تماس چشم با کودک شما موجب همگام سازی مغز می شود.

همگام سازی مغز

وقتی فرزند و والدین با هم در ارتباط قرار می گیرند جنبه های مختلف رفتاری آن ها مثل طرز نگاه کردن،احساسات و ضربان قلب همگام سازی می شوند اما کمتر به این موضوع پرداخته شده است که آیا فعالیت های مغز آن ها نیز همگام می شود و این پدیده چه پیامدهایی دارد.

موجهای مغزی در نتیجه  فعالیت گروهی میلیون ها نورون که باعث انتقال اطلاعات بین قسمت های مختلف مغز می شوند به وجود می آیند. مطالعات قبلی نشان داده است که وقتی دو بزرگسال در حال صحبت کردن با یکدیگر هستند، اگر موج مغزی آنها هماهنگ باشد ارتباط موفق تری شکل می گیرد.

محققان آزمایشگاه Baby-LINC در دانشگاه کمبریج مطالعه ای انجام دادند تا ببینند آیا نوزادان می توانند موج مغزی خود را به بزرگسالان هماهنگ کنند و اینکه آیا تماس چشم ممکن است بر این مساله تاثیر بگذارد.

این تیم الگوهای مغز ۳۶ نوزاد(۱۷ نوزاد در آزمایش اول و ۱۹ نوزاد در آزمایش دوم) را  با استفاده از EEG مورد بررسی قرار داد تا الگوهای مغز شرکت کنندگان را از طریق الکترود اندازه گیری  کنند. آن ها در این آزمایش فعالیت مغز نوزادان را نسبت به بزرگسالانی که آوازهای مهد کودک را برای نوزاد خواندند مقایسه کردند.

در اولین  آزمایش، نوزاد یک ویدئو از یک بزرگسال را تماشا کرد که  آوازهای مهد کودک را خواند. در ابتدا، فرد بزرگسال – که الگوهای شتاب مغز او قبلا ثبت شده بود – مستقیم به نوزاد نگاه کرد. سپس او سرش را به سمت دیگری چرخاند  و در حالی که هنوز آوازهای مهد کودک را آواز می خواند در نهایت، او سر خود را دور کرد، اما چشمانش هنوز داشت به طور مستقیم  نوزاد را نگاه می کرد.

همانطور که انتظار می رفت، محققان دریافتند که موج مغزی نوزادان زمانی که تماس چشمی مستقیم برقرارشده است بیشتر با موج مغزی بزرگسال هماهنگ بوده است بیشترین همگام سازی زمانی اتفاق افتاد که بزرگسال سر خود را به سمت دیگر چرخاند در حالی که هنوز به چشمان نوزاد خیره شده بود. محققان می گویند این ممکن است به این دلیل باشد که چنین نگاهی به نظر بسیار محتاطانه است و بنابراین یک نشانه قوی تر برای نوزاد فراهم می کند که بالغ قصد دارد با او ارتباط برقرار کند.

در آزمایش دوم یک بالغ واقعی  جایگزین ویدئو شد.در حالی که برای کودک آواز می خواند مستقیم به او نگاه می کرد وگاهی نیز سرش را به اطراف می چرخاند اما همچنان تماس چشمی را قطع نمی کرد.

این بار به نظر می رسید همگام سازی بین موج مغزی کودک و والد قوی تر و بهتر صورت گرفته است. این آزمایش نشان داد که وقتی ارتباط چشمی بین فرزند و والدین صورت می گیرد کودک علاقمند است این کار را ادامه دهد حتی وقتی که والدین از دور نوزاد را نگاه م کردند. نکته جالب توجه این بود که محققان دریافتند این هماهنگی بین امواج مغزی تنها به دلیل دیدن چهره افراد یا پیدا کردن چیزی جدید صورت نمی گیرد بلکه کودک می خواهد با فرد مورد نظر ارتباط برقرار کند.

در آزمایش بعدی به منظور اندازه گیری میزان اشتیاق نوزاد به برقراری ارتباط دوباره از دستگاه EEG استفاده شد. آن ها این مرتبه آواز را با صدای بلندتری پخش کردند و تماس چشمی را نیز طولانی تر کردند آزمایش نشان داد که در چنین شرایطی مغز نوزاد با مغز فرد بزرگسال بیش از پیش همگام شده است.

دکتر ویکتور لئونگ، نویسنده اصلی در این مطالعه گفت هنگامی که بزرگسالان و نوزادان به یکدیگر نگاه می کنند، آنها  در واقع می خواهند با هم ارتباط موثرتری برقرار کنند . ما دریافتیم که مغز بزرگسالان و نوزادان به سیگنال بصری پاسخ می دهد و با همکاری شریک خود همگام می شود. این مکانیسم می تواند باعث یادگیری بهتر شود.

دکتر سام واس، نویسنده اخیر در این تحقیق، گفت: “ما نمی دانیم چه اتفاقی می افتد، با این حال، این باعث ایجاد فعالیت مغز همزمان می شود. ما قطعا ادعای کشف تلپاتی را نداریم در این مطالعه، ما به دنبال این بودیم که آیا نوزادان  همانند بزرگسالان می توانند مغز خود را با شخص دیگری هماهنگ کنند؟

 

تهیه و تنطیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *