چگونه خاطرات از طریق امواج مغز به وجود می آیند.

مطالعات اخیر از ارتباط بین قسمت های مهم مغز هنگام خواب خبر می دهد.

دانشمندان با استفاده از فن آوری نوآورانه‌ی  “شبکه‌ی عصبی”، نشان دادند که خواب باعث تقویت ارتباط بین دو ناحیه از مغز می شود که ارتباط آنها برای شکل گیری خاطرات ضروری است. این مطلب که در نشریه Science منتشر شد، بخشی از فعالیت‌های تحقیقی درباره‌ی مغز از طریق  فناوری نانو است.

دکتر  Nick Langhals،  مدیر برنامه‌ی موسسه ملی بیماری های عصبی  NIH در این خصوص گفت :” محققان با استفاده از فناوری های جدید پیشرفته و با بهره گرفتن از هوشمندی مغز، کشف کردند که مغز خاطرات جدید را ساخته و طبقه بندی می‌کند.”  در حقیقت مغز ساختاری به نام هیپوکامپ دارد که هنگام  خواب می‌تواند اطلاعات جدید را به خاطرات دائمی تبدیل کند.

تحقیقات  دکتر György Buzsáki، استاد دانشگاه نیویورک، نشان داد که تعداد فراوانی جرقه‌ی عصبی به نام امواج در هیپوکامپ مغز در طول خواب تولید می شوند که به نظر می‌رسد در ذخیره سازی حافظه نقش داشته باشند. مطالعه‌ی اخیر وجود امواج در هیپوکامپ در طول خواب را تایید کرده اند.

دکتر Dion Khodagholy مولف ارشد و استادیار این پژوهش در دانشگاه کلمبیا در نیویورک گفت: “هنگامی که ما برای اولین بار این واکنش ها  را مشاهده کردیم، تصور می‌کردیم دچار اشتباه شده ایم، چرا که قبلا هرگز با چنین موردی روبرو نشده بودیم.”

با کاشت الکترودهای ضبط کننده امواج  به صورت عمیق تر در مغز،  محققان فعالیت بخش های مختلف مغز موش‌ها را در درهنگام خواب  و به خصوص در چرخه (NREM)، که طولانی ترین مرحله خواب است، بررسی کردند.  شبکه‌ی عصبی آن‌ها شامل مجموعه‌ای از الکترودهای کوچک بود که با هم مانند نخ های پارچه به هم وصل شده اند و سپس در سرتاسر مغز قرار گرفتند، به طوری که هر الکترود می توانست به طور مداوم فعالیت یک مجموعه‌ی متفاوت از نورون ها را کنترل کند.

دکتر Jennifer Gelinas ، یکی از محققان این مطالعه و استادیار دانشگاه کلمبیا، گفت: “این دستگاه خاص اجازه می دهد تا ما هم زمان چندین ناحیه‌ی مغز را زیر نظر بگیریم.”

با بررسی خواب موش‌ها مشخص شددو ناحیه‌ی نئوکورتکس و هیپوکامپ در مغز با هم در ارتباط هستند،  کشف این مسئله برای افراد تیم بسیار هیجان انگیز بود. از آن‌جایی که به نظر می رسد نئوکورتکس به عنوان یک محل ذخیره سازی برای خاطره ها محسوب می شود، محققان این فرضیه را که  این ارتباط عصبی می تواند اطلاعات مغز را حفظ کند محتمل دانستند. برای آزمایش این نظریه، دو گروه از موش ها در دو دسته گروه آزمایشی و گروه کنترل مورد بررسی قرار گرفتند. گروهی اول آموزش دیدند تا مسیر های پر پیچ و خمی را به خاطر بسپارند و گروه دوم هیچ گونه آموزشی ندیدند. در گروه دوم، که هیچ آموزشی در این زمینه دریافت نکرده بودند امواج در هیپوکامپ و کورتکس قبل و بعد از کاوش پیچ و خم‌ها هماهنگ نبودند. در موش های آموزش دیده، امر یادگیری باعث افزایش پیوند میان این مناطق شد و حتی جلسه‌ی دوم تمرین آن را به مراتب تقویت کرد، علاوه بر آن نشان داد که چنین ارتباطی در ایجاد کردن خاطرات و همچنین ذخیره‌ی آن‌ها نقش مهمی دارد.

این تیم  امیدوار است که  بتواند از این  شبکه عصبی در عمل های جراحی مغز انسان استفاده کند و همچنین به دلایل دیگری آن‌را برای تعیین اینکه آیا امواج مشابهی در مغز انسان اتفاق می افتد یا خیر، به کار برد. محققان همچنین قصد دارند تحقیق کنند که آیا دستکاری شبکه عصبی در حیوانات می تواند به تقویت شکل گیری حافظه کمک کند یا خیر.

دکتر Gelinas در این باره گفت: “شناسایی الگوهای خاص عصبی راهی برای درک بهتر حافظه بوده  و همینطور به فهمیدن عواملی که  در اختلالات حافظه نقش دارند کمک می کند.”


 تهیه و تنظیم: مینا نیازی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *