فناوری اطلاعات از 1950 تا 2017

فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات از 1950 تا 2017:

با نگاهی به تاریخچه نه چندان دور فناوری اطلاعات،می فهمیم برای اولین بار در انتخابات 1950 در آمریکا از کامپیوترها برای جمع آوری اطلاعات در اختیار سازمان های دولتی قرار گرفت. این پیشنهاد سبب شد بعد ها در دهه 1960 مفهوم “انفورماتیک” شکل بگیرد و مدیران بسیاری مایل به استفاده از آن باشند.به این ترتیب پایه های ICT که همان مدیریت سیستم های اطلاعاتی بر پایه کامپیوتر است شکل گرفت.این فرایند ادامه پیدا کرد تا اینکه پتانسیل های نهفته این فناوری کم کم آشکار شد و هربار مفهومی تازه تر به آن اضافه کرد.

تعریف شما از ICT چیست؟

امروزه تعریف تقریبا دقیق ICT می تواند این باشد:” فناوری اطلاعات یا به عبارتی ICT  ، علمی است که به طراحی، مدیریت،پیاده سازی و پشتیبانی پایگاه های داده و سیستم های اطلاعاتی با استفاده از رایانه است. ICT هم چنین یکی از عناصر اصلی فناوری های چهارگانه یا همان همگرا است.این فناوری خود از چهار رکن اساسی تشکیل شده است که اگر بخواهیم به طور خلاصه آن ها را بیان کنیم شامل: نیروی انسانی، ابزار، زمان و روش انجام می شود. به این ترتیب این حلقه ها زنجیره ای به وجود می آورد تا ICT تکامل پیدا کند.

 موج فناوری اطلاعات باز هم دنیا  را تکان می دهد؟

پس از حضور نخستین فناوری اطلاعات تا کنون بشر هر بار بیشتر متوجه شده که به این فناوری نیازمند است. با توجه به توسعه چشمگیرخدمات و تجهیزات مربوط به فناوری اطلاعات بدیهی است که مدیریت آن ها دچار چالش شود.کنترل و برنامه ریزی، ابداع سازوکارهای مدیریت و پشتیبانی از چالش هایی است که فناوری اطلاعات با آن درگیر است . اما با وجود تمام چالش ها نباید از یاد برد موج فناوری اطلاعات سالهاست دنیا را تکان داده است.

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

مقالات مرتبط با این حوزه:

nbic چیست؟

جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود!

آینده فناوری همگرا،جهان را تسخیر خواهد کرد!

فناوری زیستی شفاف ترین فناوری دو قرن اخیر

فناوری نانو انقلاب علم معاصر

 

 

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *