گزارش رویداد واسط های مغز و رایانه در کرمانشاه

گزارش شناخت مگ از رویداد واسط های مغز و رایانه (BCI) که کاروانسرای ماهیدشت کرمانشاه در تاریخ ۱۴ شهریور ماه شروع شد وتا ۱۸ شهریور ادامه داشت.

اپیزود اول:

سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶ ، برای کاروانسرای شاه عباسی ماهیدشت کرمانشاه  مثل همه سه شنبه های  قبل نبود! صبح خنکی بود و همه چیز مهیای میزبانی از جوانانی که مشتاق و تا حدی دل مشغول، از دغدغه رویاهاشان پر بودند.

خورشید که کمی بالاتر آمد، بچه ها هم رسیدند. ما منتظرشان بودیم. چهره هایی که نمی شناختیم اما از همان ابتدا می دانستیم رویاهایمان همدیگر را می شناسند.

صبح بود و صبحانه می چسبید. اتاق هایشان را تحویل گرفتند و با روند کارها آشنا شدند. خلاق بودند و از خلاقیت استقبال می کردند برای همین چیزهای جدید را زود یاد گرفتند. فضای جذاب و سنتی کاروانسرای شاه عباسی پر بود از هیاهوی کارگاه تیم سازی. روز اول همیشه تازه است  انگار کسی اولین نارنج را از اولین درخت آفتاب خورده چیده باشد و عطرش را با اولین شعاع نور صبحگاه  قسمت کرده باشد . امیر احسانی جم شروع کرد: هر کی صدای منو میشنوه یه دست بزنه! و سالن آجر فرش صدای دست ها را انعکاس داد. دستانی که دست به دست هم داده بودند تا کار های بزرگی بکنند!  لحظه بزرگی بود آوردگاهی نو به نام “نوآوردگاه” شروع شده بود!

کارگاه تیم سازی با بازی رونق گرفت. بازی ” اعداد مکمل” شور و هیجان را دوبرابر کرد هر دو عدد مکمل ده دقیقه فرصت داشتند همدیگر را بشناسند و طرف مقابل را ظرف سه دقیقه به جمع معرفی کنند. این یعنی در کمترین زمان مفیدترین اطلاعات را از طرف مقابل دریافت کردن و انتقال دادن! تیم یعنی همراهی، یعنی شناخت رویای مشترک و همدلی! نوآوردگاهیان روز اول را به ” تیم سازی” گذراندند.

پس از کارگاه تیم سازی، تیم ها برای کارگاه پردازش سیگنال که توسط جناب نوربخش و خانم وزیری از شرکت پرتو دانش تشریف آورده بودند آماده شدند. در کارگاه برخی از شرکت کنندگان داوطلب شدند تا همان جا مورد تست قرار بگیرند. این مسئله باعث هر چه مفید تر شدن کارگاه شد.

شب که ماه جای خورشید را در آسمان گرفت تلسکوپ شزان بر بام کاروانسرا آماده بود تا ماه را نزدیک تر کند شب آرام بود و آسمان آرام ترو ماه شکار رامی  بود . روز اول به این ترتیب به شب رسید.

 

اپیزود دوم:

روز برآمد. در پانزدهمین روز شهریور،  حجره ها یکی یکی باز شدند و چهره هایی  که حالا دیگر برای هم غریبه نبودند به هم سلام می کردند و منتظر بودند ببیند نوآوردگاه در روز دوم چه چیزی برایشان در آستین دارد!

 

صبحانه و صبح و سرزندگی و کاوه یزدی فرد!

بعد از آشنایی با فرآیند شتابدهی کاوه یزدی فرد که نامی آشنا در طراحی مدل کسب و کار است کارگاه تشکیل داد و تا ظهر تیم ها مشغول یادگیری و پرسش و پاسخ بودند. روز دوم شلوغ تر بود از طراحی مدل کسب و کار گرفته تا شبکه سازی، تمرین،کار گروهی و مشاوره و تست پردازش سیگنال در کنار خانم وزیری.

در این میان نوآوردگاه میزبان مهندس رحیمی معاون استاندار و مهندس بهنیا مدیرکل اداره ارتباطات شد. مسئولین فعالی که با صمیمیت در این جمع جوان قرار گرفتند و از چالش هایشان پرسیدند و قول های مساعد دادند که امیدوارمان کرد باد موافق کشتی نوآوردگاه را به ساحل امن خواهد رساند.

تیم ها کمی خسته اما بسیار پر انرژی تا پایان روز کار کرده بودند و خوب می شد اگر اتفاق خوش آهنگی خستگی از تنشان در می آورد ! چه اتفاقی بهتر از پخش موسیقی زنده و سنتی ! با اینکه از شهر های مختلفی بودند خیلی زود با نوای زیبای موسیقی سنتی منطقه غرب هماهنگ شدند و لذت بردند. آسمان کمی ابر داشت اما ماه هنوز هم پیدا بود.. روز دوم با نغمه اصالت به شب رسید و فردا باز هم نوآوردگاه منتظر بود.

 

 

اپیزود سوم :

 

شانزدهم شهریورخیلی زود رسید . صبح خنک آخرین ماه تابستان درانتظار سومین روز نوآوردگاه به تیم ها هشدار می داد که رویداد به نیمه رسیده و ایده هایشان در حال پخته شدن هستند و چیزی نمانده تا برترین ها انتخاب شوند و سرمایه گزاران ایده مورد نظرشان را بردارند و به تجاری سازی برسانند

روز سوم و آشنایی با منتوری جدید!

دیانا خورشیدی با تجربه کافی کارگاه طرح تجاری سازی را استارت زد و تیم ها آموخته های خود را تکمیل کردند . یادگیری صفر تا صد یک طرح تجاری آموزشی جذاب بود و چالش برانگیز. تیم ها پر بودند از سوال و منتورها آماده برای جواب! و خانم وزیری که همچنان در کارگاه پردازش سیگنال حضور داشت.

روز سوم شاهد حضور میهمانان دیگری هم بود : اعضای محترم پارک علم و فناوری درنوآوردگاه حضور داشتند و با تیم ها صحبت کردند . صدا و سیمای مرکز استان هم از قافله عقب نماند و به کاروان کاروانسرای ماهیدشت رسید . با تیم ها و برگزارکنندگان مصاحبه کرد تا خبر به گوش هم استانی ها یمان هم برسد که اولین رویداد کشوری واسط های مغز و یارانه همین حوالی  ، چند کیلومتر آن طرف تر دارد برگزار می شود.

 

کارگاه و مشاوره و کار بر روی پروژه ها ادامه داشت تا اینکه آفتاب پشت افق آرام گرفت و کم کم سر و کله ماه پیدا شد و صدای بال زدن کبوتر ها. بعد از یک روز تلاش بی وقفه چه چیزی لذت بخش تراز خوردن آش محلی و هم خوانی آهنگ های نوستالژی می توانست باشد؟ دوستی ها پررنگ تر شده بود و همدلی ، هم نوایی به دنبال داشت. شب بر سر کاروانسرا چادر نقره کوب کشید. روز سوم هم تمام شد.

 

اپیزود چهارم:

چهارمین خورشید نوآوردگاه دمید . شهریور  هفدهمین روز خود  را آغاز کرد و تابستان داشت به پاییز می رسید.

 

باز هم صبح و موزیک و صبحانه و کاوه یزدی فرد!

 

این بار با کارگاه نحوه ارائه ، تمرین و کار گروهی و شبکه سازی تیم ها را همراهی کرد. در کنار او منتور های دیگری مثل حامد حامدیان و امیر احسانی جم و امیر نورالدینی در جمع تیم ها قرار گرفتند تا مشکلات احتمالی آن ها را رفع کنند. روز چهارم دوستان بسیار خوب آزمایشگاه ملی مغزبه جمع نوآوردگاه پیوستند و برای تیم ها از سمپوزیوم مهرماه آزمایشگاه گفتند.

 

 

میهمانان دیگر نوآوردگاه جناب آقای رنجبر فرماندارکرمانشاه  و جناب دکتر قنبری ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی  بودند. در کنار این عزیزان دکتر حنانی استاد دانشگاه ،دکتر آدینه  وند صاحب برند توکا و دکتر منکرسی از اساتید دانشگاه رازی نیز حضوری گرم و پرشور داشتند.

 

روز چهارم برای تیم ها روز پرکاری بود همه در حال تلاش برای تست ایده هایشان و استفاده از کارگاه ها بودند چرا که فردا  روز مهم و سرنوشت سازی بود شب به نیمه رسیده بود اما تیم ها هنوز در حال کار بودند انگار روز چهارم قصد نداشت تمام شود!

 

اپیزود پنجم:

 

روز پایانی هم فرا رسید همه در تکاپوی جمع و جور کردن ایده هایشان بودند تا به بهترین شکل به سرمایه گذران بقبولانند طرح هاشان می توانند به تولید برسند هر تیم سه دقیقه فرصت داشت طرح خود را ارایه کند و پنج دقیقه هم به پرسش و پاسخ بپردازد. پانزده تیم مختلف با نفس های در سینه حبس شده اما با اعتماد به راه خود یکی پس از دیگری در جایگاه قرار گرفتند که نهایتا سه تیم برتر به انتخاب داوران رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.

اولین تیم ، آوایار بود که طرحی در حوزه بهبود روابط افراد ناشنوا بر اساس واسط های مغز و رایانه داشت .

 

دومین تیم، زیتاک بود که حوزه نورومارکتینگ را برای ایده پردازی انتخاب کرده بود.

و سومین جایگاه مشترکا به تیم های،سایان و نوروگیمینگ  داده شد.

با اینکه انتخاب سخت بود و تیم ها پر از ایده های خوب و جذاب بودند اما مثل همه رویداد ها تعداد محدودی می توانستند جایگاه های برتر را کسب کنند.

 

امید داریم بعد از این رویداد ، باز هم شاهد چنین فعالیت هایی باشیم تا حوزه کارآفرینی هر روز از روز قبل قدرتمند تر شود.

 

نوآوردگاه شهریور امسال به پایان رسید اما آوردگاه های نوین همچنان ادامه خواهد داشت!

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *