اختلال تصمیم گیری ،چطور تصمیم گیری می کنید؟

اختلال تصمیم گیری

 اختلال تصمیم گیری چگونه سبب شک در زندگی می شود.

اختلال تصمیم گیری و شک

ما بسیار خوش شانسیم که در جامعه ای بدون محدودیت امکانات زندگی می کنیم.

از خرید لباس گرفته تا خورد و خوراک، تا تصمیم گیری برای اینکه کی ازدواج کنیم و یا اینکه اصلا ازدواج کنیم ؟ تا شغل و مسیر زندگی و دیگر انتخاب های خود آزاد هستیم  و تمام این ها یعنی ما روزانه با تصمیمات ظاهراً بی پایان سر و کار داریم. این ترکیب آزادی عمل و فراوانی موقعیت ها به  ما فرصت هایی را برای ایجاد زندگی ایده آل  می دهد.

با این حال، اغراق آمیز نیست اگر پیچیدگی زندگی  بسیاری از ما را ناراحت کند  گویی فقط گزینه های زیادی پیش روی ما وجود دارند.

مثلا در حالی که عادت داریم برای خرید کتاب مورد نیازمان به کتابخانه یا کتاب فروشی برویم، گزینه انتخابی دیگری هم پیش روی ما هست! چرا که می توانیم از سایت مرتبط کتاب را بخریم یا به صورت آنلاین آن را بخوانیم یا حتی می توانیم نسخه  صوتی آن را استفاده کنیم.

در حالی که این گزینه های روزانه می تواند برای هر کسی ناراحت کننده باشد، اما برای افرادی که از اختلال وسواس در تصمیم گیری رنج می برند، می تواند کابوس باشد.

از آنجا که شك سنگ بنای OCD است، افراد مبتلا به این بیماری اغلب نیاز دارند بدانند تمام تصمیماتی كه می گیرند درست است که البته گفتنش ساده است.

مطمئناً هر کسی می خواهد در لباس جدیدش خوب به نظر بیاید اما نمی داند آن کت ارزان تر هم به اندازه کت گران قیمت تر خوب به نظر می رسد.

رستورانی که همکارتان را برای ناهار به آن دعوت کرده اید غذای خوبی دارد اما اگر رستوران دیگری غذای ویژه اش بهتر باشد چه؟ شما شغلتان را دوست دارید اما شاید اگر تحصیلاتتان را ادامه می دادید می توانستید شغل بهتری داشته باشید.

بنابراین زندگی ایده آلی که تصور می کنیم وجود ندارد. ایده آل گرایی بی رحم است! همیشه شک وجود خواهد داشت!

مبتلایان به OCD همیشه نگران این مطلب هستند که تصمیمات آن ها چگونه بر زندگی دیگران تاثیر می گذارد و به همین علت حتی کوچکترین تصمیم هم تا سر حد وسواس آن ها را آزار می دهد.

مثلا دائماً از خود می پرسند:”اگر فیلمی که برای تماشا انتخاب کرده ام برای دوستم خسته کننده باشد چه اتفاقی می افتد؟” ، ” اگر به معلم فرزندم بگویم او نمی تواند برای پروژه مدرسه داوطلب شود ناراحت نخواهد شد؟ ” ، ” اگر به دکتر معالجم بگویم می خواهم از نظر پزشک دیگری هم استفاده کنم او را تحقیر نکرده ام؟”

حتی اگر از تصمیمی که گرفته اند کاملا مطمئن باشند فقط به خاطر OCD همه چیز خراب خواهد شد.

مقصد تعطیلاتی که برای سال ها رویای آن ها بوده است و اکنون می تواند قابل دسترس باشد را OCD بهم می ریزد و انتخاب دومی را پیش وی فرد قرار می دهد.

تحمل بار روانی حاصل از تصمیم گیری به حدی برای مبتلایان به OCD طاقت فرساست که در مواردی آن ها اصلا نمی توانند تصمیم بگیرند.

آیا اجتناب پاسخ به اختلال تصمیم گیری است؟

متاسفانه، “اجتناب” هرگز پاسخ این مشکل نیست. اگر چه این تاکتیک به طور موقت اضطراب را از بین می برد اما در بلند مدت OCD را تقویت خواهد کرد.

بری شواترز، روانشناسی که مولف کتاب” تناقض انتخاب” است کشف کرد بین افسردگی و ابتلا به OCD ارتباط وجود دارد.

او توضیح می دهد که ما چگونه و چه زمان وقتی هیچ انتخابی برای تصمیم گیری نداریم دلیلی برای سرزنش خودمان نیز نداریم. اگر طوفان در گیرد و خانه ما را خراب کند ما نباید دنبال کسی یا چیزی برای سرزنش باشیم بلکه باید شروع به بازسازی کنیم!

وقتی می خواهیم تصمیمی بگیریم، از یک انتخاب سطحی مانند خرید شلوار جین تا انتخاب های سرنوشت ساز مانند تغییر شغل، همه ما انتظارات و توقعمان این است که همه چیز کامل باشد.

وقتی توقعاتمان مرتفع نشود شروع به سرزنش خودمان می کنیم . با وجود تمام این ها نهایتاً این ما هستیم که تصمیم می گیریم ممکن است حتی انتخاب متفاوتی داشته باشید و این باعث افسوس شما شود و همین حس تأسف منجر به افسردگی می شود.

بر اساس آنچه دکتر شوارتز می گوید: فراوانی انتخاب ها شادی را  محو می کند.

من با این موضوع موافقم و باید بگویم دلیل خوبی که می توان برای ساده تر کردن زندگی از آن بهره جست همین است.

ما باید برای هر چه اکنون داریم شکرگزار باشیم. به علاوه باید حس خوش شانسی را در خودمان تقویت کنیم و بدانیم زندگی هیچ کس کامل نیست حتی اگر از اختلال تصمیم گیری هم رنج ببریم(OCD) ما باید مسئولیت تصمیمات خود را بپذیریم و به آن ها جامه عمل بپوشانیم.

اگر نتوانیم این رویه را پیش بگیریم به سلامت روانی خود آسیب جدی زده ایم!

آیا تا بحال دچار اختلال تصمیم گیری شده اید؟ نظرات خود را در بخش کامنت برای ما ارسال کنید.

تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *