• Homepage
  • >
  • نورومارکتینگ
  • >
  • 7 مورد از کاربردهای نورومارکتینگ که دنیای بازاریابی را متحول می کند

7 مورد از کاربردهای نورومارکتینگ که دنیای بازاریابی را متحول می کند

کاربردهای نرومارکتینگ

کاربردهای نرومارکتینگ

ارزیابی میزان  رضایت

آنالیز پاسخ های احساسی از پردازش تصویر EEGبرای تشخیص واکنش حسی هر فرد به محصول و تبلیغ آن استفاده می کند.

میزان اشتیاق یا برانگیختگی حسی مشتریان نسبت به یک محصول برای شرکت های تبلیغاتی خیلی قابل اندازه گیری نیست از کاربردهای نورومارکتینگ در یک تحقیق  استفاده از دستگاه EEG برای سنجش سطح رضایت مصرف کنندگان است محققان از نتیجه این مطالعه دریافتند که میزان رضایت مصرف کنندگان با میزان فعالیت مدار ها ی عصبی مغزی که زیبایی ظاهری را ارزیابی می کنند مرتبط است.

ترس از شکست

یکی از جالب ترین کاربردهای نورومارکتینگ این است که افراد در حقیقت نمی خواهند چیزی از دست بدهند!مردم بیش از اینکه به دست بیاورند می ترسند از دست بدهند به همین علت استراتژی ” بخر قبل از اینکه تموم شه” بسیار موثر است.

اولین اطلاعاتی که مصرف کنندگان از محصول شما دریافت می کنند بسیار مهم است این مساله می تواند پایه ای برای تصمیم گیری های بعدی باشد و رفتار تجاری شما را جهت دهی کند. دانشمندان علوم اعصاب نقصی را در عملکرد ذهن برای رسیدن به تصمیم ها کشف کردند. به عنوان یک فرد ما خیلی به ندرت می توانیم ارزش درونی یک چیز را ارزیابی کنیم در عوض ما آن را با گزینه های مشابه موجود مقایسه می کنیم.

بنابراین یکی از کاربردهای مهم نورومارکتینگ استفاده از مزایای “تاخیر اثر” است. به طور مثال اگر شما در انتخاب  بین  اتاق دو هتل با قیمت یکسان مردد مانده باشید و یکی از ان ها در توضیحاتش قهوه مجانی گذاشته باشد بی شک شما قهوه مجانی را از دست نخواهید داد و همین مساله باعث می شود به دیگر خصوصیات کیفی اتاق ها توجه نشان ندهید . شرکت های تبلیغاتی از این تکنیک برای فروش در دنیای رقابتی استفاده می کنند.

نیاز به سرعت

یکی از کاربردهای نورومارگتینگ برای تشخیص تمایلات مصرف کنندگان بسیار مفید است برخی از شرکت ها آنقدر  دنبال تصویری امن و پر بازده از خودشان هستند که عملا پرسونای مصرف کننده در ردیف بعد قرار می گیرد در حالی که مطالعات نشان داده اند که تسهیلات  بسیار بیش از حس امنیت مغز را وادار به فعالیت می کند اطلاعات به دست آمده از چنین مطالعاتی شرکت های بزرگ را به سمتی برد که بیشتر فروشگاه ها از تسهیلات پرداخت آنلاین و تحویل سریع در محل استفاده کنند.

تشویق و تنبیه

کاربردهای نورومارکتینگ حتی طراحی و تولید ویدیو گیم را هم بر اساس اصول روانشناختی فرایند استوار کرده است مخصوصا استفاده از تکنیک تشویق و تنبیه به منظور ادامه بازی و ارزشمند تر کردن آن. این تکنیک همچنین میزان  ترشح دوپامین را در مغزافزایش می دهد. این انتقال دهنده عصبی با ایجاد حس مثبت و رضایت ارتباط مستقیم دارد و همین مساله باعث می شود تا گیمر ها به ادامه دادن بازی علاقمند شوند. طراحان بازی ها همچنیم  از روانشناسان در ساخت بازی ه کمک میگیرند تا از اصول روانشناسی هم در این کار استفاده لازم کرده باشند.

تست نمونه اولیه

واضح است که تبلیغات برای اثر گذاری بر رفتار مشتریان بسیار حیاتی است اما با این حال توجه به طراحی خود محصول نیز بسیار مورد مهم است

شرکت هیوندا  در یکی از پروژه های موفق ومعروف خود با استفاده از  دستگاه   EEG توانست با اطلاعات به دست آمده از ثبت و اندازه گیری فعالیت های مغزی افراد  پاسخی برای بهتر کردن ویژگی های محصولات خود پیدا کند. نتایج به دست آمده از این تحقیق طراحان هیوندا را وادار کرد تا طراحی نمای محصولاتشان را تغییر دهند.کاربردهای نورومارکتینگ بسیار دامنه ای وسیع در تست نمونه اولیه دارد.

کاربردهای نورومارکتینگ در قیمت گذاری

اینکه چگونه قیمت محصولات را تعیین کنیم تا باعث ایجاد اشتیاق خرید در مشتریان شود سوالی قدیمی و مهم است. همه ما می دانیم نوشتن قیمت به شکل 9.99$ به جای نوشتن 10$ یکی از تاکتیک های تبلیغات است اما آیا این شیوه جواب می دهد؟

طیف گسترده ای از یافته ها توانسته اند تا اندازه ای به این سوال مهم و قدیمی پاسخ دهند.یکی از بهترین شیوه ها درگیر کردن بخشی از مغز است که تصمیم گیری های منطقی را انجام می دهد تصمیم گیری منطقی با پیچیده بودن مفهوم سازگار تر است به همین دلیل هر چقدر اعداد پیچیده تر باشند مغز بیشتر کار می کند و تصمیم گیری سریعتر اتفاق می افتد. پس ایده 9.99$ واقعا جواب می دهد.

از کاربردهای نورومارگتینگ در طراحی وب سایت ها  استفاده می شود. از تم رنگها گرفته تا قالب سایز و نوع فونت و دیگر چیزها  با استفاده از تکنیک های نورومارکتینگ تعیین می شوند.

به عنوان مثال یکی از نکات جالبی که در طراحی سایت بهتر است مورد توجه قرار گیرد عمودی بودن قالب سایت است چرا که یافته ها نشان داده اند خواندن صفحات وب از بالا به پایین مغز را وادار به فعالیت بیشتری می کند و بازدیدکنندگان تمایل بیشتری به اسکرول کردن صفحه وب دارند.

عنوان های ماندگار

عنوان اولین چیزی است که بیننده مشاهده می کند. بر این اساس از کاربردهاینورومارگتینگ شیوه نوینی به نام ” عنوان های هیپوکامپی” شکل گرفت. حالا به نظر ما این چه معنایی دارد؟ محققان دانشگاه لندن فهمیدند که زمانی که عبارات آشنا به میزان کمی تغییر می کنند هیپوکامپ مغز تحریک شده و نهایتا توجه ما جلب می شود به همین خاطر است که بسیاری از بلاگ نویس ها و شرکت های تبلیغاتی از این تکنیک  برای جلب توجه بیشتر مشتریان استفاده می کنند .

در این مقاله ما با  ۷ مورد از کاربردهای نورومارکتینگ آشنا شدیم کارشناسان بازاریابی و طراحی محصول با استفاده از این شاخه ی علم می توانند خیلی سریع تر از سایر رقبا به شناخت بازار دست پیدا کنند.

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *