هيجان و تصميم­ گيری چه رابطه ای با هم دارند

در این مقاله می خواهیم از منظر علمی رابطه ی هيجان و تصميم­ گيری را با هم  بررسی کنیم به حالت­هاي ناپايدار و واكنش­هاي كوتاه مدت، هيجان گفته می­شود. در تفكر رايج گذشته، تصميم­ گيري منطقي با هيجان­ و عاطفه تضاد مشهودي داشت؛ به همين دليل توصيه مي­ شد برای تصميم ­گيري منطقي، تا حد امكان هيجان­ مورد توجه قرار نگيرد.

داماسيو[1] يکی از اولين دانشمندانی بود که با اين عقيده مقابله نمود و نشان داد که هيجان و تصميم­ گيری با هم ارتباط نزدیکی دارند.

داماسيو، که رئيس بخش عصب­ شناسي دانشكده پزشكي «آيوا» است، با تحقيق بر روي چندين مورد توانست اهميت هوش هيجانی را اثبات كند. يكي از اين موارد، تحقيق بر روی فردي به نام اليوت بود كه انساني موفق در كار و زندگي خانوادگي بود.

تست هوش نيز براي او IQ[2] بالايي را تخمين زده بود. اما وي پس از يك حادثه رانندگي، دچار آسيب­ هايي در مغزش شد. او پس از اين حادثه نتوانست موفقيت­ هاي پيشين را تكرار كند و كار خود را از دست داد و وضعيت خانوادگي­ اش هم دچار مشكل شد، اما در آزمايش­ها مشخص شد كه ضريب هوشي او تغييري نكرده­ است. داماسيو به اين نتيجه رسيد که عواملي به غير از هوش، در هوشمندی انسان مؤثرند. او دريافت که هيجان عنصری کليدی در هوشمندی، و رابطه تنگاتنگ بین هیجان و تصمیم گیری دارد.

ژوزف لٍدو[3]، به تشخيص حلقه­ هايي در مغز دست يافت كه اين حلقه­ ها باعث مي­ شوند تا هيجانات قبل از اين كه عقل و هوش، شانس دخالت پيدا كنند، دستورهای خود را صادر ­كنند . عقل و هوش منطقي به قدرت استدلال كمك مي­ كنند، اما توانايي پيش بيني پيامدهاي تصميم­ گيري، تنها از هوش هيجانی برمي­ آيد.

از اين رو افرادي كه با اين ضعف پيش­ بيني، تنها با تكيه بر قدرت استدلال، تصميم­ های اشتباه خود را تكرار مي­ كنند، پي­ در­پي در زندگي شكست مي­ خورند و موجبات دور شدن ديگران را از خود فراهم مي­ كنند.

دانشمندان به اين نتيجه رسيده­ اند كه از طريق هوش منطقي مي­ توان رابطه ­اي را آغاز كرد اما دوام آوردن آن به هوش هيجانی بستگي دارد، براي مثال از طريق هوش منطقي مي­ توان به استخدام درآمد اما تنها از طريق هوش هيجانی، مي­ توان در شركتي دوام آورد، رشد كرد و به كسب درآمد و مقام ­هاي بالا رسيد.

منبع: www.shenakhtmag.com

[1] Damasio

[2] Intelligence Quotient

[3] Joseph Ledoux

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *