کاربردهای هوش مصنوعی در زندگی ما از گذشته به حال

کاربردهای هوش مصنوعی

کاربردهای هوش مصنوعی از 428 قبل از میلاد تا اکنون وقتی ارسطو در 428 قبل از میلاد مسیح مجموعه ای از قوانین مربوط به تفکر را برای اولین بار ارائه کرد هیچ فکرش را نمی کرد، سال ها بعد بشر به جایی برسد که سیستم تفکر و تصمیم گیری مشابه انسان را بسازد و از آن در ابعاد گسترده استفاده کند.

ارسطو در کتاب nicomachean ethics خود الگوریتم کاربردهای هوش مصنوعی کنونی را آورده است، که بعد ها توسط نویل و سیمون در برنامه ای به نام   GPS پیاده سازی شد:

ما در مورد انتها فکر نمی کنیم بلکه به ابزارهایی برای پزشک به معالجه، برای سخنران به تشویق و برای وکیل به قانون گذاری فکر می کنیم. بنابراین آنچه در ترتیب تحلیل  انتها می آید اول مورد استفاده قرار می گیرد!

با این تفاسیر می فهمیم که هوش تقریبا پیچیده ترین چیزی است که در جهان هستی وجود دارد از آنجا که مغز جایگاه هوشیاری است و انسان نسبت به دیگر موجودات بیشترین مغز را داراست، تنها انسان است که می تواند از طریق سیستم عصبی خود تفکر کند اما آیا می شود ذهن انسان را در کاربردهای هوش مصنوعی  خلاصه کرد؟

در سال 1956 دانشگاه پرینستون بسیار خوش شانس بود که جان مک کارتی را داشت تا مینسکی، کلود شاتون، و ناتالین روچستو را متقاعد کند که بر نظریه ماشین های خودکار که بعد ها نام “هوش مصنوعی” را به خود گرفت کار کنند.

پاییز زود هنگام X های آلن تورینگ:

سال های اولیه برای کاربردهای هوش مصنوعی مثل بهشت به نظر می رسید سیمون برنامه ای نوشت که ادعا می کرد قابلیت تفکر غیر عددی دارد.  از سوی دیگر آرتور سامویل با برنامه نویسی بازی checker این تصور را که کامپیوتر فقط کاری که به آن گفته می شود را انجام می دهد نقض کرد و جان مک کارتی توانست زبان lisp  را با پشتوانه MIT بنویسد. اما تمام این تلاش ها نتوانست چالش های مربوط به استدلال منطقی و سیستم چند منطقی را پشت سر بگذارد و به سرعت پاییز سرد ماشین هایی که بتوانند فکرکنند، یاد بگیرند و خلق کنند فرا رسید.

رنسانس صنعتی و علمی کاربردهای هوش مصنوعی:

در  1981 ژاپنی ها پروژه “نسل پنجم” را مطرح کردند،  این طرح ده ساله قصد داشت کامپیوتر های هوشمندی بسازد که از زبان prolong  استفاده کند. گرچه این پروژه شکست خورد اما باعث شد هوش مصنوعی وارد دنیای صنعت شود. اما آیا هوش مصنوعی فقط در ردیف صنایع قرار می گیرد؟ پس علم این صنعت از کجا تامین می شد؟ در ابتدای تولد هوش مصنوعی شکل های جدیدی از محاسبات نمادی منجر به کند شدن نظریه کلاسیک شد این موضوع باعث شد تا هوش مصنوعی از سایر علوم تفکیک شود و به طور مستقل از 1987 تا کنون برای خودش علم محسوب شود. تمام این فراز و فرود ها الان هوش مصنوعی را به جایی رسانده که روزانه در خانه ها بدون اینکه واقعا بدانیم در حال استفاده از آن هستیم.

کاربرد های خانگی هوش مصنوعی :

در مطالب قبلی به چند کاربرد عمده و مهم هوش مصنوعی اشاره کردیم در این مطلب می خواهیم به کاربرد هایی اشاره کنیم، که هیچکس فکرش را نمی کند در آن ها هم هوش مصنوعی استفاده شده باشد. مثلا اپلیکیشن هایی که برای مرور عکس هایتان از آن ها استفاده می کنید، برای سازماندهی تصاویر از شبکه های عصبی استفاده می کنند یا با استفاده از تشخیص چهره ربات هوشمندی طراحی شده است که می تواند مثل یک آیفون تصویری فوق هوشمند هر کسی را به خانه شما نزدیک می شود  اسکن کند و اطلاع دهد . یا دستیار های عصبی که به کمک شبکه های عصبی بر اساس علایق فرد یک لیست موسیقی مورد علاقه به او پیشنهاد دهد. دنیای امروز هوش مصنوعی پر شده ازین قبیل کاربرد های به ظاهر ساده که همگی سیستم های هوشمند پیچیده  ای دارند این روزها هوش های مصنوعی برای کودکانمان قصه می گویند در حل تکالیف مدرسه به آن ها کمک می کنند به ما رژیم غذایی پیشنهاد می دهند و به نظر می رسد در آینده نزدیک بدون آن ها بیشتر فعالیت های بشری دچار اختلال  مشکل شود اما آیا همین قدر که به نظر می آید این علم و صنعت دوست داشتنی همیشه دوست بشر باقی خواهد ماند؟ سوال ترسناکی که در مطالب بعدی به پاسخ آن خواهیم پرداخت!

 

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *