انرژی خورشیدی،الماس ناشناخته!

انرژی خورشیدی

انرژی خورشیدی، الماس ناشناخته!

“ایالات متحده آمریکا باید از شیشه های جذب نور نامریی پوشیده شود!” پروفسور لونت ضمن این گفتگو از سیستم برداشت انرژی خورشیدی نوین در میشیگان خبر داد.

پروفسور لونت و تیمش سیستم برداشت خورشیدی از مولکولهای آلی ساخته اند که نورهای نامرئی نور خورشید  را جذب می کند. با تنظیم این مواد می توان  طول موج های اشعه ماوراء بنفش و مادون قرمز را جمع  آوری کرد و سپس این انرژی به برق تبدیل خواهد شد.

آیا انرژی خورشیدی جایگزین سوخت فسیلی می شود؟

از آنجا که انرژی مصرفی جهانی باید به سمت استفاده کمتر از سوخت های فسیلی پیش رود دنیا  نیازمند فن آوری های نوآورانه و مقرون به صرفه  برای انرژی تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی است. این در حالی است که  فقط در حدود 1.5 درصد از تقاضای برق در ایالات متحده و در سطح جهانی توسط انرژی خورشیدی تولید می شود

بنابراین ریچارد لونت، دانشمند دانشکده مهندسی شیمی و مواد شیمیایی  به فکر افتاد تا شیشه ای تولید کند تا با جذب نورهای نامریی نه تنها پتانسیل الکتریکی تولید کند بلکه قابلیت های دیگری مانند افزایش کارایی ساختمان ها اتومیبل ها و غیره را نیز داشته باشد.

با وجود اینکه مدت هاست در کشور های مختلف از جمله ژاپن و آمریکا شاهد استفاده از انرژی خورشیدی هستیم اما هنوز استفاده از سوخت های فسیلی و انرژی برق در صدر جدول مصرف قرار دارند، که متاسفانه این پیام را به جهان می دهد که با انرژی رو به اتمام سوخت فسیلی روز های سختی در پیش خواهیم داشت. بنابراین جایگزین کردن انرژی هایی نظیر انرژی بی پایان خورشید لازم و ضروری به نظر می رسد.

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *