خبرهای کوتاه،عصای جادویی رسانه ها

خبر های کوتاه می توانند ذهن افراد را تغییر دهند

نتیجه یک مطالعه پنج ساله نشان داده است زمانی که سازمان های خبری از موضوعات  بحث برانگیز و مختلف مانند تغییرات آب و هوا و یا حتی کیفیت آب در جهان خبر کوتاه تهیه می کنند مخاطبان خود را وادار می کنند راجع به آن ها بحث و گفتگو کنند . به عبارتی خبرهای کوتاه نبض ذهن مخاطب را در دست می گیرند.

پروفسور واورک در این خصوص می گوید: اگر رسانه ها بتوانند ازاین مقوله استفاده کنند و بحث های عمومی را رواج دهند می توانند به روند مشارکت مردمی در تصمیم گیری های دموکراتیک کمک شایان توجهی برسانند. اما از آنجا که خبرگزاری ها در موقعیت های حساس سیاسی بسیار بسته عمل می کنند و به راحتی محتوا دراختیار مخاطبان قرار نمی دهند حس بدبینی آن ها را تقویت کرده و میزان مشارکت مردم را پایین می آورند.

به این منظور به مدت یک هفته خبرهای کوتاه داستان وار توسط یک روزنامه منتشر شد بعد از آن انتشار این خبر ها متوقف گردید نتیجه به دست آمده جالب بود: ” افراد در جستجوی آن خبر ها روزنامه را می گشتند ” به عبارتی مردم منتظر خبرهای کوتاه سلسله وار و بحث برانگیز بودند. این مطلب نشان می دهد رسانه هابه راحتی می توانند بر اذهان عمومی تاثیر مثبت یا منفی بگذارند. خبر های کوتاه عصای جادویی رسانه ها هستند که برخی از خبرگزار ی ها آن را نادیده و کمرنگ می انگارند.

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *