تشخیص صرع با eeg

تشخیص صرع با eeg

این روزها در دنیای علم به هر سمتی نگاه کنیم اثری از کاربرد های واسط مغز و کامپیوتر  و دستگاه eeg  به چشم می خورد علم پزشکی نیز نه تنها ازاین قاعده خارج نیست بلکه یکی از مهم ترین زمینه های استفاده از این فناوری محسوب می شود در ادامه به یکی از کاربرد های آن در زمینه  تشخیص صرع با eeg می پردازیم.

صرع یکی از شایع ترین اختلالات مغزی است که بر اساس آمار های موجود ۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان از آن رنج می برند یعنی به طور تقریبی  از هر ۱۰۰ نفر یک نفر حمله صرع را تجربه کرده است با این حجم وسیع از افراد بیمار در دنیا یکی از دغدغه های اصلی پزشکان تشخیص درست بیماری  و متمایز کردن آن از نمونه های دیگر مانند تشنج ، گرفتگی نفس و دیگر حمله ها است. یکی از مناسب ترین راه ها تشخیص صرع با eeg  است.

تشخیص صرع با eeg

از آنجایی که دلیل عمده بروز حملات صرع فعالیت های الکتریکی نامتعادل در مغز است جمع آوری سیگنال های eeg  در تشخیص صرع خیلی مهم هستند جمع آوری سیگنال های مغزی به طور بلند مدت از بیمارانی که از صرع رنج می برند حاوی اطلاعات بسیار زیادی برای تشخیص و درمان این بیماری است  بنابر این بسیار ضروری است که طول هر فرکانس به دقت بررسی شود که معمولا به متخصص برای این کار نیاز است در این قسمت به مراحل جمع آوری سیگنال های مختلفی که برای تشخیص حملات صرع باید دسته بندی و تحلیل شوند را می پردازیم این  فرایند از سه فاز مختلف رد می شود:

استخراج ویژگی ها بر مبنای انتقال موج کوتاه ، کوتاه کردن بعد فضایی ویژگی ها با استفاده از ماتریکس های پراکنده  و نهایتا دسته بندی آن ها با استفاده  از شاخص های چهار گانه.  علاوه بر این ها  سه مجموعه داده از سه نوع سیگنال مختلف برای تشخیص صرع باید مورد استفاده قرار گیرند : سیگنال های حاوی اطلاعات بالینی ،سیگنال هایی که طی حملات اولیه به طور متناوب جمع اوری شده اند و سیکنال هایی که در طول حملات اصلی صرع  توسط دستگاه ثبت شده اند.

بـه عـلاوه اسـتفاده از ترکیـب روشهـای پـــردازش ســـیگنال و تـــصویر شـــامل محاســـبه انـــرژی، آستانه گیری ، تبدیل ویولت و آنالیز همبستگی سـهم بـسزایی درکاهش حجم زیاد داده هـای EEG دارد کـه ایـن بـه نوبـه خود سبب افزایش کارآیی، دقـت و سـرعت الگـوریتم هـای تشخیص و اسـتفاده از آن بسیار ساده تر خواهد بود .

مطالب مرتبط با این حوزه:

واسط مغز و کامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش!

انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر

رابط مغز و کامپیوتر و حوزه های بازی و بازاریابی

سیگنال EEG و حوزه سلامت و درمان

تهیه و ترجمه :هانا بهرامی

مجله علمی تخصصی شناخت مگ

 

 

 

 

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *