درمان افسردگی راه ها و روش های ۳ گانه

درمان افسردگی

همان طور که می دانید بیماری های روحی گاهی چنان زندگی شخص را در بر می گیرد که گاهی دنیای پیرامون را نیز تحت کنترل قرار می گیرد ما در این مقاله در مورد راه کار های درمان افسردگی مطالبی را از زبان کارشناسان این حوزه بیان می نماییم.

وقتی از افسردگی سخن به میان می‌آید تصویری از یک موج عاطفی – روانی تداعی می‌شود. افسردگی یکی از بیماری‌های شایع عاطفی است که موجب عدم لذت بردن از زندگی می‌شود.

فرد افسرده دچار یک نوع عذاب روحی‌ می‌شود که بر روابط اجتماعی و شخصی وی اثر منفی می‌گذارد و گاهی اوقات برگشت‌ناپذیر است.

نشانه شناسی افسردگی در خلال تحول متغیر است این تغییر پذیری از یک سو به عوامل تحول وابسته است و از سوی دیگر بر ناهمگرایی های گسترده دیدگاه‌های متخصصان.

افسردگی انواع مختلفی دارد ولی آنچه در اینجا به عنوان نشانه‌های افسردگی مطرح می‌شود افسردگی عمومی است.

  • از جهت رفتار: بدون نیرو، خمیده، بدون تنش، کندی حرکات، ناآرامی، اضطراب عصبی، ساییدن دست‌ها به یکدیگر و حالت چهره به صورت غمگین، نگران، بی‌حالتی، شیوه صحبت کردن آهسته، یکنواخت، کاهش عمومی فعالیت تا حد بهت‌زدگی.
  • از جهت هیجانی: احساس کوفتگی، ناتوانی، غمگینی، ناامیدی، فقدان رهاشدگی، تنهایی، گناه‌کاری، خشم، اضطراب و نگرانی، بی‌احساسی یا احساس فاصله در برابر جهان پیرامون.
  • از جهت زیستی(طبیعی): ناآرامی درونی، تحریک پذیری، احساس آرامش در خلال روز، حساسیت نسبت به تغییرات جوی، کاهش اشتها و وزن، دردهای و ناراحتی‌های نباتی، سنگینی سر، دردهای معده، اختلالات هضمی، فشارخون و و کمبود آهن.
  • از جنبه شناختی: داشتن برداشت منفی به خود شخص(شخص، استعدادها و ظاهر خود) نسبت به آینده(آینده بن‌بست)، بدبینی، انتقاد از خود، عدم اطمینان نسبت به خود، خود بیمار پنداری، فقدان تخیل، کندی فکر، نشخوار فکری-ادواری، انتظار فاجعه و تنبیه، افکار هذیانی، ارتکاب گناه، بی‌کفایتی و افکار خودکشی.
  • از جنبه انگیزشی: انتظار شکست، کناره گیری و اجتناب از مسئولیت های خود، احساس فقدان کنترل و ناتوانی، احساس فزونی خواسته‌های دیگران، فقدان تمایل به پیشرفت.

با توجه به اوصاف یاد شده افسردگی قابل شناسایی و کنترل است. اما گاهی از نظر شدت به درجه‌ای می رسد که فرد قادر به کنترل آن نیست و نیاز به مراجعه به کلینیک‌های روان‌شناسی و مشاوره است اما در پایان رهنمودهایی در جهت درمان و بهداشت روانی افراد افسرده ارائه می‌شود.

 

درمان افسردگی

رهنمودهایی در جهت درمان

در درمان افسردگی روش‌های مختلف شناختی، رفتاری، دارویی و … وجود دارد که در اینجا نمی‌توان به همه‌ی آنها پرداخت.

درمان رفتارشناسی ( Cognitive Behavioral Therapy)

یک روش روان درمانی کوتاه مدت است که احساسات و رفتارهای آن‌ها را از طریق الگوهای فکری و باورهایشان تغییر می‌دهد .

منظور از رفتاردرمانی شناختی تنها یک گونه‌ی از روان درمانی نیست بلکه رفتار درمانی شناختی به علت گستردگی جنبه‌ی علمی  و نظری‌اش شامل الگوهای بسیار متنوع روان‌درمانی می‌شود. رفتار درمان عقلانی و هیجانی(REBT)

شناخت درمانی مبتنی بر حضور ذهن(MBCT) و درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد(َACT)

فراشناخت درمانی(Meta Cognitive Therapy)

رفتار درمانی دیالکتیک (DBT) درمان چند وجهی(MMT)

که همگی دارای سابقه‌ی تجربی بالینی بسیار قدرتمندی هستند.

رفتار درمانی شناختی نوعی روش مناسب برای آموزش  اینکه چگونه  در طول زندگی‌تان فعالانه با مشکلات یا اتفاقات مختلف مواجه شوید و آن‌ها را پشت سر بگذارید. یکی از اساسی‌ترین اصول رفتار درمانی شناختی این است که بگوییم افکار غیر واقعی و غیر منطقی و شاید دقیق‌تر بتوان گفت افکار تعریف شده شما باعث ایجاد ناراحتی و رفتارهای دردسر ساز می‌شوند.

در عوض با تفکرات معقول و مبتنی بر واقعیت‌های عینی زندگی می‌توانید نه تنها اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب را از خود دور کنید بلکه در سخت‌ترین چالش‌های زندگی واکنش نشان دهید. این روش‌های روان ‌درمانی جز یکی از بهترین‌ روش‌های غیر دارویی روان‌شناختی می‌باشد.

و یکی از درمان‌های عصر جدید درمان افسردگی با روش نوروفیدبک می‌باشد.

نوروفیدبک شیوه درمانی بر مبنای تغییر در امواج مغز است و روش یادگیری که درمانگر تلاش می‌کند با استفاده از رایانه امواج مغزی بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد، او الکترودهایی را به سر مراجعه‌کننده متصل می‌کند و این الکترودها وضعیت امواج مغزی را روی صفحه نمایشگر رایانه نشان می‌دهد.

به این ترتیب کاستی‌های مغز در کنترل امواجش آشکار می‌شود و آن وقت بر حسب وضعیت این امواج تمرین‌های ذهنی با مراجعه کننده آغاز می‌شود تا مغزش خود تنظیمی را یاد بگیرد و تعداد جلسات درمان بر حسب نوع اختلال روانی متفاوت است.

باید حدود ۲۰ تا ۳۰ جلسه به مرکز مراجعه کنند و مراحل اولیه درمان باید فشرده باشد

در هر هفته بیماران ۳ بار تحت نوروفیدبک قرار می‌گیرند یکی از شایع‌ترین اختلالات  EEG  در افسردگی فعالیت‌های نامتقارن بین نمیکره چپ و راست مغز به طور خاص در فعالیت موج آلفاست. مناطق مرتبط با رفتاررویکرد اجتماعی مغز فعالیت کمی دارند در حالی که مناطق مرتبط با برداشت‌های اجتماعی فعال‌تر هستند.

با استفاده از نوروفیدبک در EEG افراد تغییرات قابل مشاهده دیده می شود که فرد از بهتر شدن خلق و خوی، اعتماد به نفس و انگیزه خود خبر می‌دهند.

مهرداد کرمی سیاسیاهی، آرزو مهرابی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *