انواع سیگنال های مغزی و کاربرد های آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر

انواع سیگنال های مغزی

انواع سیگنال های مغزی

در این مطلب سعی داریم تا شما را با انواع سیگنال های مغزی و کاربرد های مهم آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر آشنا کنیم،  مقاله واسط مغز وکامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش!! می تواند به شما در درک بهتر این مطلب کمک کند، ابتدا به مفهوم  کلی سیگنال های مغزی می پردازیم سپس دسته بندی های متفاوت آن را مورد بررسی قرار می دهیم و نهایتا مختصری راجع  به کاربرد های انواع سیگنال های مغزی اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع سیگنال های مغزی:

دلتا، تتا ، آلفا ، بتا و گاما از سیگنال های مغزی هستند . دلتا به سیگنال های مغزی افراد بالغ در هنگام خواب و عمیق ترین زمان خواب در کودکان  اطلاق می شود. امواج تتا مربوط به سیگنال های مغز در حالت خواب آلودگی و مدیتیشن است . امواج الفا وقتی ایجاد می شوند که افراد در حالت آرامش قرار گرفته و چشم های خود را بسته اند.

امواج بتا در زمان هوشیاری کامل افراد ایجاد می شود البته در مواردی که ذهن در استرس می باشد نیز سیگنال مغزی از نوع بتا است و نهایتا امواج گاما است که مجدداً در حالت هوشیاری و هنگامی که ذهن چیزی را تصور می کند ساطع می شود.

حضور واسط مغز و کامپیوتر و انواع سیگنال های مغزی در رشته های مختلف:

به طور خلاصه این علم نوین به پزشکی، ارگونومی عصبی و محیط هوشمند، بازاریابی عصبی  و تبلیغات، آموزش، بازی و سرگرمی و امنیت و احراز هویت راه پیدا کرده است. در این مطلب ابتدا به کاربرد سیگنال های مغزی در حوزه پزشکی می پردازیم.

کاربردهای  پزشکی:

حوزه سلامت طیف وسیعی از کاربردها را به دلیل  استفاده مستقیم از سیگنال در بر گرفته است و به نوعی گسترده ترین و به روزترین کاربردهای bci  در این حوزه گنجانده می شود.

دسته بندی کاربردهای پزشکی و سلامت به ترتیب زیر است :

۱: پیشگیری

۲: تشخیص

۳: توانبخشی و ترمیم

پیشگیری:

اندازه گیری سطوح متفاوت هوشیاری، بررسی  الگوهای مغزی افراد در این بخش رکن اساسی است توجه عمده این حوزه بر  تاثیر الکل و سیگار  برروی سیگنال های مغزی است  که محققان دریافتند تاثیر الکل بر سیگنال های مغز بسیار بیشتر از سیگار بوده است.

تصادفات جاده ای یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر و همینطور آسیب دیدگی های جدی که اغلب منجر به فلج عضلانی می شوند می باشد تحلیل علل این مساله یکی از مهم ترین زمینه های تحقیق در زیرشاخه پیشگیری است. به این ترتیب که محققان  سطوح مختلف هوشیاری افرادی که از ناتوانی های حرکتی رنج می برند به ویژه رانندگان را مطالعه می کنند و با اندازه گیری و ثبت الگو ها و بررسی عملکرد گوش میانی و چشم ها  می توانند راهی برای پیشگیری از تصادفات جاده ای و نهایتا فلج عضلانی پیدا کنند.

از دیگر عواملی که منجر به فلج شدید و ناتوانی حرکتی می شود سکته مغزی است که در دهه های اخیر به دغدغه محققان تبدیل شده است.  دانشمندان سعی دارند تا با بررسی سیگنال های مغزی راه حلی برای پیشگیری از سکته مغزی پیدا کنند و موتور حرکتی آسیب دیده  را از طریق در مان های نوروپلاستی ترمیم کنند.

شناخت مگ قصد دارد تا در مطالب بعدی نیز به دیگر کاربرد های جذاب واسط مغز و کامپیوتر بپردازد. اگر دنیای اسرار آمیز bci برای شما نیز جالب است با مجله تخصصی شناخت مگ همراه باشید.

 

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

 

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *