آینده فناوری همگرا،جهان را تسخیر خواهد کرد!

آینده فناوری همگرا

 

آینده بشر در دست فناوری همگرا!

آیا تا به حال برایتان پیش آمده  آرزو کنید خاطره ای را فراموش کنید یا برعکس مساله مهمی را به خاطر بسپارید؟

شاید تا چندی قبل داروی فراموشی و یا تقویت حافظه کمی رویاپردازانه و تخیلی به نظر می رسید اما علوم همگرا در  آینده  با کمک گرفتن از بیوفناوری و علوم شناختی داروهای حافظه و داروهای فراموشی تولید خواهد نمود. فقط تصور کنید بازار چنین داروهایی تا چه اندازه داغ خواهد شد . خود من قطعا مشتری ثابت معجون فراموشی می شوم! به  همین دلیل است که در حال حاضر ۶۰ شرکت بیوفناوری بر بازار ۱۰ میلیارد دلاری آن در حال تحقیق هستند. این حرکت به سوی آینده، دورنمایی از آینده فناوری همگرا در جهان خواهد بود.

 

چشم هایی با قابلیت های غیر قابل باور!

اگر می توانستید رزولوشن دید چشم خود را تنظیم کنید چه مشکلاتی از بین می رفت؟

با یک حساب سر انگشتی می توان گفت که دید در شب هنگام رانندگی را بهبود می دادید. شاید هم چشم خود را جوری تنظیم می کردید که امواجی نظیر رادیواکتیو را تشخیص دهد!

در آینده فناوری همگرا محققان می توانند چشم هایی تولید کنند که انرژی خود را بدون استفاده از باتری تامین کنند و علاوه بر قدرت های طبیعی یک چشم عادی قدرت های خارق العاده دیگری را نیز به انسان خواهد داد. این چشم مصنوعی با همگرایی علوم شناختی و دیگر علوم مرتبط در حال ساخته شدن است و نمود دیگری از کاربرد های فناوری همگرا در آینده خواهد بود.در مقاله قبلی راجع به این موضوع که جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود! صحبت کردیم، اگر برای شما سوال است که فناوری همگرا چیست؟ می توانید مقاله  nbic چیست؟ و جهت تکمیل این مقاله را نیز  مطالعه کنید.

ماشین ها مغز انسان را خواهند خواند!

از دیگر کاربردهای فناوری همگرا در آینده توسعه ارتباط مغز انسان با ماشین خواهد بود به این صورت که با کمک کاشت چیپ های عصبی در مغز فرد می توان به او توانایی  کنترل ماشین ها و ربات ها از راه دور و نزدیک را دارد که خود این مساله به تنهایی سطح کیفی زندگی  افراد ناتوان و معلول را بیش از حد تصور افزایش دهد.

از این ها گذاشته ایجاد فضاهای مجازی مبتنی بر واقعیت بخش جذابی در آینده فناوری همگرا را به خود اختصاص خواهد داد . مثلا فرض کنید برای درک بیشتر علم فیزیک شما واقعیتی مجازی از کل جهان هستی در اختیار داشته باشید! و یا پزشکان کارآموزی دوره های جراحی خود را در فضای واقعیت مجازی بگذرانند! شما چه کاربرد دیگری برای آینده فناوری همگرا به ذهنتان می رسد؟

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی، تحریریه شناخت مگ

 

 

 

 

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *