• Homepage
  • >
  • هوش مصنوعی
  • >
  • آیا رویای هوش مصنوعی و ساختن موجودی شبیه انسان اتفاق می افتد؟

آیا رویای هوش مصنوعی و ساختن موجودی شبیه انسان اتفاق می افتد؟

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی رویای دیرینه انسان که جنون به همراه دارد، ما همیشه بدنبال ساختن موجودی همانند خود بوده ایم و از دیرباز بدنبال پیدا کردن موجودات هوشمند در دیگر سیارات گشته ایم این را درون تمام کتیبه های باستانی نیز می توان یافت.

انسان که خود را تنها موجود هوشمند در جهان هستی یافته است همیشه بدنبال  موجودی هوشمند شبیه خود بوده که بیندیشد، خلق کند، تصمیم بگیرد و عمل کند.

گونه انسان این موجود باهوش سیاره زمین همیشه از کشف ناشناخته ها لذت برده و رویای حیات هوشمند برای او به قدمت تاریخش داستان ها دارد.

با هم در این مقاله  تاریخچه هوش مصنوعی را بررسی کرده و با تعاریف آن از نگاه دانشمندان و بزرگان حوزه های مختلف آشنا می شویم.

 

تاریخچه هوش مصنوعی

اولین تلاش های علمی نوین در این زمینه توسط ریاضیدان و فیلسوفی بنام جرج بول با ارائه قوانین در مورد منطق مطرح شد.

در سال ۱۹۴۳ کامیپوتر اختراع گردید و چیزی نگذشت که پس از چهار دهه ماشین هایی هوشمند با قابلیت بازی شطرنج ساخته شد.

در سال ۱۹۶۵ هوش مصنوعی رسماً به عنوان یک رشته در ادبیات علمی مورد بحث قرار گرفت و در ابتدای راه خود بیشتر در ساخت بازی ها و اثبات نظریه های ریاضی بکار گرفته شد.

اولین کسی که واژه هوش مصنوعی را بکار برد جان مکارتی پدر علم و دانش تولید ماشین های هوشمند بود. جان برنده جایزه تورینگ بخاطر خدماتش در حوزه علوم شناختی و علوم کامپیوتر و همچنین مخترع زبان لیسپ که برای برنامه نویسی هوش مصنوعی از آن استفاده می شود، است.

در سال ۱۹۵۰ شخصی با نام آلن تورینگ آزمون تورینگ را بوجود آورد این آزمون به شیوه ایست که شخص تعدادی سوال می پرسد و اگر در آخر نتواند تشخیص دهد که با انسان یا ماشین در ارتباط بوده آزمون با موفقیت به پایان رسیده است.

تعاریف هوش مصنوعی :

بعد از گذشت این همه سال دانشمندان هنوز نتوانسته اند تعریف دقیقی در مورد هوش مصنوعی ارائه نمایند، البته تعجبی هم ندارد چرا که هنوز تعریف واضحی در مورد خود هوش نیز وجود ندارد.

اما اگر اگر بخواهیم مجموعه سخنان را کنار هم بگذاریم می توانیم به این تعریف جامع برسیم که:

 سیستمی هایی  مانند انسان فکر و عمل می کنند را می توان هوش مصنوعی نامید.

دانشمندان مختلفی در این باره صحبت کرده اند، در ادامه بعضی از تعاریف آن ها را با هم می خوانیم:

  • کورزیل : هنر بوجود آوردن سیستم هایی که بتوانند کارهایی را انجام دهند که توسط انسان نیاز به هوش دارد.
  • ریچ و نایت: مطالعه ی این که چگونه ماشین ها را وادار به انجام کار هایی کنیم که انسان ها آن را در حال حاضر بهتر انجام می دهند.
  • آلن تورینگ: دست یابی به تمام کارهایی که انسان در همه امور شناختی  انجام می دهد توسط کامپیوتر انجام شود.

بزرگان حال حاضر IT و هوش مصنوعی

با پیشرفت علم، انسان فکر می کند که به خلق هوش مصنوعی به تمام معنا نزدیک شده است.

بیل گیتس و فیلم های اکشن

بیل گیتس که یکی از اشخاص مشهور در دنیای ای تی است در مورد هوش مصنوعی نگرانی های جدی دارد و حرکت به سمت آن را بدون کنترل نگران کننده دانسته و این اعتقاد را دارد اگر ما راهی برای در بند کشیدن هوش مصنوعی نداشته باشیم ماتریکس و ترمیناتور می توانند اتفاق بیفتند.

ایلان ماسک و بمب اتم

ایلان ماسک هم خطر هوش مصنوعی را بسیار جدی می داند و آن را خطرناک تر از بمب اتم می نامد.

این مدیر عامل جوان تسلا و اسپیس ایکس عمیقاً  واهمه دارد و بدنبال راهی دائم برای دوستانه زندگی کردن در کنار این موجود باهوش  می گردد.

گوگل جسورتر از دیگران

شرکت گوگل با ساختن ربات هایی بسیار پیشرفته با تکنولوژی بالا  که اگر عنصر هوشمندی کامل را به آن بی افزاییم بتوان موجودی را ساخت که از انسان فراتر رود مخصوصاً  وقتی می بینیم گوگل برای تحقق اهدافش  شرکت DeepMind  را به این منظور تصاحب کرده است.

زاکر برگر و هوش مصنوعی در بطن زندگی

از طرفی زاکربرگ مدیر عامل فیسبوک به هوش مصنوعی بسیار خوشبین است و آن را در جهت کمک به بهبود زندگی بشر می داند. او هوشمند سازی را در زندگی خود وارد کرده است و سیستم  ساده ای را برای انجام کار های خانه خود طراحی نموده است.

علوم شناختی و همگرا:

با پیشرفت علم و بوجود آمدن شاخه های میان رشته ای در علوم شناختی و همگرا هوش مصنوعی تنها از جنبه آی تی رشد نکرده است و دانشمندان با ساختن مکانیزم های زیستی از بُعدهای دیگر در حال پیشرفت می باشند و نظریات و خیال پردازی های زیادی در این زمینه شکل گرفته است. مانند ساختن موجودات کاملاً زیستی که از گوشت و خون تشکیل شوند بیندیشند و جنبه های خود درمانی داشته باشند.

 

فیلم و هوش مصنوعی

در این زمینه فیلم های متعددی ساخته شده است که بعضی از آن ها را بر می شمریم:

اِی، آی: استیون اسپیلبرگ ساخته شده در سال ۲۰۰۱

فیلمی پر از صحنه های ماندگار از پسر بچه تا خرس عروسکی، همه و همه از کارکتر های بیادماندنی در این فیلم است.

بذر شر: دانلد کمل ساخه در در ۱۹۷۷

این فیلم در مورد احساس هوش مصنوعی در مورد کالبد شکافی جسم انسان است و تمی علمی / تخیلی دارد.

او : اسپایک جونز ساخته شده در سال ۲۰۱۳

این فیلم در مورد سیستم عامل هوشمندی است که عاشق می شود و در زندگی انسان هایی که دور از هم و جدا افتاده اند خلا احساسی را می خواهد پر کند ولی ناگهان…

ترمیناتور: جیمز کامرون ساخته شده در سال ۱۹۸۴

این فیلم  بسیار معروف است به صورتی سریالی ساخته شده که درباره نجات انسان از دست هوش مصنوعی است که می خواهد دنیا را نابود کند ساخته شده است.

ماتریکس: برادران واچوفسکی ساخته شده در سال 1999

۳گانه ماتریکس که مجموعه ای به هم تنیده از فلسفه های مختلف و کاراکتر های ماندگار است در مورد این موضوع می باشد که هوش مصنوعی انسان را برای استفاده خود و حیات خود در اختیار می گیرد و منجی و نجات بخش انسان در آخر با آن به صلح می رسد.

تهیه و تنظیم: محسن کاظمی فرد

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *