مغز آهنگساز: ملودی های درون ذهنتان را با” فکر کردن” به نت های موسیقی تبدیل کنید.

موسیقی

 

دنیای واسط های مغز و رایانه برنامه جدیدی تولید کرده است که با قدرت “تفکر” موسیقی تولید می کند. پیش از این می دانستیم رابط ها مغز و رایانه یا همان BCI آنقدر پیشرفته شده اند که می توانند بخشی از عملکرد های بدن  انسان را با دقت بالا انجام دهند.  امروزه به لطف فناوری  BCI افرادی که از بیماری های خاص جسمانی و یا اختلالات ذهنی رنج می برند این امکان را دارند تا محدودیت ذهن و جسم خود را با استفاده از پروتزهای ویژه بردارند و از طریق قدرت ذهن بدن خود را کنترل کنند.

گروهی به سرپرستی Gernot Muller-Putz، کارشناس موسسه BCI از موسسه مهندسی عصبی TU Graz نشان می دهد طبق آزمایشات انجام شده، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد می توان به شیوه ای کاملا متفاوت آهنگسازی کرد.

او اسم این برنامه را “مغز آهنگساز” گذاشته است و در آن از فناوری واسط های مغز و رایانه بهره برده است. این برنامه جدید به شیوه ای طراحی شده که به وسیله‌ی آن موزیک  فقط می تواند از طریق قدرت فکر به نت موسیقی تبدیل شده و ساخته شود. تمام آن‌چه که شما نیاز دارید  تا ملودی های انباشته در ذهنتان را به مویسیقی تبدیل کنید یک کلاه خاص برای اندازه‌گیری امواج مغزی، یک نرم افزار برای آهنگسازی موسیقی و البته کمی اطلاعات موسیقی است.

کارکرد این برنامه را به طور خلاصه می توان اینگونه بیان کرد:

نرم افزار شامل گزینه‌های متنوعی مانند حروف یا نوت ها، مکث‌ها، آکوردها و … است که یکی بعد از دیگری روی یک صفحه منعکس شده و روشن و خاموش می‌شوند. در حین آموزش می توانید روی بخش مورد نظرتان تمرکز کنید این تمرکز باعث می‌شود یک دقیقه امواج در مغز شما تغییر کنند. BCI این تغییر را تشخیص داده و نتیجه گیری را در مورد گزینه‌ی انتخابی ترسیم می‌کند.

تیمی متشکل از گرنوت مولر پوتز، آندریاس پاینگر، سلیناس  وهانا هیبل 18 نفر را که از نظر جسمانی در سلامت به سر می بردند را مورد آزمایش قرار دادند. این افراد از دانش موسیقی آگاه بودند چرا که هر کدام به نوعی از آلات موسیقی استفاده می کردند. در میان افراد تحت آزمایش،  نام فرانتس کیوبولکا آهنگساز و موسیقیدان نیز به چشم می خورد.

نتیجه این مطالعه نشان داد که پس از یک جلسه تمرین کوتاه، همه‌ی افراد توانستند آهنگسازی را شروع کرده، ملودی های خود را بر روی نت‌ها دیده و سپس آن‌ها را اجرا کنند. نتایج بسیار مثبت مطالعه بر روی افرادی با بدن سالم، این ایده را تقویت می کند که برنامه مورد نظر بر روی افرادی که از سلامت جسمانی رنج می برند نیز جواب خواهد داد.

 در گام بعدی تیم تحقیقاتی با اجرا کردن این برنامه در بستر گوشی های هوشمند استفاده از آن را ساده تر کردند.

“20 سال پیش، ایده ساختن یک قطعه موسیقی با استفاده از قدرت ذهن غیر قابل تصور بود. اما امروزه می‌توانیم این کار را  انجام دهیم  مسیر این ایده و ده ها ایده خلاقانه دیگر در دنیای واسط های مغز و رایانه در حال هموار شدن است. با رشد شگفت انگیز این فناوری رویاها شبیه واقعیت خواهند شد.

 

 

تهیه و تنظیم: مینا نیازی

تحریریه شناخت مگ

 

 

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *