غذای مغز کتاب است آن را با بهترین واژه ها تغذیه کنیم

غذای مغز

تا بحال به این فکر کرده اید که غذای مغز چیست؟ هیچ غذایی بهتر از کتاب برای مغز وجود ندارد. این را باید در داشت که فرایند کتاب خوانی بسیار مهم است و باید تکنیک آن را به بهترین حالت رعایت کرد تا غذای مغز آن را مسموم نکند.

“خواندن”، بهترین شیوه برای درک سریع و صحیح یک مطلب است. شما می‌توانید در یک روز کتابی را بخوانید اما مطمئن باشد ارزشش را دارد.
شاید یک هدف پیچیده و نامعقول به نظر بیاید، اما این شیوه برای شخص خودم کاربرد داشته است.

برای تند‌خوانی، من همیشه کتاب‌های مورد نظرم را گلچین می‌کنم. در هر کتاب ایده‌های مهم و کاربردی را پیدا می‌کنم. به‌خصوص ایده‌هایی که در دراز مدت به کارم می‌آیند.

مطالعه را نمی‌گذارم برای زمانی که حوصله داشته باشم. چرا که زمان غیرقابل پیش‌بینی است و غذای مغز را هم باید داد. همه جا و در هر حالی مطالعه می‌کنم حتی اگر پنج دقیقه باشد. هنگام مطالعه از گوشی تلفنم فاصله می‌گیرم. ناتیفیکشن‌ها را خاموش نگه می‌دارم و در آرامش به خواندن مشغول می‌شوم.  بعضی کتاب‌ها آنقدر روان هستند که به یکباره خوانده می‌شوند، شما لذت کافی می‌برید و آن را به شخص دیگری می‌دهید تا بخواند.

مساله اساسی آن است که از کتابی که می‌خوانید چه می‌خواهید؟ چه به منظور یادگیری مطلب جدید و چه برای ارتقاء دانش خودتان، شما می‌توانید یک کتاب را در یک روز بخوانید.

پاتریک آلن، توضیح می‌دهد که چرا ایده “هرروز یک کتاب بخوانید” کاملاً عملی و معقول است:
خواندن یک کتاب بستگی به تعداد ساعت‌هایی دارد که برای آن صرف می‌کنید.

این الگوی مشخص را می‌توان به صورت ریاضی هم بیان کرد.
به طور متوسط، هر فرد بزرگسال در هر دقیقه بین ۲۰۰تا ۴۰۰ کلمه را می‌تواند بخواند. هر رمان به طور معمول بین ۶۰۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰ کلمه است.
اگر سرعت خواندن شما ۳۰۰ کلمه در دقیقه باشد و کتابی که در اختیار دارید به طور میانگین ۸۰۰۰۰ واژه داشته باشد. شما می‌توانید درحدود  پنج ساعت یا کمتر آن را تمام کنید. پس از امروز شروع کنید و عادات مطالعاتی خود را تغییر دهید.

وقتی می‌خواهید فقط هدف مولف را بفهمید، لازم نیست کل کتاب را بخوانید. فهم اجمالی کتاب بهترین راه برای تندخوانی است. اگر پیام نویسنده برایتان روشن باشد، شما سریع‌تر از قبل می‌توانید بخوانید. به این ترتیب فوراً از یک بخش به بخش دیگر می‌روید.

فرانسیس بیکن در این باره می گوید: برخی کتاب‌ها فقط برای چشیدن مناسب هستند، برخی دیگر را باید درسته قورت داد. فقط تعداد کمی از کتاب‌ها هستند که ارزشش را دارند آهسته آهسته جویده و هضم شوند. این جملات به این معنا هستند که:

برخی کتاب‌ها تنها چند بخش مفید برای یادگیری دارند. برخی دیگر به خاطر کنجکاوی خوانده می‌شوند. تنها تعداد محدودی از کتاب‌ها هستند که باید به طور کامل، با اشتیاق و دقت خوانده شوند.
کتاب‌ها را بر اساس “هدف خواندن” انتخاب کنید.

لذت بردن از کتاب فرقی با لذت بردن از یک نمایش تلویزیونی و یا فیلم ندارد. اگر شما از تماشای تلویزیون لذت نمی‌برید پس تمایلی هم ندارید آن را انجام دهید. اما اگر بخواهید شانسی به خود بدهید ترجیح‌تان این است که مثلاً فقط قسمت اول یک سریال را ببینید.

خواندن کتاب هم به همین صورت است. اگر فصل اول کتابی شما را جذب نکرد. می‌توانید کتاب دیگری را شروع کنید. خواندن کتاب باید یک تجربه لذت بخش باشد نه یک نوع شکنجه فرساینده. بنابراین انتخاب کتاب اهمیت زیادی دارد.

دلیلی برای کتاب خواندن داشته باشید. این کار باعث می‌شود انگیزه شخصی بالا رود، از زمان استفاده بهتری کرده باشید، مطالب سودمند یاد بگیرید و خودتان را ارتقاء دهید.

تند خوانی را یاد بگیرید

دید جانبی به شما این امکان را می‌دهد که با چشمانتان مطالعه کنید. به این ترتیب می‌توانید در آن واحد نگاه کنید، بخوانید و واژه‌های بیشتری را در مغز خود پردازش کنید. و اینچنین غذای مغز شما غنی می شود.

میکل بینگر در این باره می‌گوید:
برای تسلط به مطالعه، دید جانبی خود را تقویت کنید. این مهارت را می‌توانید با نگاه کردن سریع به پاراگراف‌ها و نهایتاً مرور سریع آن در مغز تقویت کنید. یک روش پیشنهادی و کاربردی برای این موضوع، متمرکز کردن چشمانتان به مرکز صفحه است. به طوری که نگاه‌تان به حاشیه کتاب منحرف نشود.

بند‌های ترکیبی را بخوانید.
هر بند، شامل ۴ تا ۱۶ کلمه ترکیبی‌ست که می‌توانید در یک نگاه بخوانید. وقتی به این صورت مطالعه می‌کنید، به طور طبیعی سرعت خواندتان بالا می‌رود. چرا که زمانی برای هجی‌کردن هر کلمه صرف نمی‌کنید.

همه جا مکانی برای مطالعه است:
اگر تصور می‌کنید برای مطالعه به مکان خاصی نیاز دارید، تا متمرکز شوید باید بگویم عواملی که حواستان را پرت کنند، همه جا هستند. پس از هر آنچه تمرکزتان را بهم می‌زند، دوری کنید. تصور کنید چقدر به تنها بودن برای مطالعه نیاز دارید، سپس آن میزان را دوبرابر کنید. به محلی بروید که مطمئن باشید، تنها هستید.حتی اگر مجبور شدید از هدفون استفاده کند تا سرو صدای اطراف را نشنوید.

اگر واقعا زمان ندارید و مکانی برای نشستن پیدا نمی‌کنید از کتاب صوتی استفاده کنید. به “نویزهای سفید” گوش دهید. این کار کمک می‌کند بیشتر تمرکز کنید و سرعت مطالعه نیز بالا رود.

شما می‌توانید با دانلود کتاب صوتی، هنگام رانندگی، خرید، انجام کارهای خانه و قدم زدن کتاب بخوانید. حتی می‌توانید سرعت این دست فایل‌ها را کم و زیاد کنید تا با دقت بیشتری آن را بشنوید.

از هر لحظه استفاده کنید:
در طول سفر می‌توانید مطالعه کنید. از وقت ناهار برای مطالعه کوتاه استفاده کنید. در صف ایستاده‌اید؟ چه بهتر! بخوانید! یک ساعت از تماشای روزانه تلویزیون کم کنید و به زمان مطالعه اضافه کنید. خواهد دید سود بلند مدتی که از مطالعه می‌برید اصلاً قابل مقایسه با لذت‌های کوتاه‌مدت نیست. یادداشت بردارید.

وقتی می‌خواهید یک کتاب را طی یک روز بخوانید ممکن بعضی نکات را فراموش کنید. بهترین راه یادداشت‌برداری است. می‌توانید در دفترچه‌ای جداگانه یادداشت بنویسید یا حتی نکات را درون کتاب هایلایت کنید.
با عجله شروع نکنید.

اصلاً مجبور نیستید هفت روز هفته را به تمام کردن کتاب‌های مختلف اختصاص دهید. اما اگر می‌خواهید مهارت درست خواندن را کسب کنید. بهترین کار این است که استارت کار را با عجله نزنید بلکه به آرامی شروع به مطالعه کنید. هرچند این‌کار به تمرین نیاز دارد.

کتابی را برای مطالعه انتخاب کنید که از آن لذت ببرید و لذت بردن رابه کشف و تجربه تبدیل کنید.
از همین حالا کتابی که می‌خواهید را بردارید و به شهر کتابخوان‌ها بروید. و یادتان نرود که غذای مغز کتابی با واژه های گرانقدر است.

هانا بهرامی

شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *