یادآوری گذشته چگونه در مغز اتفاق می افتد؟

یادآوری گذشته

یادآوری گذشته

چگونه گذشته را به یاد می آوریم؟
دانشمندان علوم اعصاب مداری در مغز کشف کردند که خاطرات را بازیابی می کند .

هنگامی که ما یک چیزجدید را تجربه می کنیم، حافظه آن اتفاق در یک مدار عصبی ذخیره می شود که بخش های مختلف هیپوکامپ و دیگر ساختارهای مغز را به هم متصل می کند. هر خوشه ای از نورون ها ممکن است جنبه های مختلف حافظه، مانند محل وقوع رویداد یا احساسات مرتبط با آن را ذخیره کند.

حافظه و یادآوری خاطرات

دانشمندان علوم اعصاب که مقوله حافظه را مطالعه می کنند، معتقدند زمانی که ما این خاطرات را به یاد می آوریم، مغز ما همان مدار هیپوکامپ را فعال می کند، این سبب می شود که حافظه در آن شکل گرفته است. با این حال، دانشمندان علوم اعصاب MIT در حال حاضر برای اولین بار نشان داده اند که یادآوری یک اتفاق نیاز به یک مدار «انحرافی» دارد که از مدار حافظه اصلی جدا می شود.
این مطالعه به یکی از اساسی ترین سوالات درباره مغز – یعنی چگونگی شکل گیری خاطرات به صورت اپیزودیک و بازیابی آن ها پاسخ غیر منتظره ارائه می دهد: “سوسوو تونگاوا، استاد زیست شناسی و علوم اعصاب، مدیر مرکز ژنتیک مدار عصبی RIKEN-MIT در موسسه پیکوور نویسنده ارشد این تحقیق است.

هیپوکامپ به چندین منطقه که همگی مربوط به حافظه هستند تقسیم شده است – هر چند بیشتر قسمت های هیپوکامپ به خوبی مورد تحقیق و آزمایش قرار گرفته اند اما ناحیه ای کوچک به نام subiculum نیز وجود دارد که بسیار کم مورد مطالعه قرار گرفته است.
آزمایشگاه Tonegawa برای بررسی این بخش از مغز از موش های آزمایشگاهی استفاده کرد. به طوری که نورون های هیپوکامپ آن ها با استفاده از نور تحریک می شدند.
محققان برای کنترل سلول های حافظه از ایجاد ” ترس ” بهره بردند به این ترتیب که موارد مورد ازمایش هنگام وارد شدن به اتاق با شوک خفیف الکتریکی مواجه می شدند.

تحقیقات قبلی در خاطرات

تحقیقات قبلی نشان دادند خاطرات در سلول های هیپوکامپ رمزگذاری می شوند و سپس اطلاعات به یک ساختار دیگر به نام قشر انتوراینال انتقال می یابند. در هر بخش، زیرمجموعه های کوچکی از نورون ها فعال می شوند، وساختارهای کوچکی به نام” آنگرام” شکل می گیرند.
Tonegawa در این خصوص می گوید: “احتمالا مدارهایی که در تشکیل آنگرام دخیل هستند، همانند مدارهایی هستند که درگیر فعال سازی مجدد این سلولها می شوندو فرایند “یادآوری” یا همان ” فراخوانی حافظه” را انجام می دهند. با این حال عملکرد این مدار تا حدی ناشناخته مانده است.
تیم MIT با مورد آزمایش قرار دادن دو دسته موش در فضاهای متفاوت توانست بفهمد کدام قسمت از این مدار مسئول یادآوری حافظه و کدام قسمت مسئول تشکیل حافظه است. به این صورت که با تحریک CA1 حافظه آن ها را به طور کلی محو کردند. موشها دیگر خاطره “ترس” را به یاد نمی آوردند

این شواهد نشان می دهد که مدار موسوم به سوئیچولوم برای یادآوری حافظه ضروری است اما برای تشکیل حافظه هیچ کاربردی ندارد.
آزمایش های دیگر نشان داد که مدارCA1 به قشر انتورینال برای یادآوری حافظه لازم نیست، اما برای تشکیل حافظه مورد نیاز است.
کارل دایسروت، استاد مهندسی زیستی و روانپزشکی و علوم رفتاری می گوید: “این مقاله یک تکنیک پیشرفته علوم اعصاب شناختی را برای نشان دادن راه های تشکیل و یادآوری حافظه در مغز ارائه داده است.

چرا هیپوکامپ نیاز به دو مدار مجزا برای تشکیل حافظه دارد؟

محققان دو توضیح احتمالی برای این موضوع مطرح می کنند. اول اینکه تعاملات دو مدار، باعث می شود که” حافظه ” خود را ویرایش و به روزرسانی کند. یعنی زمان که مدار یادآوری فعال شده است، مدار حافظه نیز اطلاعات جدید را اضافه می کند.

محققان می گویند که این سیستم هماهنگ احتمالا در تشکیل و یادآوری حافظه اپیزودیک دخیل است،

به گفته محققان، این یافته ها همچنین نشان می دهد که با تحریک این بخش از مغز می توان به بهبود بیماران مبتلا به آلزایمر کمک کرد.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *