سیگنال eeg و حوزه سلامت و درمان

سیگنال eeg

در این مطلب کوتاه سعی داریم مورد بحث قرار دهیم کاربردهای متنوع سیگنال eeg درحوزه سلامت و درمان است. همانطور که در مطلب واسط های مغز و کامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش!  به آن اشاره کردیم واسط های مغز و کامپیوتر بسیار مورد توجه پزشکان قرار گرفته اند و حیطه درمان و پیشگیری یکی از مناسب ترین بستر ها برای استفاده مفید ازاین تکنولوژی جذاب به شمار می رود با توجه به گستردگی این کاربردها در ادامه مروری بر بخش شناسایی و تشخیص بیماری و کاربرد سیگنال eeg در دنیای پزشکی خواهیم داشت.

شناسایی و تشخیص:

بررسی وضعیت ذهنی بیماران یکی از کاربرد های مهم واسط مغز و کامپیوتر در حوزه پزشکی است که موجب می شود تا با بهره بردن از سیگنال eeg بتوان منشا بسیاری از بیمارها مانند ساختار غیر معمول مغز(مثل تومور مغزی)، تشنج (مثل حمله های شدید صرع)، اختلالات خواب (مثل نارکولپسی)و تورم مغز(مثل انسفالیت) را شناسایی کرده و راه درمان آن ها را نیز پیدا کند .

با استفاده از سیگنال eeg می توان بسیار سریع تر و با هزینه کمتر علل بروز تومور مغزی که نتیجه تقسیم سلولی نامتعارف و بیش از حد است را شناسایی کرد .

این شیوه جایگزین مناسبی برای ام آر آی و سی تی اسکن می باشد . ضمنا تا کنون پزشکان توانسته اند با استفاده از این سیگنال علت بروز سرطان سینه را نیز تشخیص دهند.

زبان پریشی و سیگنال eeg :

زبان پریشی نیز  که یکی دیگر از اختلالات مغزی است  با استفاده  از پردازش سیگنال eeg قابل شناسایی و تشخیص است . زبان پریشی که بر روی مهارت های خواندن و یادگیری اثر منفی می گذارد می تواند در مراحل اولیه و دوران خردسالی تشخیص داده شده و تا حدی درمان شود تا اعتماد به نفس و سطح یادگیری کودکانی که به این اختلال مبتلا هستند بهبود پیدا کند.

 

اختلالات خواب و سیگنال eeg :

اختلالات خواب نیز با کمک این سیگنال قابل تشخیص است  با استفاده از تنظیم سیگنال ها پزشکان می توانند دلایل آیدیوپتیک ( دلایل ناشناخته و گنگ بروز یک بیماری ) اختلال در چرخه خواب بیماران  را شناسایی کنند . این روش می تواند با پیش بینی علت اختلال در چرخه های خواب از بروز بیماری پارکینسون جلوگیری کند.

همچنین برای تشخیص بیماری هایی مانند دیسکینزی(اختلالات حرکتی مانند کندی حرکات ارادی و یا حرکات مکرر غیرارادی از جمله تیک) ، نوروپاتی محیطی و بیماری های اسکلتی عضلانی نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

از دیگر موارد استفاده از سیگنال eeg می توان به حیطه توانبخشی و ترمیم نیز اشاره کرد که در مطالب بعدی به طور گسترده به آن اشاره خوهیم کرد. امیدوارم این مطلب کوتاه توانسته باشد به درک شما عزیزان در مورد کاربردهای سیگنال eeg در حوزه پزشکی  کمک  کرده باشد.

مطالب مرتبط با این حوزه:

انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر

رابط مغز و کامپیوتر و حوزه های بازی و بازاریابی

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *