۴ مثال کاربردی شگفت انگیز نورومارکتینگ

نورومارکتینگ

تب نورومارکتینگ و کاربردهای آن در رشته های مختلف در حال گرفتن تمام جهان است، برخلاف دیگر شیوه های مارکتینگ اغلب افراد می توانند درک کنند چگونه کار می کند کاربرد و تاثیر نورومارکتینگ آنقدرها هم برای مردم واضح و شفاف نیست، در ادامه مثال هایی از کاربردهای علمی نورومارکتینگ در اختیار شما قرار می دهیم.

اهمیت نگاه کردن

نورومارکتینگ

تا بوده و هست آمار ها نشان  داده که تبلیغاتی که در آن ها از شخصیت های حقیقی استفاده شده است بسیار تاثیرگذارتر هستند. به خصوص تصاویر و ویدیو هایی که بچه ها در آن ها حضور داشته اند به شدت نظر مصرف کنندگان را به خود جلب می کنند به همین دلیل شرکت های تبلیغاتی از تکنیک فیلم برداری کلوزآپ برای بچه ها استفاده می کنند تا تاثیر تماس چشمی را وارد تیزر یا ویدیوی تبلیغی خود کنند اما این به تنهایی کافی نیست محققان متوجه شده اند وقتی چهره کودکان در قاب تصویر ظاهر می شود مخاطبین دیگر به محتوای پیام تبلیغاتی توجه نمی کنند اما وقتی کودک به نگاه محصولی که قصد تبلیغ آن را داریم نگاه می کند یا در به سمت آن در حال حرکت است مخاطب دقیقا متوجه محتوای تبلیغ می شود.

بسته بندی مناسب

نورومارکتینگ

همه ما این تجربه را داشته ایم که مجذوب یک بسته بندی خاص شویم شرکت های تبلیغاتی می دانند در واقع بسته بندی انقدر مهم است که گاهی حتی محتوایی که درون بسته است چندان مهم به نظر نمی آید اما تصویرسازی عصبی شیوه های بسته بندی را به سطح بالاتری ارتقا می دهد . برندهای معتبری مانند  Campbell از تصویر سازی عصبی برای بسته بندی محصولات خود استفاده می کنند. طی مطالعاتی که انجام شد توانستند نظر مصرف کنندگان را با شاخص  هایی مانند مثبت، منفی و یا خنثی بسنجند به علاوه راجع به رنگ بندی ،متن روی بسته ها  و تصاویر  نیز نظر سنجی انجام شد.

این تحقیق نشان داد که مصرف کنندگان نسبت به بسته بندی های براق نظر مثبتی نداشتد اما نسبت به بسته بندی های مات نظر بهتری داشتند از این مطلب نتیجه می گیریم که تکنیک های نورومارکتینگ به طور گسترده در طراحی بسته بندی های جدید به کار برده شده است.

انتخاب رنگ بسیار کلیدی است

نورومارکتینگ

وقتی رنگی را انتخاب می کنید به خاطر داشته باشید که این رنگ تا چه اندازه بر مشتری های بالقوه شما تاثیر می گذارد. رنگ ها می توانند طیف گسترده ای از احساسات را برانگیخته کنند تحقیقات نشان داده است که رنگ های خاص باعث به وجود آمدن احساسات خاص می شوند.

استفاده هوشمندانه از رنگ یکی از ابزارهای قدرتمند بازاریابی است یکی از معروف ترین مثال های قدرت رنگ در تبلیغات رنگ قرمز منحصر بفردی است که شرکت کوکاکولا برای محصول خود استفاده کرده است متخصصان نورومارکتینگ رنگ های مناسب برای تبلیغات را به زیر گروه هایی تقسیم کردند تا شرکت ها از آن ها به عنوان راهنمای تبلیغی استفاده کنند.

بازده تبلیغاتی

سال ها تصویر سازی مغزی مختص به فضاهای آکادمیک و علمی بود هرچند نورومارکتینگ برای شناخت عادات، سلایق و الگوی مصرف مشتریان از پتانسیل های غیر قابل انکار آن استفاده می کرد.

یکی از نمونه هایی که در آن از fMRI استفاده شده مقایسه دو کمپین مختلف قبل از ارایه آن ها به فضای عمومی است.در یک مطالعه خاص سه آگهی تبلیغاتی متفاوت برای خط تلفن مستقیم موسسه ملی سرطان به شرکت کنندگان نشان داده شد. کمپین تبلیغاتی که فعالیت های مغزی یک منطقه خاص از مغز را بالا می برد به طور مشهودی باعث می شد تا خط تلفن با سرعت بیشتری به یاد اشخاص بیاید این شیوه راهی نوین برای تشخیص میزان کارایی کمپین های تبلیغاتی از دید شرکت کنندگان است.

 

Previous «
Next »

۱ Comment

  1. خیلی جالبه
    یعنی براحتی میشه با این ترفند ها مشتری ها رو گول زد تا حالا چقدر گول خوردیم خدا میدونه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *