علم دنیای تله پاتی را توجیه می کند.

تله پاتی

 

آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیزی می تواند باعث شود تا بتوانید مایل ها به جای کس دیگری قدم بزنید؟  یا تا به حال سعی کرده اید با  یک پیام تله پاتیک به همسرتان بگویید” لطفا پاکت شیر یادت نره!” ؟؟

پیشرفت های اخیر در رابط های مغز و رایانه، رویای علم را  برای انتقال افکار به طور مستقیم از یک مغز به دیگری به واقعیت تبدیل کرده است.

مطالعات منتشر شده در دو سال گذشته نشان می دهد انتقال مستقیم فعالیت مغز بین دو حیوان، بین دو انسان و حتی بین انسان و یک موش واقعیت دارد. ” این واسط های ” مغز به مغز” در واقع از اتصال همزمان مغز دو فرد حاصل می شوند.

اما چه علمی پشت این قضیه است؟

خواندن امواج مغزی

ارتباط بین سلول های مغز به ما این ذهنیت را می دهد که دو مغز مختلف هم از طریق سلول هایشان می توانند با هم ارتباط برقرار کنند. ارتباط سلول به سلول یک فرایند معمول است که از آن به عنوان انتقال سیناپسی یاد می شود. انتقال سیناپسی زمانی صورت می گیرد که سیگنال های شیمیایی بین سلول ها منتقل شود.انتقال سیگنال های شیمیایی موجب به وجود آمدن امواج الکتریکی در مغز می شوند.

انتقال سیناپسی  اساس همه فعالیت مغز، از جمله کنترل موتور حرکتی، حافظه، ادراک و احساسات است.

از آنجا که سلول ها در یک شبکه  به هم متصل می شوند،  مغز  پالس های الکتریکی ایجاد می کند که هر کدام  یک موج مغزی نامیده می شود.

امواج مغزی با توجه به فرآیندهای شناختی که مغز بر پایه آن ها  کار می کند تغییر می کند و با الگوی فرکانس زمانی پیکره بندی می شوند. به عنوان مثال، موج مغزی وجود دارد که مراحل مختلف خواب  از آن استخراج می شود. یا الگوهایی که سطح هوشیاری و چگونگی تفکر هر فرد را نشان می دهند.

خواندن امواج مغزی با استفاده از یک تکنیک شناخته شده به عنوان الکتروانسفالوگرافی صورت می گیرد، به این ترتیب  که  دستگاهی  مانند کلاه شنا روی سر پوست قرار گرفته  و فعالیت الکتریکی مغز را توسط الکترودهای به کار رفته در خود جمع آوری می کند. سپس الگوی فعالیت با استفاده از نرم افزار کامپیوتری ثبت و تفسیر می شود.

این نوع رابط مغز و دستگاه مبتنی بر تکنولوژی پروتز عصبی است و برای بازیابی عملکرد مغز مورد استفاده قرار می گیرد. هر چند ممکن قدری دور از تصور به نظر بیاید اما امروزه  کاشت پروتزهای مختلف بسیارمتداول شده اند و به ما این ذهنیت را می دهند که استفاده از این تکنیک برای اجاد اتصال بین دو مغز هم بسیار محتمل خواهد بود.

دنیای تله پاتی

با نگاهی به کارکرد مغز در می یابیم ماهیت الکتریکی آن نه تنها برای ارسال سیگنال است بلکه دریافت پالس های الکتریکی را نیز امکان پذیر می کند. این پالس ها را می توان با استفاده از تکنیکی غیر تهاجمی با نام (TMS) یا انتقال از طریق تحریک مغناطیسی ثبت و ضبط کرد.

دستگاه TMS با ایجاد میدان مغناطیسی بر روی پوست سر موجب جریان الکتریکی در مغز می شود.

هنگامی که یک کویل TMS روی کورتکس موتور حرکتی  قرار می گیرد، مسیرهای حرکتی را می توان فعال کرد، که در نتیجه  باعث حرکت یک اندام، مانند دست یا پا یا حتی یک انگشت خواهد شد.

دانشمندان در حال حاضر روی روش هایی  مرتب کردن  و دسته بندی امواج مغزی کار می کنند تا سیگنال های خاصی را کشف کنند که می توانند برای ایجاد یک کانال ارتباطی مصنوعی بین جانداران مورد استفاده قرار گیرند.

اولین جرقه های این کاوش در سال 2013 روشن شد . جایی که در یک مطالعه دانشمندان سعی کردند مغز یک جفت موش را از طریق فناوری BBI  به هم متصل کنند. نقطه قوت این مطالعه آن بود که بعدها در تحقیقی دیگر آشکار شد که انسان نیز می تواند از طریق اتصال به مغز موش ها حرکات آن ها را کنترل کند. تمامی این تلاش ها منجر شد  امروزه در یابیم که BBI ها می تواند روی انسان هم کار کند.

به طور مثال در یک آزمایش با ترکیب فناوری های مختلف EEG و TMS، دانشمندان توانستند حرکات دست فردی را از طریق مغز فرد دیگری کنترل کنند. این در حالی بود که آن دو نفر کاملا در سطح ناخودآگاه این عمل را انجام دادند چرا که هر دو غرق در بازی کامپیوتری بودند.

انتقال تفکر:

پیشرفت ها اخیر درBBI  حاکی از آن است که دریچه های جدیدی در دنیای شگفت انگیز علم در حال باز شدن است که پیش از این به جادوگری شباهت بیشتری داشتند.

بیایید یکی از همین جهش های فوق العاده را باهم مرور کنیم:

محققان در ماه اوت سال گذشته، توانستند کاری سحرآمیز انجام دهند! آن ها با استفاده از ترکیبی از فن آوری ها – از جمله EEG، اینترنت و TMS – توانستند “تفکر” را از فردی به فرد دیگر انتقال دهند.این در حالی بود که این دو نفر قبلا هرگز همدیگر را ملاقات نکرده بودند و نکته دیگر اینکه در دو نقطه جغرافیایی کاملا مجزا از هم قرار داشتند! اگر فکر می کنید مثلا چند کیلومتر با هم فاصله داشتند باید بگویم قدری وسیع تر فکر کنید! آن ها در دو قاره کاملا مجزا از هم زندگی می کردند! این انتقال از هند به فرانسه صورت گرفت!

با این تفاسیر، می دانیم فناوری اتصال مغز به مغزبه هر طریقی که پیشرفت کند دارای پتانسیلی عظیم و قدرتمند برای  تاثیرگذاری بر شیوه ارتباط ما با دیگر انسانها و حتی حیوانات است.

با این وجود رعایت نکات اخلاقی و قانونی برای استفاده از این تکنولوژی منحصر به فرد ضروری است چرا که اراده آزاد هر فرد اصلا و ابدا نباید دستخوش تحمیل شود.

بیایید به پرسش های نخست این مطلب برگردیم! آیا فرستادن یک پیام تله پاتیک به همسرتان برای خرید ک پاکت شیر دور از انتظار است؟

 

 

تهیه و تنظیم : هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *