فناوری زیستی شفاف ترین فناوری دوقرن اخیر

فناوری زیستی

فناوری زیستی، شفاف ترین  فناوری دوقرن اخیر

کارل ارکی اولین کسی بود که مفهوم فناوری زیستی را به کار برد. او از این عبارت برای کاربردهای تکنولوژیکی سیستم های بیولوژیکی استفاده کرد . او نتیجه گیری کرد که می توان ازبیو ارگانیسم ها برای تولید محصولاتی جدید و فناوری شده استفاده کرد. از سال 1919 که مفهوم فناوری زیستی به واژگان علم اضافه شد تا حالا این فناوری به عنوان پاک ترین و اقتصادی ترین نوع تکنولوژی شناخته می شود.

فناوری زیستی چیست؟

این دانش در حقیقت به هر نوع استفاده هوشمندانه از دستکاری سطح مولکولی ارگانیسم های زنده برای تولید، بهبود و عرضه محصولات گوناگون است. فناوری زیستی از علوم مختلف مانند میکروبیولوژی، زیست شناسی و شیمی زیستی برای اهداف خود استفاده می کند و خود یکی از ارکان اصلی فناوری های همگرا به شمار می رود. در مقاله nbic چیست؟ به مفهوم فناوری های همگرا پرداختیم.

بیوتکنولوژی از مصر باستان تا قرن اتم:

وقتی مصریان باستان جو را تخمیر می کردند یا از انگور سرکه و نوشیدنی تولید می کردند  باز  هم پای فناوری زیستی در میان بود. بشر، هزاران سال است که می داند چگونه از گیاهان مختلف عصاره بگیرد، شیر را به ماست و دیگر فرآورده های لبنی تبدیل کند یا در محصولات کشاورزی تغییرات مفید بدهد. بنابراین میکروارگانیسم ها همیشه در زندگی بشر بوده اند وخواهند بود. اما امروزه با پیشرفت های چشمگیر تکنولوژی و هم جهت شدن آن ها می توان به طرز شگفت آوری میکروارگانیسم ها را به خدمت خود درآورد.

به طور مثال با استفاده از فناوری زیستی می توان در سیستم کشت و صنعت تغییرات مثبت ایجاد کرد و گیاهانی با مقاومت و کیفیت بهتر تولید کرد به این ترتیب هم سطح سلامت جامعه ارتقا پیدا می کند و هم با استفاده از “بیوکاتالیزو”  انرژی زیادی ذخیره خواهد شد.

عمر30 ساله  زیست فناوری  درایران:

جدای از قدمت کلاسیک استفاده از انواع مخمر ها و بیوارگانیسم ها در کشورمان، سرمایه گذاری و تربیت نیروی انسانی متخصص و فناوری زیستی عمری 30 ساله دارد. موسسات  تحقیقات واکسن و سرم سازی نام آشنایی مانند “رازی” و “پاستور” از بیوتکنولوژی  برای تولیدات خود استفاده می کنند. مرکز تحقیقاتی مهندسی ژنتیک نیز از دهه 70 تا کنون فعالیت های بسیاری در این خصوص داشته اند و دارند. از جمله پروژه های موفق کاربرد های فناوری زیستی در ایران وارد نمودن 8 داروی نو ترکیب به بازارهای جهانی است .

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی، تحریریه شناخت مگ

 

مقالات مرتبط با این حوزه:

جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود!

آینده فناوری همگرا،جهان را تسخیر خواهد کرد!

فناوری نانو انقلاب علم معاصر

 فناوری شناختی شناخت باورهاست، چیزی که جهان به آن نیاز دارد.

فناوری اطلاعات از 1950 تا2017

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *