مدیتیشن در یوگا

مديتيشن در يوگا

مدیتیشن در یوگا

یوگا ورزشی است که از شرق آسیا و مناطق هند وچین سرچشمه گرفته و به معنی وحدت جسم و جان است، بعضی آنرا وحدت نیروهای بیرونی و درونی یین و یانگ یا انرژیهای مثبت و منفی می دانند. و مدیتیشن در یوگا بخش مهمی از این ورزش است.

ابوریجان بیرونی از اولین کسانی است که کتاب باتانجالی (یکی از اساتید بزرگ یوگا ) را به زبان عربی ترجمه کرده است یوگا را راهی برای خلوص نفس و خلوص تن می داند . قدمت یوگا را بین ۲ تا ۱۵ قرن قبل از میلاد تخمین زده اند.

مهمترین قسمتهای یوگا عبارت است از:

تمرینهای تنفسی، تمرکز، مدیتیشن، ریلکسیشن و تمرینهای بدنی یا آساناها.

در حال حاضر میلیونها نفر از مردم جهان مخصوصاً در اروپا و آمریکا و آسیا یوگا را به عنوان ورزش اصلی خود برگزیده اند.

البته این گرایش عوامل مختلفی می تواند داشته باشد ولی از مهمترین عوامل آن می توان به ماشینی شدن بیش از حد جوامع مخصوصاً در غرب و همچنین دوری از دین که باعث ناهنجاریهای زیادی مخصوصاً وجود استرسها و سردردها و غیره است اشاره‌کرد.. یوگا می تواند در برطرف کردن این عوارض بسیار مفید باشد.

بیایید مدیتیشن در یوگا را بهتر بشناسیم.

مدیتیشن در یوگا

معانی زیادی برای مدیتیشن نقل شده است که بعضی از آنها گاهی قسمتی از مدیتیشن هستند و یا شبیه به مدیتیشن هستند ولی  از آنجا که نمی خواهیم به صورت تخصصی وارد این مبحث شویم تمام معانی را درست فرض می نمائیم و سعی می کنیم تعریفی کلی از مدیتیشن در ذهن شما تداعی گردد.

تمرکز فکرکه در زبان انگلیسی به آن مدیتیشن””Meditation گفته می شود به معنای معطوف ساختن توجه و قوه ادراک به یک چیز واحد و ثابت است بطوریکه شخص تمام حواس خود را از محیط پیرامونی قطع کرده، بسوی هدف مورد نظر جلب نماید.

بعضی از معانی که برای مدیتیشن گفته شده عبارت است از: تفکر مثبت، مراقبه، خلاء ذهنی، ذن، تعمق، آرام کردن ذهن، تمرکز درونی،  تمرکز روی چاکراها، افزایش انرژی حیاتی، و غیره.

بطور کلی ذهن مانند اقیانوس مواجی است که با وجود این امواج ما نمی توانیم درست عمق آب را ببینیم.بنابراین باید به وسیله ای ذهن را آرام کرد تا از تمام ظرفیت و توانایی آن استفاده کرد.

استادان هنرهای رزمی، کسانی را که در هنر رزمی دیگری متبحر بودند به سادگی به شاگردی نمی پذیرفتند و یا با آنها شرط می کردند که ذهن خود را چنان خالی کنند که گویی هیچ چیز از سبک قبلی به یاد ندارند تا بتوانند سبک جدید را یاد بگیرند.

حالا این سئوال مهم پیش می آید که هدف از مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن در یوگا هدفهای متعددی را دنبال می کند ولی مهمترین هدف آن زندگی در زمان آن است.

آن به معنی یک لحظه و مدت زمان بسیار کوتاه است.

شما باید بتوانید هر کاری را در زمان خود انجام دهید نه در گذشته باشید و نه در آینده، و وقتی زمان آن کارگذشت دیگر به آن فکر نکنید و به کار دیگرتان بپردازید. همچنین در موقع کار مورد نظر تمام فکر و توان را روی آن کار متمرکز کنید، این کار می تواند کار بسیار مهمی باشد و یا کاری بنظر پیش پا افتاده مثلاً خوردن یک فنجان چایی.

یک رزمی کار متبحر باید ذهن خود را طوری تربیت کند که اگر ضربه ای خورد طی مدت بسیار کوتاهی (صدم ثانیه ) فکر خود را از آن ضربه خلاص کند تا بتواند با ذهن آزاد جلو ضربه دوم را بگیرد و یا ضربه را تلافی کند.

این یک مفهوم از زندگی کردن در آن است.

در لحظه وارد آوردن ضربه جهت شکستن اجسام سخت علاوه بر استفاده از قانون فیزیک جسم و روح باید در یک هماهنگی کامل قرار داشته باشند و در آن لحظه نباید به چیز دیگری فکر کرد.

سعی کنید در حالی که کاری را انجام می دهید، کار دیگری فکر شما را مشغول نکند چون یا هر دو کار را انجام نمی دهید و یا هردو کار ناقص می شوند، سعی کنید شما هم در زمان حال زندگی کنید، نه در گذشته و نه در آینده مانند کودکانی که بعد از دعوا چند دقیقه بعد همه چیز را فراموش کرده و شروع به بازی با هم می کنند.(برای ما بزرگترها خیلی سخت است، چرا؟).

با این توضیحات شاید تا حدودی مدیتیشن و هدف از آن برای شما مشخص شده باشد، حالا می توانید در جای خلوتی که نور زیادی هم نداشته باشد با لباس راحتی به صورت لوتوس یا نیلوفر ( شکل زیر ) بنشینید و چشم خود را ببندید و چند دقیقه ای امواج متلاطم ذهن خود را آرام کنید.

اگر نمی توانید به صورت لوتوس شکل زیر بنشینید هر طور می توانید بنشینید، با توجه به اینکه قبلاً اشاره شد یوگا میخواهد بین روح و جسم یگانگی ایجاد کند شکل نشستن لوتوس را انتخاب کرده تا ستون فقرات در حالت طبیعی خود قرار گیرد، ضمناً در این مرحله نوع نگاهداشتن دست مهم نیست.

مدیتیشن در یوگا

تمرین مدیتیشن در یوگا :

۱ – در حالتی که گفته شد یا هر طور که می توانید بنشینید و چشم خود را ببندید و سعی کنید فکر خود را بین دو ابروی خود متمرکز کنید . ( البته می توانید روی قلب خود و با جریان تنفس متمرکز شوید، اگر هم نتوانستید فعلاً مشکلی نیست ).

۲ – تنفس خود را منظم کنید با یک ریتم هماهنگ تا کم کم آنرا فراموش کنید.(مثلاً با دو شماره دم و با دو شماره بازدم).

۳ – بگذارید افکارتان آزادانه به هر چه می خواهد فکر کند و به هر جا که می خواهد برود .

۴ – می توانید با صدای خیلی آهسته یا در ذهن خود کلمه ای را تکرار کنید.

۵ – بعد از مدتی تمرین افکار مزاحم از ذهن شما بیرون می رود و شما می توانید مانند کودکی صاحب ذهن آرام باشید ( البته کار ساده ای نیست و به تمرین زیاد نیاز است ).

۶ – مدت تمرین بستگی به خود شما دارد از ۳ دقیقه تا ۱۰ ساعت، ولی به هر حال هر چه مدت زمان تفکر مثبت شما بیشتر باشد نتایج بهتری را درک خواهید کرد.

این تمرین مدیتیشن بود که به طور بسیار فشرده گفته شد.

خارج از بحث مدیتیشن در یوگا ، ما زمانهای زیادی را در زندگی تلف می کنیم، حالا اگر یک ربع هم در گوشه ای بی سروصدا بنشینید و چشم خود را ببندید و  فکر کنید هیچ کاری ندارید، هیچ کمبود و مریضی هم ندارید، هیچ غمی هم ندارید فقط بنشینید و فکر کنید:

تا حالا چه کرده ای؟ آیا راهی که میروی درست است؟ میخواهی به کجا برسی؟و ….

ما در زندگی زیاد داریم می دویم لحظه ای هم بایستیم و ببینیم رو به مسیر داریم می دویم یا از مسیر خارج شده ایم اگر از مسیر خارج شده باشیم هر چه سریعتر بدویم از هدف دورتر می شویم

برای شروع زندگی در زمان آن می توانید از نوشیدن چای یا خوردن میوه و غذا شروع کنید.

وقتی میخواهید چای را بنوشید از کامپیوتر و لپ تاب و گوشی فاصله بگیرید، حتی به تلویزیون هم نگاه نکنید فقط اگر در طبیعت هستید یا گل و گیاهی نزدیکتان است به آن نگاه کنید، تا بفهمید چه لذتی در این نوشیدن است.

اگر خواستید در مورد مدیتشن در یوگا بیشتر بدانید می توانید از لینک زیر در کافه بازار اپلیکیشن آموزش یوگای مرا که رایگان است بگیرید و روی گوشیتان نصب کنید، این اپلیکیشن را تا به حال حدود ۴۰۰۰ نفر نصب کرده اند و حداقل در دوسال اخیر در مبحث یوگا جزء اولویت اول تا پنجم بوده است.

https://cafebazaar.ir/app/ir.shenakht.yoga/?l=fa

برای رفتن به این لینک در کافه بازار کافی است موس را روی لینک فشار دهید.

غلامعلی کاظمی فرد

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *