bci چیست

bci چیست

در این مطلب کوتاه سعی داریم مروری داشته باشیم بر این پرسش ها  که “اجزا bci چیست ؟” و” در BCI  از چه روش هایی استفاده می شود.” پیش از مطالعه این مطلب می توانید مقاله واسط های مغز و کامپیوتر و دنیای شگفت انگیزش! را مطالعه کنید.

 bci چیست ؟

سیستم BCI از چهار قسمت اصلی تشکیل شده است که شامل جمع آوری سیگنال ها ، پردازش سیگنال ها ، استخراج الگوها و نهایتا طبقه بندی آن ها است .

جمع آوری سیگنال ها که یکی از اساسی ترین بخش های BCI  محسوب می شود وظیفه ثبت سیگنال و ارسال آن ها به بخش پردازش را بر عهده دارد در بخش پردازش سیگنال ها تقویت شده و نویزهای آن ها گرفته می شود در بخش استخراج الگوها ویژگی های متمایز کننده هر سیگنال به منظور تقویت دوباره آن و کاهش سایز دیتای جمع آوری شده تشخیص داده می شود . در نهایت این ویژگی ها به  دستور های قابل فهم ترجمه می شوند و دستگاه می تواند آن ها را اجرا کند.

شیوه های جمع آوری سیگنال های مغز :

دو شیوه جامع برای جمع آوری سیگنال های مغزی در bci  وجود دارد که اصطلاحا به آن ها شیوه های تهاجمی و غیرتهاجمی  گفته می شود. در تکنیک تهاجمی الکترود ها  در قشر رویی مغز و یا دیگر اجزای آن کاشته می شوند در حالی که در تکنیک غیرتهاجمی  سیگنال ها از طریق حسگر بیرونی جمع آوری و ارسال می شوند.

چرا محققان تمایل دارند از شیوه غیرتهاجمی استفاده کنند؟

در بالا گفتیم که روش های متفاوت جمع آوری سیگنال در bci  چیست حالا چرا محققان بیشتر از شیوه های غیر تهاجمی استفاده می کنند با وجود اینکه شیوه تهاجمی بسیار دقیق تر سیگنال ها را جمع آوری می کند؟

در شیوه تهاجمی مشکلاتی از قبیل عدم سازگاری بدن انسان و یا دیگر موجودات زنده با این شیوه وجود دارد گاهی پیش آمده است که به علت کمبود مراقبت های بهداشتی مغز در معرض عفونت های خفیف قرار گرفته است  به علاوه این شیوه نیاز به جراحی های پیوسته دارد و در محیط غیر کلینیکی ابدا قابل اجرا نیست این ویژگی سبب شده است، تا کاربران رابطه مثبت و راحتی با شیوه تهاجمی برقرار نکنند چرا که قرار گرفتن در محیط کلینیکی  اغلب ایجاد اضطراب و ترس می کند. نقطه منفی دیگری که در این شیوه وجود دارد این است که الکترودهای استفاده شده برای یک فرد دیگر قابلیت جابجایی و استفاده برای فرد دیگری را ندارند این معضلات و همین طور پیچیدگی های روی آورند.

امیدوارم این مرور کلی توانسته باشد تا حدودی به پرسش های شما در محدوده ” bci  چیست ” پاسخ داده باشد.

مجله تخصصی شناخت مگ هر آنچه در مورد رابط مغز و کامپیوتر باید بدانید در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

مطالب مرتبط با این حوزه:

انواع سیگنال های مغزی و کاربردهای آن در حوزه واسط مغز و کامپیوتر

رابط مغز و کامپیوتر و حوزه های بازی و بازاریابی

سیگنال EEG و حوزه سلامت و درمان

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه مجله تخصصی شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *