دانش های میان رشته ای مثل علوم شناختی را از کجا یاد بگیریم؟

کسانی که به مباحث آینده پژوهی علاقه مندند احتمالا می دانند که روند علمی و فناوری در جهان به زودی بشر را وارد عصر تازه ای می کند. عصری که بیشتر با عنوان عصر فناوری های همگرا شناخته می شود. علوم شناختی و فناوریهای شناختی که یکی از اجزا این همگرایی محسوب می شود در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

با علم به این واقعیات، ممکن است در ما این دغدغه به وجود بیاید که چگونه می توانیم در این زمینه های علمی نوظهور دانش خود را افزایش دهیم. از طرفی می دانیم که اکثر این علوم میان رشته ای هستند. یعنی الزاما رفتن به دانشگاه و طی کردن روند معمول آکادمیک نمی تواند به صورت اثربخش ما را در این زمینه ها توانمند کند.

برای پاسخگویی مناسب به روندهای آموزشی جدید مانند همین علوم شناختی در جهان، اتفاقات خوبی افتاده است. به عنوان مثال از سال ۲۰۱۲ دانشگاه هاروارد پروژه ای با نام هاروارد ایکس  (HarvardX) در کنار MITx از دانشگاه ام آی تی برای توسعه آموزش الکترونیک راه اندازی کرد. این پروژه مشترک همان پلتفرم آموزشی edX است. از نمونه های موفق دیگر در حوزه آموزش مجازی مباحث دانشگاهی می توان به پلتفرم کورسرا (Coursera) اشاره کرد. هر دوی این پلتفرم ها از استادان برتر دانشگاه های شناخته شده جهان بهره می برند.

خبر خوش آن که، در داخل کشور هم پلتفرمی مشابه توسعه پیدا کرده است که اتفاقا از روندهای جدید هم غافل نمانده. پلتفرم مکتب خونه، دوره های آموزشی دانشگاه های شناخته شده کشور مانند صنعتی شریف، شهید بهشتی، دانشگاه تهران و… را به صورت رایگان بر روی وب سایت و همچنین به صورت اپلیکیشن اندرویدی ارائه می کند.

از جمله دوره هایی که به علوم شناختی مربوط می شوند، می توان به دوره مبانی علوم اعصاب شناختی، مطالعه و مداخله در علوم اعصاب شناختی، روانشناسی اجتماعی و کارگاه تصویربرداری مغزی (ساختاری و عملکری) اشاره کرد. اغلب دوره های این حوزه به وسیله پژوهشکده علوم شناختی ارائه شده است.

این دوره ها که به صورت رایگان و بدون نیاز به کنکور و مستقل از زمان و مکان به زبان فارسی در دسترس همگان قرار گرفته اند. فرصتی طلایی برای علاقه مندان به علوم میان رشته ای و فناوریهای همگرا به حساب می آیند. از طرفی می دانیم که بازار کار در ایران در آینده ای نه چندان دور نیاز مبرم به متخصصین این حوزه ها خواهد داشت.

تهیه شده در واحد تولید محتوای شناخت مگ

www.shenakhtmag.com

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *