رابط مغز و کامپیوتر و حوزه های بازی و بازاریابی

رابط مغز و کامپیوتر

در ادامه مطالب قبلی سعی داریم مختصری درباره کاربردهای متفاوت رابط مغز و کامپیوتر در حوزه های بازی و سرگرمی و بازاریابی و تبلیغات بپردازیم اگر  به هر کدام از این زمینه ها علاقمند هستید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان بخوانید. پیش از مطالعه این مطلب میتوانید مطالب مرتبط واسط مغز و کامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش! و انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر را مطالعه بفرمایید.

بازی و سرگرمی :

حوزه بازی و سرگرمی بازار جدیدی برای کاربردهای رابط مغز و کامپیوتر ایجاد کرده است.  امروزه بازی های متنوعی در دنیای مجازی با کیفیت های مختلف موجود است.

ترکیب ویژگی های بازی های موجود با توانایی کنترل کردن مغز به موضوع جالبی برای محققان تبدیل شده است. در یکی از همین مطالعات محققان تلاش کردند تا یک تجربه سرگرمی چند مغزی با عنوان brain Arena تولید کنند. در این ویدیو گیم ، بازی کنان از طریق دو رابط مغز و کامپیوتر می توانستند به صورت رقابتی و یا مشارکتی باهم فوتبال بازی کنند آن ها با تصور کردن حرکات دست به صورت چپ و راستی می توانستند گل بزنند  یک بازی دیگر نیز با عنوان Brainball با استفاده از رابط مغز و کامپیوتر و سیستم کنترل هیجانات عصب های دفاعی توانست ایده جدیدی در دنیای بازی ها ارایه دهد .طراحان این بازی گفتند هدف از تولید آن کاهش سطح استرس افراد از طریق رابط مغز و کامپیوتر بوده است . به این ترتیب که در این بازی توپ فقط زمانی به حرکت در می آید که بازی کنان کاملا از نظر روانی در حالت آرامش قرار داشته باشند. پس بازیکن آرام تر ،شانس برنده شدن بیشتر! طراحان امیدوار هستند این بازی بتواند به افراد آموزش دهد چطور استرس خود را کنترل کنند و ذهن خود را آرام تر کنند.

بازاریابی عصبی و تبلیغات:

حوزه بازاریابی نیز بسیار مورد توجه محققان  bci  است. دانشمندان سعی دارند با ترکیب اصول بازاریابی و رابط مغز و کامپیوتر میزان توجه افراد به یک  پیام تبلیغاتی خاص را بسنجند . آن ها این قابلیت را طوری طراحی کرده اند تا زمانی که افراد به تبلیغات بازرگانی یا سیاسی نگاه می کنند یک رابط مغز و کامپیوتر الگوی ذهنی آن ها به الگوریتم های قابل فهم ترجمه کند تا میزان توجه آن ها اندازه گیری شود. به عبارت دیگر محققان می خواهند تاثیر عملکرد های شناختی بر تبلیغات را با به کارگیری رابط مغز و کامپیوتر ارزیابی کنند.

دنیای جذاب رابط مغز و کامپیوتر همین جا تمام نمی شود مجله تخصصی شناخت مگ هر آنچه را درباره واسط مغز و کامپیوتر لازم است بدانید را در اختیار شما قرار خواهد داد.

 

تهیه و تنطیم: هانا بهرامی

تحریریه مجله شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *