هوش مصنوعی و ماتریکس

هوش مصنوعی و ماتریکس

در این مقاله می خواهیم از منظر سینما و داستان های علمی تخیلی به مقوله هوش مصنوعی و واسط مغز و کامپیوتر نیم نگاه داشته و تحت عنوان هوش مصنوعی و ماتریکس دنیای علم و تخیل را کمی به هم نزدیک تر کنیم.

برای آگاهی از تاریخچه هوش مصنوعی می توانید –> این مقاله را مطالعه نمایید.

برای روشن تر شدن ابعاد این مقاله ابتدا باید داستان فیلم را به اختصار با هم مرور می کنیم:

در اوایل قرن ۲۱ انسان به هوش مصنوعی دست پیدا می کند و جنگی میان این دو موجود هوشمند در می گیرد. ماشین برنده این مبارزه ی طولانیست، این ربات های هوشمند از نور خورشید انرژی می گیرند و به حیات خود ادامه می دهند در خلال جنگ انسان برای پیروز شدن آسمان را تاریک می کند و نتیجه آن از بین رفتن حیات بر روی کره خاکی می شود.

ولی هوش مصنوعی راهی برای زنده ماندن از آخرین باز مانده روی زمین یعنی انسان ها پیدا می کند آن هم الکتریسیته موجود در بدن این گونه از حیات…  و این پایان تلخیست که در انتظار انسان است…

هوش مصنوعی و ماتریکس برنامه ایست که توسط دستگاهی وصل شده در پشت مغز چیزی شبیه واقعیت را در طول دوران زندگی به انسان نشان می دهد تا حیات خود را حفظ کرده و اندام های زیستی آن به رشد خود ادامه دهند. آدم ها در مزارع به صورت وسیع کاشته شده و از انرژی آن ها برای حیات استفاده می شود.

مردی بنام مورفیوس که آزاد شده از بند ماتریکس است منجی را بعد از زمانی طولانی می یابد در برخورد مورفیوس و نئو قرصی به شخص برگزیده داده می شود که سیگنال های ذهن او را بهم ریخته و او را از بند ماتریکس رها می کند. در این هنگام بدن رها شده ی او در میان فاضلاب های قدیمی زمین توسط سفینه شناسایی و پیدا می شود.

هنگامی که نئو هوشیاری خود را بدست می آورد و به جهان خیره می شود چشمانش بشدت می سوزد و دلیل آن را می پرسد که در گفتگوی فی مابین شخصیت هامشخص می شود که او از اندام های بیرونی خود در طول حیاتش استفاده نکرده است.

هوش مصنوعی و ماتریکس بسیار پیچیده تر از آن چیزی هستند که وجود دارد ما نمیتوانیم جواب قطعی به این موضوع دهیم که آیا بشر واقعا اینچنین هیولایی را می سازد یا نه، اما شواهدی برای این ماجرا موجود است.

ما در زمینه واسط مغز و کامپیوتر می بینیم که پیشرفت های زیادی حاصل شده از طرفی واقعیت مجازی به سرعت در حال پیشرفت، و مرز واقعیت و رویا بسیار به هم نزدیک شده اند. در مقاله بعدی به جنبه امکان پذیری مفاهیم فیلم می پدازیم.

تهیه و تنظیم

محسن کاظمی فرد

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *