آیا شکست ترسناک است؟

شکست

تنها راهی که باعث می شود “بلند شوید” و بی وقفه به دنبال موفقیت باشید!

دوست دارید برای موفقیت یک فرمول به شما بدهم؟ خیلی ساده است: میزان شکست خود را دوبرابر کنید!

شما تصور می کنید شکست، دشمن پیروزی است. اما اصلا اینطور نیست. شکست می تواند شما را دلزده کند و یا درسی به شما بدهد. بنابراین پیش بروید و اشتباه کنید. تا جایی که می توانید اشتباه کنید. چرا که به یاد خواهید آورد کجا موفقیت را پیدا کرده اید.

آنچه در مقدمه کوتاه بالا خواندید صحبت های تام واتسون، موسس IBM بود.

ضرب المثلی هست که می گوید:” شکست، همان چیزی ست که ماهیچه های موفقیت را تقویت می کند.” البته که کلید پیروزی، شکست است و مردم عاشق این هستند که درباره اش حرف بزنند. امار، چه تعدادی از مردم “واقعا” شکست را تجربه می کنند؟!

چه تعدادی از مردم خود ر در شرایطی قرار می دهند که شکست بخورند؟

و تا به حال به کسی فکر کرده اید که ناگهان تمام دارایی اش را از دست می دهد.

لحظاتی که شما را بیدار می کند!

اگرلحظه ای در زندگیتان نبوده که باعث بیداری شما شود، هرگز معنی واقعی شکست را درک نکرده اید .دارم درباره لحظاتی حرف می زنم که مجبور به انتخاب هستید: می توانید جا بزنید ویا دوباره بلند شوید! لحظاتی که رفتار شما می تواند همه چیز را به سمت بهبود ببرد و یا هر آنچه داشته اید را نابود کند. هر چیزی که تا آن لحظه داشته اید: کسب و کارتان، ازدواج و روابطی که داشتید وهر آنچه که تصورش را هم نمی کنید.

همه شما به لحظاتی نیاز دارید که در آن دیگر نتوانید وقت کشی ها را توجیه کنید.لحظه ای که دیگر بازی های بیخود را خاتمه می دهید. زمانی که دیگر وقتتان را با ادمهای اشتباه زندگیتان نمی گذارنید. لحظه ای که برای سرمایه مالی وسرمایه عاطفی خود ارزش قائل می شوید. لحظاتی که در مورد آنچه می خواهید انجام دهید جدیت به خرج می دهید. لحظه ای که شما بیش از گذشته به “موفقیت” متعهد می شوید. درست لحظه ای که می دانید چه کارهایی (هر چند جزئی) برای رسیدن به موفقیت انجام  دهید.

شما به لحظاتی نیاز دارید که در آن “درد”، آن چنان هسته درونیتان را تکان دهد تا به خود بیایید وکل سیستم فکریتان تغییر کند. باید به جایی برسید که هرگز و هیچوقت نخواهید آن لحظات دردناک دوباره تکرار شوند. زمانی که به این نقطه برسید،دیگر درباره تصویری که دیگرا از شما دارند کم ترین اهمیتی نخواهید داد. درست مثل جمله فراموش نشدنی “سروان رت باتلر”،کاراکتر اثر “بر باد رفته” که می گفت:”قبل ازینکه تمام اعتبار و شهرت خود را از بدهید،نخواهید فهمید چه بار عظیمی بر دوش شما بوده است و بدون آن چه آزادی ژرفی وجود دارد”

مساله اساسی در رسیدن به موفقیت این است که فشارها را باور کنید وبپذیرید.بعد از آن همه چیز حالت انعطاف پذیرتری به خود خواهد گرفت.شما در برابر تقدیر ها و سرزنش ها، تصویری که در ذهن اطرافیان وجود دارد و تفکری که آن ها دارند منعطف می شوید. اما اگر این طور نباشد،دیگر مشتاق شکست نخواهید بود. چون هیچکار جدیدی را به خاطر ترس از شکست خوردن شروع نخواهید کرد. مدام با خود فکر می کنید همه آنچه دارید از دست خواهید داد. تمام اعتبار و شهرتتان را…و از آن به بعد شما چه کسی می شوید؟!مردم چه احساسی درباره شما خواهند داشت.؟! تمام کسانی که یک روز بر آن ها تاثیر گذاشت بودید چه فکری خواهند کرد؟

اگر تمایلی به از دست دادن هر چه دور خودتان جمع کرده اید ندارید، شما روحی را که برای نخستین بار طعم پیروزی را به شما چشاند از دست خواهید داد. اینجاست که می گویند: بیش از حد نیاز به تصویری که واقعیت درونی شما نیست چسبیده اید.”

بنابراین،با خودتان صادق باشید. بله. شکست ترسناک است. اما اگر میخواهید در هر زمینه ای رشد کنید (خواه یک مهارت، رابطه عاطفی و خانوادگی و حتی تجارت) باید با خود واقعی تان روبرو شوید. باید به درون سفر کنید.اگرکاملا حواستان به ظواهر بیرونی است،باید بدانید دارید در قسمت کم عمق شنا می کنید. اگر اطرافیان هم تنها به دنیای بیرونی شما اهمیت می دهند بدانید این خود شما نیستید که برای آن ها اهمیت دارید. بنابراین شما به چنین دوستانی نیاز ندارید.شما به این شیوه زندگی اصلا نیاز ندارید

دوستان واقعی به شما کمک می کنند تا درس های سخت را بیاموزید.

در یک رابطه ناسالم، طرف مقابل به طور پیوسته مانند کودکی مراقب شماست و شما را از تجربه های واقعی و ملموس دور نگه می دارد. این کار باعث می شود چیزی از مسئولیت پذیری و تجربه کسب کردن نفهمید.

اگر هرگز به کودک اجازه ندهیم اجاق داغ را لمس کند، بعدها باید زمان بیشتری صرف آموزش او کنیم. البته، پدر و مادرهای سالم طوری مفاهیم اساسی را به کودک آموزش می دهند که نیازی نباشد تمام تجربیات سخت را خودشان تجربه کنند.با این وجود هنوز هم محافظت همه جانبه بدترین نوع والدگری است.

در نتیجه:

به اندازه کافی شکست بخورید و اعتبار خود را از دست بدهید. باز برخیزید تا ثابت کنید در واقعیت چه کسی هستید!

محیط خود را از آدم هایی پر کنید که به اندازه کافی از شکست ها، ناکامی ها، یادگیری ها و رشد شما استقبال کنند.

نهایتا:”لطفا شکست بخورید و باز موفق شوید”.

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *