فناوری همگرا چیست؟

فناوری همگرا چیست؟

 

در مقاله قبل راجع به تاریخچه نه چندان طولانی NBIC صحبت کردیم. گفتیم بعد از انقلاب صنعتی موج چهارم توسعه قطعا فناوری همگرا خواهد بود.

اما اینکه فناوری همگرا چیست و چگونه علوم متفاوت هم جهت و همگرا می شوند خود سوال بزرگی است که در این مطلب سعی داریم به آن بپردازیم.

 

فناوری همگرا چیست؟

همانطور که می دانیم علوم همگرا از ترکیب چهار پایه اصلی “نانو”، ” بایو”،”اطلاعات” و ” علوم شناختی” تشکیل شده است که هر کدام نقش اساسی خود را ایفا می کنند.

به طور مثال فناوری اطلاعات با الگو سازی های جدید رایانه ای می تواند به یاری فناوری نانو بشتابد.در واقع فناوری اطلاعات برای سه فناوری دیگر نقش حیاتی را ایفا می کند چرا که مدل سازی را به طور تخصصی برای سه علم دیگر ارتقا می دهد.

از دیگر ارکان اساسی در فناوری های همگرا استفاده هوشمندانه از علوم شناختی است. به طور مثال می تواند با تحلیل درست شناختی به ایده هایی برای کاهش هزینه ها و افزایش سود در تجارت برسد و یا حتی کارآمد ترین شیوه بازاریابی برای محصولات تولید شده را پیدا کند.

فناوری نانو با ایجاد بستر سخت‌افزاری در کوچک‌ترین مقیاس ممکن برای تمامی مسائل مهندسی، سه فناوری دیگر را توانمند می‌سازد. برای مثال فناوری نانو با توسعه تکنیک‌های جدید تصویربرداری و حس‌گرهای مختلف بیوفناوری را توانمند می‌سازد. با تکنیک‌های کوچک‌سازی، به فناوری اطلاعات کمک می‌کند، همچنین نانوچیپ‌ها و نانو حسگرها پیشرفت‌های شگرفی را در دنیای بیوانفورماتیک ایجاد خواهند کرد.

بیوفناوری با‌شناسایی واکنش‌های فیزیکی- شیمیایی، و الگوریتم‌های ساختاری در سیستم‌های دارای حیات، سه فناوری دیگر را توانمند می‌سازد. برای مثال بیوفناوری با کمک سازوکار‌های‌شناسایی سلولی و انتقال هدف‌دار فناوری نانو را توانمند می‌سازد. با معرفی سیستم محاسبات با کمک DNA فناوری اطلاعات را توانا کرده و در زمینه رباتیک هم می تواند اثر گذار باشد.

 

دنیای فناوری همگرا آنقدر جذاب وگسترده هست که در یک مطلب نمی توان به آن پرداخت در مطالب بعدی قصد دارم باهم درباره کشورهای پیشگام در فناوری های همگرا بیشتربدانیم و بخوانیم.

با شناخت مگ همراه باشید.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی، تحریریه شناخت مگ

 

مقالات مرتبط با این حوزه:

nbic چیست؟

جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود!

آینده فناوری همگرا،جهان را تسخیر خواهد کرد!

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *