تکنیک های هالیوود و واقعیت مجازی

واقعیت مجازی

تکنیک های هالیوود و واقعیت مجازی رشته نوروساینس را دستخوش تغییر خواهد کرد.

همه ما با روش CGI  (نوعی برنامه کامپیوتری برای ایجاد جلوه های ویژه سینمایی) که در پروژه های عظیم هالیوود استفاده می شوند آشنا هستیم. چنانچه این تکنولوژی به طور حرفه ای و صحیح به کار برده شود می تواند حتی  عجیب ترین دنیاها را مثل جهان عادی و واقعی به نظر بیننده بیاورد.اما دانشمندان آمریکایی می گویند این دست تکنولوژی توانسته راه آن ها را برای مطالعات در حوزه نوروساینس هموار کند.

سال 2017  تیمی از محققان در نشست سالیانه انجمن علوم اعصاب واشنگتن از دو پروژه ای که در همین خصوص بود رونمایی کرد.

تیلور ارد، محقق دانشگاه لس آنجلس در جنوب کالیفورنیا به همه نشان داد که چگونه تکنیک های رندر کامپیوتری می تواند به نتایج اسکن MRI برای تولید تصاویر از مقادیر زیادی از داده ها کمک کند.ارد و تیمش، نرم افزاری تهیه کردند تا کار انتقال این حجم از داده را آسان کند. او این نوید را هم داد که برنامه ای برای دسترسی سایر محققان به این برنامه خواهند داشت.

تیم،نه تنها از این تکنیک برای تحقیق استفاده کرد بلکه این شیوه را با تکنیک VR ترکیب کردند تا تصاویر سه بعدی از مغز انسان تهیه کنند. این تصاویر به محققان امکان می دهد تا مطالعات دقیق تری بر روی مغز انجام دهند و در ضمن انجام محاسبات مجازی نیز ساده تر خواهد شد. ارد عقیده دارد چنین ابزارهایی برای درک عصب شناسی نسبت به شیو های سنتی مفیدتر خواهند بود.

او در این خصوص گفت: هنگام یادگیری عصب شناسی مجبور بودیم به هر عصب تنها از یک بعد نگاه کنیم. این شیوه به ما امکان می دهد تا مفاهیم این علم را به صورت سه بعدی ببینیم. و امیدوارم این تکنیک تا سال آینده در دسترس تمام عصب شناسان قرار گیرد.

 

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *