رفتار درمانی شناختی اعتیاد به گوشی را از بین می برد.

رفتار درمانی

آیا با رفتار درمانی شناختی میتوان  اعتیاد به گوشی را از بین برد.

از صفحه نمایش ها  فرار کردن خیلی سخت است !

به احتمال زیاد همین حالا که این مطلب را می خوانید به دنبال گوشی تلفن همراه خود می گردید. اگر چه اثرات طولانی مدت صفحه نمایش هنوز در حال بررسی است، اما اثرات مخرب  اینترنت و استفاده از تلفن های هوشمند بسیار مورد مطالعه قرار گرفته است. باید گفت  استفاده  بیش از حد و نامتعارف از اینترنت  نوعی” آسیب شناختی” است که  به نوعی با  افسردگی  مرتبط است و ممکن است حتی ماده خاکستری مغز را نیز کاهش دهد.

در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان می دهد نوجوانانی که به طور مداوم در حال کار با اینترنت و گوشی های هوشمند هستند  ممکن است به مواد شیمیایی مغز خود آسیب برسانند.

 

در تحقیقی که دکتر جونگ سوک سِئو نورورادیولوژی دانشگاه کره در سئول، انجام داد و در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی در شیکاگو ارائه شد، مشخص شد در مغز نوجوانانی که به اینترنت معتاد بودند یک عدم تعادل شیمیایی وجود دارد که بسیار مشابه با مغز افراد مبتلا به اضطراب و افسردگی است.

هرچند تاسف برانگیز است اما هنوز خبرهای  خوبی هم  وجود دارد:  این عدم تعادل در چند هفته با کمک روان درمانگری که بر ” رفتار درمانی شناختی ” مسلط باشد قابل درمان است.

اختلال شیمیایی

در این پژوهش، محققان مغز 19 نوجوان مبتلا به اینترنت و تلفن هوشمند و 19 نوجوان دیگر که به آن شدت به این مقوله وابستگی نشان نداده بودند را با استفاده از طیف سنجی رزونانس مغناطیسی  (یک شکل از MRI که می تواند تغییرات در ترکیب شیمیایی مغز را نشان دهد) مورد بررسی قرار داد. (اعتياد به اينترنت و تلفن هوشمند با استفاده از پرسشنامه استاندارد شده اندازه گيري شد.)

در مقایسه با گروه کنترل، مغز نوجوانانی که به اینترنت و گوشی های هوشمند وابستگی بیش از حد نشان می دادند ترشح بیشتری از انتقال دهنده عصبی به نام اسید گاما آمینوبوتیریک (GABA) را در مرکز کنترل عاطفی  نشان دادند. (GABA یک انتقال دهنده عصبی مهاری است، به این معنی که سلول های عصبی را مسدود می کند.)

 

GABA در مغز همه افراد یافت می شود، اما فعالیت بیش از حد این انتقال دهنده عصبی  می تواند اثرات  زیان بار زیادی داشته باشد. هنگامی که عملکرد طبیعی سیستم لیمبیک مختل می شود،  می تواند در فرد اضطراب، افسردگی و یا اعتیاد را ایجاد کند. Wintermark استاد راديولوژي و سرپرست نورولوژي در دانشگاه استنفورد گفت بسیار تاسف برانگیز است که با افزایش محبوبیت گوشی ها و دستگاه های وب در جامعه، این اختلالات نیز بیشتر شده است.

Wintermark  اشاره کرد:”مطالعات متعددی منتشر شده است که وابستگی به الکل و سایر مواد با اختلالات شیمیایی در مناطق مختلف مغز را نشان می دهد. اما این اولین مطالعه من درباره اعتیاد به اینترنت است” که چنین فعالیت مشابهی را در مغز نشان می دهد.

اعتیاد چک کردن گوشی هوشمند

اکثر افراد، اولین چیزی که در اول صبح  چک می کنند شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام است اما این مساله رایج ابدا نشانه اعتیاد به گوشی هوشمند نیست.

 

در عوض، اعتیاد به اینترنت، که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا تعریف شده است، استفاده بیش از حد از اینترنت است که منجر به اختلال در زندگی روزمره، خواب و روابط می شود. مطالعات انجام شده از سراسر جهان نشان داده اند که میزان اعتیاد به اینترنت در جوانان کمتر از 1 تا 18 درصد است.

نوجوانانی که در مطالعه Seo شرکت کردند، تمام آزمایشات استاندارد برای تشخیص اینترنت و اعتیاد به گوشی های هوشمند را انجام دادند.وقتی شرکت کنندگان امتیازات خود را نشان دادند مشخص شد  این نوجوانان دارای نمرات قابل ملاحظه ای در افسردگی، اضطراب، بی خوابی و تکانشگری نیز نسبت به گروه کنترل بودند.

Wintermark اشاره کرد  12 نوجوان که مبتلا به این اختلال شده بودند تحت رفتار درمانی شناختی قرار گرفتند و بعد از نه هفته سطح GABA در مغزشان به حد تعادل رسید. به گفته محققان، این نوجوانان فرم اصلاح شده ای از درمان را که برای درمان اعتیاد به بازی های ویدئویی مورد استفاده قرار می گیرد به اتمام رسانده و جلسات تمرینی  75 دقیقه ای را هر هفته انجام  می دادند. این جلسات شامل شناخت پدیده های اینترنتی، یافتن فعالیت های جایگزین و بیان احساسات می شد.

Wintermark می گوید: با برخورد مناسب ودرمان به موقع، این نوجوانان توانستند تغییرات شیمیایی مغز خود را اصلاح کنند و این مساله بهترین بخش این تحقیق بود.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *