انواع دستگاه eeg

انواع دستگاه eeg

آن طور که به خاطر دارید قبلا راجع به مفهوم برق نگار و یا همان دستگاه   eeg در مقاله های واسط مغز و کامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش! و سیگنال eeg و حوزه سلامت و درمان  پرداختیم پیش تر اشاره کردیم این دستگاه ها سیگنال های مختلفی را از مغز انسان جمع آوری می کنند آن ها را تقویت می کنند تا برنامه نویسان بتوانند الگوهای به دست آمده را به الگوریتم های قابل فهم برای کامپیوتر ترجمه کنند و ازین طریق پاسخ بسیاری از سوالات علم را پیدا کنند . اما ایا این دستگاه های منحصر به فرد و پوشیده از الکترود فقط در محیط آزمایشگاهی قابل استفاده هستند؟ پاسخ منفی است در این مطلب کوتاه شما را با انواع دیگری از دستگاه  eegآشنا کنیم.

انواع دستگاه eeg :

انواع دستگاه eeg  با قیمت های مناسب برای مصارف خانگی در بازار وجود دارند که در این مطلب به دو مورد از پرطرفدارترین آن ها اشاره خواهیم کرد : Emotiv EPOCو Neurosky MindWave از پرطرفدار ترین و مناسب ترین دستگاه هایی است که تا کنون روانه بازار شده است بر اساس گزارشات موجود Emotiv EPOC دستگاهی   سبک  و ارزان قیمت است که به طور معمول برای کار های تحقیقاتی از آن استفاده نمی شود اما به دلیل انعطاف پذیری بالای آن و تنوع کاربرد هایی که دارد در میان مصرف کنندگان بسیار محبوب است این دستگاه با استفاده از نرم افزارهایی که توسط برنامه نویسان تعریف شده اند می توانند احساسات، حالات چهره  و کنترل اشیا در فضای مجازی را شناسایی کنند .

این دستگاه ۱۴ الکترود اصلی و دو الکترود مرجع دارد که درون دستگاه کار گذاشته شده اند این هدست با سنسور های ویدیو گیم طراحی شده است تا افرادی که تمایل دارند به عنوان یک دستگاه کنترل کننده از آن استفاده کنند نیز بهره کافی را برده باشند . این دستگاه ها مانند دستگاه های آزمایشگاهی می توانند اطلاعات خام را جمع آوری کنند اما انقدر دقت ندارند تا بتوان به اطلاعات جمع اوری شده در تحقیقات گسترده تر به ان ها اعتماد کرد . عملکرد این نوع ازeeg  بیشتر مصارف خانگی مانند بازی و سرگرمی و یا کمک به افراد ناتوان برای انجام کارهای شخصی خودشان است.

مطالب مرتبط با این حوزه:

انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر

رابط مغز و کامپیوتر و حوزه های بازی و بازاریابی

 

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی، تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *