• صفحه خانگی
  • >
  • کوتاه و خواندنی
  • >
  • ” محققان با استفاده از یادگیری ماشین، سیگنال های علاقه را از امواج مغزی خوانندگان جمع آوری می کنند.”

” محققان با استفاده از یادگیری ماشین، سیگنال های علاقه را از امواج مغزی خوانندگان جمع آوری می کنند.”

“شما فقط کافی است که بخوانید تا کامپیوتر بتواند کلید واژه های مرتبط و مورد علاقه شما را جمع آوری کند و  از این طریق بفهمد شما در حال انجام چه کاری هستید.”
در آینده وقتی که با حجم زیادی از داده مواجه شویم افراد چگونه می توانند آن ها را به شیوه ای هوشمندانه هدایت و ذخیره سازی کنند؟ مشکل فشردگی بیش از حد اطلاعات مساله ای است که امروزه با آن در گیر هستیم بنابر این به راهی برای فیلتر کردن نیاز است تا محتواهای دیجیتال به تدریج و به صورت داده هایی در واحد های کوچک ذخیره شوند.
محققانی در فنلاند این مشکل را از نظر گذراندند و در این خصوص تحقیقی جالب  انجام  دادند که در آن از حسگر های تصویربرداری عصبی برای کنترل امواج مغزی افرادی که مطالبی در ویکیپدیا می خواندند استفاده می شد آن ها اطلاعات به دست آمده را با ماشینی که برای تفسیر اطلاعات برنامه ریزی شده بود ترکیب کردند و توانستند بفهمند کدام مطلب برای خوانندگان جالب تر بوده است.

با استفاده از این تکنولوژی تیم تحقیقاتی توانست لیستی از کلید واژه ها را که خوانندگان حین خواندن به صورت معناداری در ذهن خود مجسم کرده بودند تهیه کنند از این طریق آن ها میتوانستند پیش بینی کنند مقاله مرتبط دیگری که هر شخص بعدا مطالعه خواهد کرد در چه زمینه ای می تواند باشد.
تیم تحقیقاتی مرکز فناوری و اطلاعات هلسینکی گمان می کند  این اولین بار است که محققان توانسته اند قابلیتی فراهم کنند تا از طریق آن اطلاعات تازه ای را بر مبنای اطلاعات مرتبط استخراج شده قبلی  از امواج مغزی به افراد پیشنهاد دهند.

روتسالو در این خصوص ادامه داد : ” تحقیقات بیشماری در حوزه واسط های مغز و ماشین انجام گرفته شده است اما به طور خاص اغلب این تحقیقات در این زمینه کار شده است که چطور دستورات مشخصی را برای کامپیوتر ها به طور واضح تعریف کنند به طور مثال شما می خواهید فرمان  روشن کردن لامپ اتاقتان را به صورت الگویی برای کامپیوتر مشخص کنید شما ابتدا باید این فرمان را برای کامپیوتر روشن کنید تا بتواند آن را از مغز شما بخواند.

منبع :
https://techcrunch.com/2016/12/14/researchers-use-machine-learning-to-pull-interest-signals-from-readers-brain-waves/

تهیه شده در واحد تولید محتوای شناخت مگ

www.shenakhtmag.com

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *