جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود!

کاربردهای فناوری همگرا

کشورهای پیشتاز در کاربردهای علوم همگرا

در مقاله های قبلی راجع به معنی “فناوری های همگرا” و ” چگونگی  ترکیب چهار علم  “نانو” “بایو” ” فناوری اطلاعات” و “علوم شناختی” صحبت کردیم.

چرا به ترکیب این چهار علم “فناوری های همگرا” می گوییم؟

گمانه زنی نویسندگان گزارش از به هم پیوستن این چهار فناوری در آینده و از میان رفتن مرز دقیق تعریف میان آن هاست. به اعتقاد تهیه کنندگان این گزارش، ادغام این فناوری‌ها در آینده، موجب ایجاد هم افزایی و تأثیر بیشتر آن‌ها بر روی یکدیگر خواهد شد.

اگر به خاطر داشته باشید گفتیم انقلاب بعدی در صنعت و فناوری همین علوم همگرا خواهد بود. اکنون در این مقاله سعی داریم به کاربردهای فناوری همگرا در کشور های مختلف بپردازیم با ما همراه باشید.

اولین ها در زمینه کاربردهای فناوری همگرا :

پس‌ازاینکه در سال 2002 NBIC برای اولین بار وارد ادبیات علوم و فناوری شد، کشورهای امریکا، ژاپن، روسیه، چین، برزیل، کره جنوبی به همراه اتحادیه اروپا سرمایه‌گذاری بر کاربردهای فناوری همگرا را شروع کردند. البته میزان تلاش و فعالیت‌های این کشورها یکسان نبوده و آمریکا و اتحادیه اروپا در حال حاضر بیش از سایر کشورها در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده و هم‌اکنون در جایگاه بهتری قرار دارند.

اندکی پس از آمریکا در سال 2004، اتحادیه اروپا نیز برای تغییر رویکرد تحقیقاتی در اروپا، گزارشی با عنوان Converging Technologies, Shaping the Future of European Societies منتشر نمود که در آن پس از معرفی NBIC و کاربردهای فناوری همگرا، مسیر پیش روی کشورهای اروپایی برای حرکت به سمت فناوری‌های همگرا را روشن نمود. اتحادیه اروپا روند حرکت خود به سمت NBIC را ادامه داد و در سال‌های بعدی نیز گزارش‌های مختلفی در مورد روند پیشرفت، آینده، خطرات و فرصت‌های پیش روی این حرکت را مطرح نمود. کشورهایی مانند هلند، سوئیس و آلمان در این زمینه فعالیت‌های خوبی داشته‌اند و طی سال‌های اخیر محصولاتی در مقیاس آزمایشگاهی به بازار معرفی نموده‌اند. که در مقالات بعدی مختصری از آن ها مورد بررسی قرار خواهیم داد.

سایر کشورها:

همزمان با اتحادیه اروپا و آمریکا کشورهای دیگری چون برزیل، کره جنوبی، روسیه و چین نیز به لزوم حرکت به سمت کاربردهای فناوری همگرا پی بردند و  برای سرمایه‌گذاری در این حوزه فناوری ابراز تمایل کردند. با توجه به پیچیدگی حوزه و نیاز به پشتوانه علمی بالا برای تحقیقات در این زمینه، این کشورها هنوز نتوانسته‌اند به‌صورت جدی وارد فاز تحقیقاتی شوند. البته طی سال‌های اخیر برخی از این کشورها مانند روسیه و چین فاز برنامه‌ریزی تحقیقات را پیش برده و آماده ورود به جمع کشورهای پیشتاز در این زمینه هستند.

 

امیدواریم این مطلب کوتاه توانسته باشد اطلاعات مفیدی در زمینه علوم همگرا به شما انتقال دهد این دست مطالب همچنان در سایت مجله علمی تخصصی شناخت مگ قابل دسترسی خواهد بود.

 

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی، تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *