تفاوت واقعیت مجازی VR با واقعیت افزوده AR

واقعیت مجازی

 ” واقعیت مجازی VR” با “واقعیت افزوده AR ” چه تفاوتی دارد؟

این روزها به دنیای واقعیت مفاهیم جدیدی مانند “واقعیت افزوده”(Argumented Reality) و “واقعیت مجازی” (Virtual reality) اضافه شده است.در نگاه اول این مفاهیم شبیه به نظر می رسند اما اینطور نیست در واقع هر کدام ازاین تکنولوژی ها دنیایی جدا از هم دارند.

واقعیت مجازی VR

در واقعیت مجازی به سخت افزار و نرم افزار نیاز است به این ترتیب که شما می توانید به کمک سخت افزار و یا هر وسیله دیگری مانند هدست و یا اپلیکیشن وارد دنیای مجازی شوید و محتوای شبیه سازی شده را ببینید پس در دنیای واقعیت مجازی تا کاربر ارتباط خود را قطع نکند نمی تواند با دنیای واقعی ارتباط برقرار کند به عبارت دیگر در دنیای مجازی محصور می شود ازین تعاریف به این نتیجه می رسیم که واقعیت مجازی کاملا مجازی است و به شما اجازه نمی دهد به طور همزمان هم در دنیای واقعی و هم در دنیای مجازی حضور داشته باشید.

واقعیت افزوده AR

اما در واقعیت افزوده قضیه فرق می کند گرچه مثل واقعیت مجازی بخش سخت افزار و نرم افزار آن همچنان پابرجاست اما ارتباط شما را با دنیای بیرونی کاملا قطع نمی کند از آنجایی که از اسمش هم پیداست در دنیای واقعیت افزوده شما می توانید به دنیای اطراف چیزی را اضافه کنید مثلا می توانید یک روز صبح از مسیر همیشگی خود به سمت کافه مورد علاقه تان بروید در حالی که آدم فضایی ها شما را تعقیب می کنند!

این امکان که می توانیم محتوای شبیه سازی شده را در محیطی دو بعدی و سه بعدی با ترکیبی از دنیای واقعی مشاهده کنیم باعث شده تا دنیای واقعیت افزوده روز به روز طرفداران بیشتری پیدا کند.

امیدوارم این توضیح کوتاه تا حدودی شما را با تفاوت این دنیاها آشنا کرده باشد. برای مطالعه استارت آپ هایی در این حوزه می توانید مطلب  استارت آپ هایی در حوزه واسط های مغز و کامپیوتر را مطالعه کنید.

تهیه شده در واحد تولید محتوای شناخت مگ

www.shenakhtmag.com

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *