فیلم و هوش مصنوعی و ابعاد علمی فیلم ماتریکس

فیلم و هوش مصنوعی

در قسمت قبل مقاله ماتریکس به اختصار در مورد فیلم  و هوش مصنوعی صحبت کردیم و توضیح دادیم که این رشد دانش در زمینه های هوش مصنوعی دست مایه ی فیلم های اکشن و تخیلی بسیاری گردیده است.

این حوزه در طول زمان همیشه افق های جدیدی از خواست انسان را به نمایش گذاشته. این خواست بیشتر به جنبه های منفی تکنولوژی می پردازد و کمتر فیلمی را می بینیم که از جنبه های مثبت به هوش مصنوعی نگاه کرده باشد و همیشه این احساس وجود داشته که روزی ماشین تهدیدی برای بقای خالق خود خواهد بود فیلم ماتریکس هم از این قضیه مستثنی نیست و مثل اکثر فیلم ها به نابودی نوع بشر می انجامد و یا راه باریکی برای بقا که آن نیز چیزی کم از مرگ ندارد.

این موضوع اگر چه در ماتریکس از جنبه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته اما جنبه علمی آن کمتر مورد توجه قرار می گیرد. اگر بخواهیم به ماتریکس از زاویه ای دیگر و جنبه مثبت آن نگاه کنیم چه می شود؟ انسان هایی که توسط ماشین می توانند ابر قهرمان درون،  نئو درون خود را پیدا کرده و به استعداد های ذاتی خود دست یابند.

دستگاه ها و واقعیت مجازی زمینه قدرت شوند و استعداد های نهفته را بشکوفانند.

فیلم و هوش مصنوعی هرچند موضوع جذابی برای ساخت فیلم های اکشن و تخیلی می باشد اما انسان را به فکر فرو برده که آیا خود علم باعث پیشرفت بشر به معنای واقعی شده، سعادت را برای او به ارمغان آورده و یا که جز درد و تلاش بیهوده چیزی برایش نداشته است.

ماتریکس در فیلم خود این را جواب می دهد که عطش قدرت آخر به نابودی انسان می انجامد و این ماشین ها نیستند که می توانند تهدیدی علیه ما به شمار روند بلکه خود ما عامل اصلی نابودی هستیم چنان که در آخر فیلم دیده می شود که ماشین با انسان برای نابود کردن برنامه ماتریکس تلاش می کنند تا نسل انسان حفظ شود و جهانی که ساخته شده یک سر از بین نرود و در آخر فیلم این ماشین است که به قول و قرار خود به نئو فرستاده ای که برنامه ای هوشمند آمدنش را پیشبینی کرده بود پایبند می ماند و و ارتش بیشمار خود را از آخرین شهر باقی مانده در عمق تاریکی های زمین فرا می خواند. در آخر باید گفت  که فیلم و هوش مصنوعی اگر چه دستمایه ی کارگردانان و علاقه مندان زیادی می شود اما دانش پژوهان را به فکر فروبرده و از آینده سخت می ترساند.

تهیه و تنظیم

محسن کاظمی فرد

Previous «
Next »

1 دیدگاه

  1. خسته نباشید ممنون به خاطر این مطالب مفید
    ما در زمینه درب های ضد سرقت و ضد حریق فعالیت می کنیم.خوشحال میشوم از وبسایت ما دیدن کنید

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *