کرد که فقط در همین ماه، ۳۸ میلیون دلار از  شرکت سرمایه گذاری ای به نام کولبرگ کریویس  و رابرتز  برای  ساخت  دستگاهی که    به افراد مبتلا به اختلالات خواب یا بی خوابی کمک می کند دریافت کرد.”

چرا اختلالات خواب مهم است؟ حدود ۵۰ تا ۷۰ میلیون امریکایی از اختلالات مزمن خواب رنج میبرند. سرو یک تکنولوژی ارایه می دهد  که علت و ریشه اختلالات خواب را که برانگیختگی بیش از حد ذهن ما را در طی خواب نشانی یابی می کند.
سازمان غذا و دارو امریکا FDA  برای سیستم خواب سرو به عنوان یک دستگاه تجویزی امتیازی را جهت ترخیص کالا از گمرک  تجاری اعطا کرد.
ترخیص کالا از گمرک FDAمشروط بر این است که این دستگاه چطور در دسترس عموم قرار گیرد.

یعنی همانطور که سرو ادعا می کند آیا ” خواب بهتر در شب همین دور و بر هاست.”

استارپ آپ مایند مِیز

“مایند مِیز  یک شرکت سوییسی است که در سال ۲۰۱۲ با  هدف ایجاد یک پلت فرمِ ترکیبی با VR, تصویربرداری  از مغز، گرافیک های کامپیوتری و علوم اعصاب تاسیس شد، این شرکت تا کنون در دو دوره بودجه ای بالغ بر ۱۸۰٫۵ میلیون دلار دریافت کرده است.  آنها  یک رابط کاربری که مجهز به HMD بود را  با  دوربین های سه بعدی ادغام کردند  تا  فضای مناسبی از  VR و AR  برای بیماران مبتلا به اختلالات عصبی به وجود بیاورند آنها در نظر دارند یک بازخورد چند حسی برای بیماران مبتلا به آسیب های مغزی جهت تحریک عملکرد حرکتی در طول توانبخشی ارایه دهند. این اولین VR/AR تقویت شده و سیستم بازی حرکتی است. این سیستم به گونه ای است که انگار شما تمام تحریکات و نتایج تفکراتت خودتان را تحت کنترل دارید.”

برای آشنایی با VR/AR می توانید مقاله ” واقعیت افزوده AR ” با ” واقعیت مجازی VR ” چه تفاوتی دارد؟ را مطالعه کنید.

ادامه دارد….

تهیه شده در واحد تولید محتوای شناخت مگ

www.shenakhtmag.com

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *