استرس در محل کار پاشنه آشیل مدیران

استرس در محل کار

اگر رییس باشید چطور استرس در محل کار را کنترل می کنید؟

در این مقاله سعی داریم در مورد استرس در محل کار توضیحاتی اجمالی داده و زوایای آن را بررسی نماییم با ما همراه باشید.

به جای اینکه بگویید “وقت ندارم” بگویید ” این کار در الویت قرار ندارد”و بعد ببینید چه احساسی به شما دست می دهد.

مطلب بالا پیشنهاد روزنامه وال استریت به مدیران و روسای مراکز مختلف است که در بیشتر مواقع هم بسیار کاربردی است. این یعنی وقت دارم برگه هایم را مرتب کنم اما فقط نمی خواهم انجامش دهم.

اما همیشه به همین سادگی هم نیست! مثلا به این جملات دقت کنید:

من دارم رزومه تورو ادیت می کنم عزیزم اما متاسفانه الویت من نیست و یا گفتن این جمله که: من به پزشک مراجعه نمی کنم چراکه سلامتی الویت من نیست؟!

اگر منظور خود را به درستی بیان نکنید جمله تاثیر خود را نخواهد گذاشت. تغییر در بیان، به ما یادآور می شود که “زمان” برای ما تنها یک انتخاب است.

یعنی ما آزاد هستیم برای سپری کردن یک ساعت از زمان خود انتخاب های متفاوتی داشته باشیم.

اگر در محل کار خود بچرخید در آن واحد هم مزیت دارد هم چالش برانگیز است. در زندگی روز هایی وجود دارد که آنقدر با هیجان از خواب بیدار می شوید که تا محل کار با اشتیاق می دوید و در مقابل روزهایی هم هست که خود را به سختی از تخت جدا می کنید و هیچ شوقی برای رفتن به دفترتان ندارید.

اما با تمام وجود همه این ها شما موظفید به عنوان یک رییس هر بار با مسوولیت ها و استرس های ناشی از آن روبرو شوید.

وقتی مسوولیت دارید چاره دیگری نخواهید داشت. بنابراین بهتر است برای مواجهه و حل مسائل روزانه ،همچنین به حداقل رساندن استرس و فشار ناشی از آن برنامه ای کاربردی داشته باشید.

اگر چنین برنامه ای داشته باشید بازده کار بالا می رود احساس بهتری خواهید داشت و از همه مهمتراز کار لذت بیشتری خواهید برد. خوشبختانه، راه های بی شماری برای کاهش استرس در محل کار وجود دارد که ویژه رییس هاست.

کارکنان قابل اطمینان استخدام کنید

این کار موجب می شود تا خیالتان از بابت انجام وظایف ان ها راحت باشد. اگر مسئولیت ها را به افرادی بدهید که هیچ قید و بندی برای کارشان قائل نیستند همه چیز سخت تر خواهد شد.

به همین خاطردر فرآیند استخدام پرسنل حتما حضور داشته باشید و مطمئن شوید کسی از فیلتر شما می گذرد بیشترین آمادگی برای انجام کارها را داد. به عنوان یک رییس، شما باید آماده باشید تا هر لحظه برای چنین موقعیتی در دسترس باشید.

از مراکز بیرون کمک بگیرید

در مورد هر چیزی که ممکن است باعث اختلال در محیط کاری شود فکر کنید مثلا از بین رفتن دیتاهای مهم! اگر چنین اتفاقی بیافتد شما می دانید با چه کسی باید تماس بگیرید؟ مراکزی وجود دارد که چنین مسائلی را پشتیبانی می کنند.

آنها برای چنین مسئولیت هایی آموزش های ویژه دیده اند حتما  با چنین مراکزی در خارج از شرکت خود در ارتباط باشید.

زمان های استراحت منظم تعیین کنید

اینکه هر چند وقت یک بار برای خودتان زمان استراحت بگذارید کافی نیست. شما باید زمان مشخصی را برای بیرون رفتن و آرامش دادن به خودتان در نظر بگیرید.

برای یک پیاده روی کوتاه بیرون بروید و خود را شارژ کنید اگر فکر کردن به مسائل استرس زا را برای چند دقیقه در روز کنار بگذارید ذهنتان آزاد خواهد شد و می توانید بهتر کارهای روزانه را انجام دهید پس استراحت منظم را فراموش نکنید.

همچنین این تایم استراحت روزانه را برای کارکنان هم در نظر بگیرید این مقوله بر سلامت روانی و جسمانی تاثیر مثبت می گذارد.

درک درست از درآمد

یکی از مقوله هایی استرس در محل کار  برای یک رئیس بحث میزان درآمد است. با بخش مالی کسب و کار خود مدام در تماس باشید و همیشه بدانید چه اتفاقاتی در آن بخش می افتد.هر چقدرکمتر با موارد پیش بینی نشده روبرو شوید فشار خونتان بالا نمی رود و به همین سادگی در شرایط بحرانی و غیرقابل پیش بینی قرار نخواهید گرفت.

شاید بررسی امور مالی  کار مورد علاقتان نباشد اما متوجه باشید که آگاهی کافی از این امر برای پیشبرد تجارتتان ضروری است.

مسئول بودن همیشه اسان نیست به همین خاطر بهتر است شیوه هایی را بیاموزید تا خودکنترلی را افزایش دهید و استرس را در محیط کاری تا حد امکان کاهش دهید. همین کارهای ساده سبب می شود هم خودتان هم همکارانتان سود ببرند.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

1 دیدگاه

  1. عالی بود مقاله جالبی بود ممنون

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *