فناوری شناختی شناخت باورهاست،چیزی که جهان به آن نیاز دارد

فناوری شناختی

شناخت باورها،آنچه که جهان نیاز دارد

فناوری شناختی شاید یک علم واحد نباشد اما در واقع حلقه اتصال علوم مختلفی مانند روانشناسی،  فلسفه ذهن، انسان شناسی، علوم اعصاب، زبان شناسی، هوش مصنوعی، علوم کامپیوتر، انسان شناسی و .. است. به  زبان ساده این شاخه جذاب میان رشته ای درباره کارکرد و خطاهای ذهن و مغز مطالعه می کند. به این ترتیب که  با طبقه بندی فعالیت های ذهن مثل تفکر، واکنش های ذهن نسبت به رویدادهای مختلف و فعالیت های دیگری که با ذهن درگیرهستند به مطالعه همه جانبه آن می پردازد. مباحثی که امروزه بسیار مورد توجه علوم شناختی قرار گرفته اند بررسی فرایندهای حافظه، توجه، آموزش و یادگیری، استدلال و زبان های مختلف است.

تفکر، سلول اصلی فناوری شناختی

سال ها محققین سعی داشتند با تبدیل کردن تفکر انسان به واحد های کوچک تر و قابل کد گذاری برای هر نوع تفکر الگوریتم خاصی پیدا کنند. آن ها نتیجه گیری کرده بودند که هر ادراک آرایش خاص خودش را دارد و همه تفکرات بر پایه این هماهنگی شکل می گیرند، اما علوم شناختی ثابت کرد درک انسان از هر چیز بر اساس فرکانس های ایجاد شده در اتصالات مغزی است. به این ترتیب “cognitive science” یا به عبارتی همان علوم شناختی پایه های علوم مختلف را تحت تاثیر اکتشافات خارق العاده خود قرار داد. به طور مشخص فناوری شناختی به بررسی “باورها” می پردازد.

هر جا سخن از تغییر است پای فناوری شناختی درمیان است.

بدون شک کارکرد مغز، زندگی انسان و جامعه را تحت تاثیر مستقیم قرار می دهد. پس بدیهی است مغز در همه ابعاد حیات انسان نقش داشته باشد. به همین علت ، روانشناختی شناختی برای  پیشبرد اهداف علوم دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال هوش مصنوعی از اصول  این علم بهره می برد تا سیستم هایی بسازد که شبیه انسان عمل کنند. پس هرگاه دنیای فناوری هوش مصنوعی از ربات انسان نمای دیگری با قابلیت های ادراکی منحصربه فرد رونمایی می کند، پای فناوری شناختی در میان است. این بهم پیوستگی تنها منحصر به هوش مصنوعی نیست. بلکه در علوم دیگر هم به وجود آمده است. به طور مثال سیاستمدارانی که به علوم روانشناختی تسلط کافی دارند به راحتی می توانند افکار عمومی را با خود هم جهت کنند. یا مهندسانی که به اصول علم شناختی علاقمند هستند سازه هایی مطابق میل ذهن افراد می سازند و این موضوع قطعا به هارمونی اجتماعی، سلامت روانی افراد و بسیاری از مواردی که شاید به نظر کم اهمیت برسند کمک می کند.

آیا ذهن انسان می تواند تغییر کند؟

یکی از مهم ترین کاربردهای فناوری  شناختی که بسیار مورد توجه هم قرار دارد مبحث “تغییر ذهن” است. به این معنا که با درک درست از روابط شخصی و اجتماعی می توان بر ذهن دیگران مسلط شد. این تسخیر جذاب که همان تحول فکری است از نظر دانشمندان علوم شناختی اساس متحول کردن جهان هستی است. به همین دلیل علوم شناختی یکی از پایه های چهارگانه علوم همگرا است که موج چهارم توسعه را تشکیل می دهند.

تهیه و تنظیم:هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

مقالات مرتبط با این حوزه:

nbic چیست؟

جهان به سوی استفاده از کاربردهای فناوری همگرا می رود!

آینده فناوری همگرا،جهان را تسخیر خواهد کرد!

فناوری زیستی شفاف ترین فناوری دو قرن اخیر

فناوری نانو انقلاب علم معاصر

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *