گزارش بوت‌کمپ واسط مغز و کامپیوتر BCI

واسط مغز و کامپیوتر

گزارش نشریه‌ی دانشجویی علمی- تخصصی آژمان از بوت‌کمپ واسط مغز و کامپیوتر BCI

برای درک بهتر مفهوم BCI می توانید به این مقاله رجوع کنید (واسط مغز و کامپیوتر و تاریخچه ی شگفت انگیر آن)

در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۶ بوت‌کمپ  واسط مغز و کامپیوتر BCI در سالن نوروزنژاد پارک علم و فناوری کرمانشاه توسط شرکت شناخت، با همکاری خانه‌ی رباتیک استان کرمانشاه برگزار شد. در این بوت‌کمپ به معرفی و توضیح فناوری BCI و فعالیت‌های صورت‌گرفته در این حوزه پرداخته شد. در ابتدا آقای مهندس محمد قربانی، مدیر خانه‌ی رباتیک استان کرمانشاه، ضمن خوشامدگویی به حاضرین و توضیحاتی راجع به این فناوری و دنیای رباتیک، از خانم مهندس مینا نیازی، سردبیر نشریه‌ی شناخت مگ، جهت ارائه‌ی فناوری  واسط مغز و کامپیوتر BCI دعوت کرد. مهندس نیازی ویدئویی را در ابتدای ارائه‌ی خود در مورد کنترل خودرو، توسط واسط مغز و کامپیوتر از خارج از خودرو و به کمک مغز راننده، به نمایش گذاشت. پس از آن مهندس نیازی، فناوری  BCI (Brain Computer Interface، واسط بین مغز و کامپیوتر) را معرفی کرده و به کاربردهای  واسط مغز و کامپیوتر BCI در حوزه‌های پزشکی، تبلیغات و بازاریابی عصبی (neuromarketing)، آموزشی، بازی، امنیت و احراز هویت، پرداخت. در ادامه به پنج موضوع، شامل کنترل کامپیوتر با مغز، کنترل بازوی رباتیک با مغز، فناوری آگاه به احساسات، نسل بعدی بازی‌ها به کمک این فناوری و کنترل ذهن خود یا دیگران، که فناوری واسط مغز و کامپیوتر BCI قادر است آن‌ها را ممکن کند، را نیز معرفی و به پیشرفت چشم‌گیر فناوری  واسط مغز و کامپیوتر BCI در آمریکای شمالی و اروپا اشاره کرد. استارتاپ‌هایی که به کمک فناوری  واسط مغز و کامپیوتر BCI  ایجاد شده بودند نیز معرفی شد. مانند تیم Rythm که وظیفه تنظیم خواب را دارد، تیم Neurable که کنترل ماشین و اسباب‌بازی‌ها را ممکن می‌کند، تیم BrainCo که مدیریت استرس و تمرکز برای مسائل آموزشی را میسر می‌کند و تیم Neurolution که برای افراد معلول راه‌اندازی شده است. در پایان مهندس نیازی اشاره‌ای به یکی از پروژه‌های فیسبوک، که با هدف تایپ توسط مغز و شنوایی پوستی برای افرادی که ناشنوا هستند، راه اندازی شده است و به کمک فناوری واسط مغز و کامپیوتر BCI در حال پیاده سازی می باشد، اشاره کرد.

پس از سخنرانی مهندس نیازی، مهندس مهدی فاضل ادامه‌ی جلسه را به عهده گرفت. ضمن سلام و خوشامدگویی به حاضرین اشاره‌هایی به وجود و ضرورت فناوری واسط مغز و کامپیوتر BCI در دنیای امروز و رونق آن در کشورهای توسعه‌یافته کرد. همچنین توانایی اجرا و پیاده‌سازی فناوری واسط مغز و کامپیوتر BCI در ایران که نیاز به امکاناتی زیاد برای ممکن ساختن آن ندارد، را مورد بحث و بررسی قرار دادند. به مشکلات افراد فارغ‌التحصیل با مهارت‌های بالا و بیکاری بعد از فارغ‌التحصیلی و ظرفیت بالای حوزه کاری فناوری واسط مغز و کامپیوتر BCI برای پذیرش افرادی با مهارت‌های بالا نیز اشاره کرد. سپس مهندس فاضل توضیحاتی را درباره‌ی رویداد استارتاپی حوزه‌ی BCI که در شهریور ماه، توسط شتاب‌دهنده‌ی شزان و شرکت شناخت برگزار می‌شود بیان کرد. همین‌طور برنامه‌هایی را که قرار است در این رویداد برگزار شود، شامل مالکیت فکری (Intellectual property)، ارائه‌ی ایده‌ها (Present idea)، مدل تجاری (Business model)، نقشه‌ی تجاری (Business plan)، توسعه‌ی محصول جدید (New product development)، تیم‌سازی (Team building)، راهنمایی منتورها (Mentoring)، بررسی و اصلاح مدل تجاری، بررسی و اصلاح نقشه تجاری، ارائه سریع یا آسانسوری (Pitch) و ارزیابی ایده‌ها (Idea validation)، را مورد بررسی قرار داد.

پس از مهندس فاضل، آقای دکتر محمد کاظمی‌فرد مدیرعامل شرکت شناخت، شروع به سخنرانی کرد. دکتر کاظمی‌فرد بازار فناوری  واسط مغز و کامپیوتر BCI را تا سال ۲۰۲۰ میلادی بررسی کرده و درباره‌ی اشغال اکثریت حجم بازار توسط وسایل گیرنده‌ی EEG، بهره‌گیری از  واسط مغز و کامپیوتر BCI به روش غیر تهاجمی، کاربرد درمانی این فناوری و کاربرد نهایی آن در بیمارستان‌ها، توضیحاتی را بیان کرد. سپس در مورد کاربردهای  واسط مغز و کامپیوتر BCI در مراقبت‌های بهداشتی، ارتباطات و کنترل، سرگرمی و بازی، کنترل هوشمند منازل صحبت کرد. در ادامه دکتر به بحث سالمندی و افزایش آن در کشور و نیاز شدید فناوری  واسط مغز و کامپیوتر BCI برای حل مشکلات این قشر از افراد که فرصت و پتانسیل کاری خوبی را در کشور برای این حوزه ایجاد می‌کنند، اشاره کرد. در پایان هم به مراکز دولتی حامی این حوزه کاری و تحت نظارت معاونت علمی ریاست جمهوری که شامل نهاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی و مرکز راهبردی فناوری‌های همگرا می‌باشد، اشاراتی کرد و با حاضرین به بحث و گفت‌وگو حول علوم شناختی و علوم همگرا پرداخت. در پایان هم به سوالات حاضرین در این حوزه‌ها پاسخ داد.

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *