فناوری نانو انقلاب علم معاصر

فناوری نانو

آیا تا به حال به تفاوت معانی “علم” و “فناوری” فکر کرده اید؟ به نظر شما این دو واژه معانی مشابه دارند یا به طور کلی از هم متمایز می شوند؟ در مقاله nbic چیست؟ به صورت کامل به توضیح فناوری های همگرا پرداختیم.

“علم”به زبان ساده به کوششی اطلاق می شود که بشر برای درک جهان پیرامون و یافتن چگونگی عملکرد های مختلف و تفسیر آن ها انجام می دهد اما آیا  دانستن به تنهایی کافی است؟ اگر نتوانیم علم را به طور کاربردی و عملی مورد استفاده قرار دهیم، علم به تنهایی کافی نخواهد بود. بنابراین “فناوری” به کار بستن علم را تشریح می کند.

امروزه عبارت فناوری کنار علوم مختلف قرار می گیرد و کم و بیش نام آشنا هم شده است. مثل فناوری کامپیوتر، فناوری هوا و فضا و… در این میان فناوری های جذاب دیگری هم وجود دارند که با وجود ماهیت منحصر به فردشان تا حدی ناشناخته مانده اند. یکی از این فناوری ها، ” فناوری نانو” ست.

نانو ریشه یونانی دارد:

ریشه کلمه نانو از واژه یونانی “نانس” به معنای کوتوله گرفته شده است و به این معنی است که در مقیاس نانو همه چیز قرار است تا حد یک میلیاردم کوچک تر شود.

با وجود اینکه نمی توان برای فناوری نانو تعریف فراگیر و جامعی را توصیف کرد اما به طور کلی می شود گفت: فناوری نانو، کاربرد علم نانو برای تولید مواد، ابزارها و سیستم های نوین با استفاده از تغییر و کنترل خواص مولکولی و اتمی مواد مختلف است. به این معنی که بر خواص کلاسیک اتم ها غلبه می کند و رویکردی جدید را به ظهور می رساند.

اگر خواص مواد  را به بخش فیزیکی و بخش شیمیایی تقسیم کنیم به این نتیجه می رسیم که هر ماده خصوصیاتی دارد که می توانیم با توجه به آن ها ماده را نام گذاری و شناسایی کنیم . مثلا می توانیم طلا و مس را از درجه ذوب ،رنگ ،خواص مغناطیسی و .. از هم تشخیص دهیم.

آنچه فناوری نانو با آن درگیر است همین خواص مختلف مواد می باشد. به این شکل که اگر ماده ای را در مقیاس نانو کوچک کنیم خواصی بسیار متفاوت تر از همان ماده در مقیاس میکرو از خود نشان می دهد. با تغییر در خواص مواد، فناوری نانو می تواند به طور خلاقانه  ویژگی های متفاوتی را به هر ماده بدهد که تقریبا کیمیاگری را به یاد انسان می آورد. در ادامه با برخی تغییرات که فناوری نانو در مواد به وجود می آورد صحبت خواهیم کرد.

تغییر شفافیت  به وسیله فناوری نانو:

جسم شفاف جسمی است که نور از آن به راحتی عبور می کند، بنابراین خاصیت “شفافیت” یک ویژگی فیزیکی است. اگر بتوان نور را به شیوه ای از جسم شفاف عبور داد که اشعه های مضر آن گرفته شود با نور مفید چه کارهایی می توان کرد؟ به طور مثال اکسید روی که به رنگ سفید هم دیده می شود اشعه ماورا بنفش را به خوبی جذب کرده و نور سفید را می تاباند با تغییرات نانو در این ماده می شود به خوبی از آن در تولید کرم های ضدآفتاب استفاده کرد.

تغییر در درجه دمای ذوب به وسیله فناوری نانو:

با توجه به کمبود انرژی در جهان امروز، صرفه جویی در انرژی از مهم ترین دغدغه های روز است. اما فناوری نانو چه سهمی در صرفه جویی انرژی ایفا می کند؟ شاید عجیب به نظر بیاید اما باید بگویم بسیار ساده این کار  را انجام می دهد. با استفاده از نانوتکنولوژی می توان دمای ذوب فلز های سخت مانند طلا را تغییر داد  و به این ترتیب در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی کرد.

به غیر از دومورد بالا که از ابتدایی ترین کاربردهای فناوری نانو هستند می توان به موارد دیگری از جمله تغییر در واکنش پذیری مواد، تغییر در خواص مغناطیسی، خواص مکانیکی و ده ها خاصیت ناشناخته دیگر اشاره کرد.

اما آیا تغییر در خواص مواد همیشه به معنای بهبود است؟؟

این پرسشی است که همچنان ذهن دانشمندان و محققان این حوزه را درگیر خود کرده است.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی، تحریریه شناخت مگ

مقالات مرتبط با این حوزه:

جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود!

آینده فناوری همگرا،جهان را تسخیر خواهد کرد!

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *