پردازش سیگنال های بیولوژیکی

پردازش سیگنال های بیولوژیکی

در این مطلب کوتاه سعی داریم شما را با مفاهیم اولیه ” پردازش سیگنال های بیولوژیکی” آشنا کنیم با ما همراه باشید. پیش از مطالعه این مطلب میتوانید مطالب مرتبط واسط مغز و کامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش! و انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر را مطالعه بفرمایید.

پردازش سیگنال های بیولوژیکی موضوعات  بین رشته ای متنوعی را در بر می گیرد که همگی آن ها با تحلیل سیگنال های بیولوژیکی قسمت های مختلف بدن سرو کار دارند این سیگنال ها ممکن است سیگنال الکتریکی ، شیمیایی و یا صوتی باشند تحلیل این سیگنال های بیولوژیکی می تواند برای توضیح و تشریح شرایط فیزیکی و همین طور آسیب شناسی بدن انسان مفید باشند.

گرچه این سیگنال ها زمانی که هنوز خام هستند اطلاعات  زیادی را  منتقل نمی کنند و همین مساله موجب می شود تا پردازش سیگنال های بیولوژیکی  انگیزه های درونی خود را اشکار کند و اطلاعات مورد نیاز را پردازش کرده و در اختیار ما قرار دهد .پردازش سیگنال های بیولوژیکی در حوزه سلامت و درمان در مواردی حتی مهم تراز خود شیوه های درمانی هستند به علاوه قدرت محاسبه های سریع در سال های اخیر موجب شده تا پردازش سیگنال های پیچیده تری نیز ممکن شوند قبل ازینکه به مساله پردازش سیگنال های بیولوژیکی بپردازیم بهتر است بدانیم آنچه که سیگنال ها نشان می دهند اغلب گسسته است پس در نهایت باید تبدیل به سیگنال های پیوسته شود .

اساسا دو نوع نویز به طور طببیعی در سیگنال ها وجود دارد: نویز های پایه ای و نویز های برقی. برطرف کردن هر کدام از این نویز ها مراحل مخصوص به خود را دارد که در اینجا به علت دور شدن از مطلب اصلی تشریح آن ها را به بعد موکول می کنیم.

به طور معمول سیگنال های بیولوژیکی به هرگونه فعالیت الکتریکی اندام های مختلف مثل مغز، قلب، ماهیچه ها و غیره است برخی از  این سیگنال ها مانند ECG و EEG سیگنال های دائمی هستند که بدن انسان منتشر می کند در حالی که سیگنال های دیگری مانند  VEP در نتیجه تحریک بیرونی یا درونی ساطع می شوند پس بهتر است تفاوت این سیگنال ها را بشناسیم.

شناخت کامل سیگنال های بیولوژیک سبب می شود تا برای پردازش هر یک از آن ها شیوه های خاص خودشان را به کار گیریم.  سیگنال های بیولوژیک به عنوان یکی از مهمترین منابع اطلاعاتی که ما از بدن انسان در اختیار داریم شناخته می شوند تبدیل این سیگنال ها به کد های قابل فهم برای کامپیوتر ها درست مثل این است که بشر بتواند زبان بدن خودش را تحت شرایط خاص بفهمد انگار بدنتان با شما حرف بزند.  بر این اساس متخصصان حوزه bci  از پردازش سیگنال های بیولوژیکی به عنوان الفبای bci  یاد می کنند.

مطالب مرتبط با این حوزه:

انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر

رابط مغز و کامپیوتر و حوزه های بازی و بازاریابی

سیگنال EEG و حوزه سلامت و درمان

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی

مجله علمی تخصصی شناخت مگ

 

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *