احساس شناسی برگ برنده بازاریابی

احساس شناسی

 احساس شناسی در بازاریابی:

چطور مغز ما تصمیم می گیرد اطلاعاتش را به اشتراک بگذارد و چطور به دیگران اعتماد کند.

دسته بندی معروف ” چرخه رابرت پلاتچیک، تنها بخشی  از لایه های حسی را نشان می دهد.در این مطلب سعی داریم نگاهی دقیق به هر چهار احساس اصلی، چگونگی شکل گیری هرکدام، جایگاه آن ها در مغز و همینطور راهی که هر کدام از این احساسات مارا ترغیب به عملکرد های متفاوت می کنند، بیاندازیم.

شادمانی حسی است که مارا به اشتراک گذاری ترغیب می کند.

روانکاو، دونالد وینیکت، فهمید اولین اقدام عاطفی هر انسان در زندگی لبخند زدن در پاسخ به لبخند مادرش است، واضح است که حس شادی و لذت به زندگی همه ما آمیخته است.

قشرچپ pre-frontal  مغز جایی است که شادی، خوش بینی و انعطاف پذیری در ان زندگی می کند. تحقیقات نشان داده است که زمانی که مغز در حالت عمیق مدیتیشن قرار می گیرد این بخش از مغز فعال می شود. 

علاوه بر ایجاد حس شادی، لذت و حس های مشابه، این بخش از مغز به عنوان رانه ای برای اقدامات عاطفی هم فعالیت می کند.

وینیکت، کاشف ” لبخند اجتماعی کودک ” در این خصوص می گوید”شادی زمانی که به اشتراک گذاشته می شود افزایش می یابد”.

تعجبی ندارد که “شادی” عامل اصلی اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی است. طبق تحقیقات لایه های احساسی که با شادی مربوط هستند این حس  جزو ده رانه برتر تسهیل در روابط اجتماعی قرار می گیرد.

چهار شاخه اصلی احساسات

هر روز، ما مجموعه ای از صدها احساس متفاوت را تجربه می کنیم که هر کدامشان به پدیده ای خاص ویا شرایط فیزیکی و اجتماعی ما مربوط می شوند. بر مبنای علم، این مساله چندان هم پیچیده نیست. مطالعه جدیدی نشان می دهد  احساسات ما به چهار شاخه اصلی تقسیم می شوند: شادی، غم، ترس/تعجب، خشم/خستگی.

اما درست مثل داشتن یک سس اصلی برای آشپزی که به شما امکان می دهد هر غذایی را بپزید، این چهار “احساس مادر”نیز امکان لایه بندی عاطفی را در مغز شما ایجاد می کنند. در واقع این سس اصلی خوراک های عاطفی تامین می کند.

در ادامه تصویری از چرخه احساسات رابرت پلاتچیک را مشاهده می کنید تا بیشتر با مفهوم “چرخه” و “لایه احساسی” آشنا شوید.

لزوم احساس شناسی در بازاریابی:

احساس غم به ما امکان می دهد ارتباط بگیریم و تمرکز کنیم.

به احتمال زیاد اکثر ما “غم” را مقابل ” شادی” قرار می دهیم. اما در واقع حس غم و تاسف در مغزاکثر نقاطی را که شادی در آنها به وجود می آیند را فعال می کند.

اما زمانی که مغز احساس غم می کند ماده شیمیایی عصبی خاصی در مغز به وجود می آید. پل زاک در تحقیقی جالب نگاهی به این موضوع می اندازد. او تحقیق خود را با داستان غم انگیزی از یک پسر مبتلا به سرطان شروع می کند. زاک شرکت کنندگان را در معرض این داستان قرار می دهد.

زمانی که شرکت کنندگان داستان را حس کردند مغز آنها کورتیزول که به هورمون استرس موسوم است و همینطور اوکسیتوسین که  هورمون همدردی است ترشح کرد و در نهایت افرادی که میزان بیشتری اوکسیتوسین آزاد کرده بودند بیشتر از سایرین کمک مالی پرداخت کردند.

زاک به این نتیجه رسید که ترشح هورمون اوکسیتوسین، بیش از آنکه توانایی درک متقابل ما را بالا ببرد می تواند حس اعتماد و سخاوتمندی را نیز افزایش دهد.

زاک در این خصوص می گوید: نتایج مطالعه ما نشان می دهد چرا در تبلیغات دستمال توالت از بچه ها و حیوانات بامزه خانگی استفاده می شود.

این مطالعه به بازاریاب ها و شرکت های تبلیغاتی پیشنهاد می دهد تا مغز بیننده را وادار کنند که هورمون همدردی یا همان اوکسیتوسین را آزاد کند این مساله سبب می شود خریدار به محصول اعتماد کند و همین باعث افزایش فروش می شود.

در این بخش دو حس از چهار حس اصلی و لزوم احساس شناسی را با هم مرور کردیم منتظر ادامه داستان هیجان انگیز قدرت احساسات در دنیای بازاریابی باشید.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *