سگ ها معنای “عشق” را می فهمند!

اسکن مغز سگ ها ثابت کرد آن ها واقعا معنای «عشق» را می فهمند.

انسانها و سگها   با هم  تاریخ  مشترک دارند. بیشتر دانشمندان بر این باورند که حدود ۱۰،۰۰۰ سال پیش انسانها عادت داشتند از سگ ها مراقبت کنند  و تحقیقات سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که انسان و سگ از آن زمان به بعد بسیار باهم سازگاری پیدا کرده اند. این سازگاری به سگ ها و انسان ها کمک کرده است. اما آیا سگ ها واقعا انسان ها را دوست دارند؟ در اینجا اسناد شگفت انگیزی داریم که این مطلب را روشن می کنند.

شواهد شیمیایی:

اولین قطعه شواهد علمی وجود  «اکسیتوسین» است.  Oxytocin یک هورمون است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در مغز عمل می کند. زمانی که افراد شخص مورد علاقه خود را در آغوش می گیرند و یا  به چشمانش  خیره می شوند، ترشح می شود، از این رو این هورمون را  «هورمون عشق» هم نامیده اند. تحقیقی که در ژاپن بر روی این موضوع صورت گرفت نشان داد که سگ ها نیز مانند انسان ها هورمون “اکسوتیکین” دارند. و هنگامی که سگ ها به صورت صاحبان خود نگاه می کنند این هورمون ترشح می شود. تحقیق دیگری نشان داد گرگ ها هم به چشمان انسان ها خیره می شوند، اما این هورمون را آزاد نمی کنند و این مطلب نشان می دهد گرگ ها نسبت به خانگی شدن مقاومت بسیاری دارند هر چند از نظر نژاد جزو سگ سانان محسوب می شوند.

شواهد به دست آمده از اسکن مغز:

تیم گرگوری برن در سال ۲۰۱۴ مطالعه ای بر روی رفتار سگ ها انجام دادند. آن ها با اسکن مغز سگ ها متوجه شدند،  زمانی که سگ صاحب خود را بو می کشد، بخشی از سلول های مغزش روشن می شوند. آنها چندین سگ را آموزش دادند تا بتوانند در دستگاه fMRI  بنشینند تا بتوان بخش های مختلف مغزشان  را اسکن کنند.  هنگامی که سگ ها شخصی دیگر به جز صاحبشان را بو می کشیدند، سلول ها ازخود واکنشی نشان نمی دادند. از دیگر سو تحقیقی در مجارستان نشان داد مغز انسان و سگ به یک شیوه صداهای دوست داشتنی و آشنا را آنالیز می کنند.

اما این شواهد کافی به نظر می رسد؟

گرچه محققان این مدارک را برای اثبات دوست داشتن انسان توسط سگ ها کافی می دانند اما هنوز نمی دانیم آیا سگ ها واقعا ما انسان ها را دوست دارند؟! ما نیاز داریم سگ ها خودشان این مطلب را بگویند اما مشکل اساسی این است که سگ ها نمی توانند حرف بزنند!

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *