• Homepage
  • >
  • رویداد
  • >
  • ۳۹ خبر از آرشیو رویداد های فناوری همگرا قسمت اول

۳۹ خبر از آرشیو رویداد های فناوری همگرا قسمت اول

رویداد های فناوری همگرا

در این مقاله می خواهیم اخبار و رویداد های فناوری همگرا را که در سایت مرکز راهبردی فناوری همگرا ( NBIC ) درج شده است را به صورتی تیتر بازنشر دهیم، تا دوست داران این حوزه با عناوین این رویداد ها بیشتر آشنا شوند.

این رویداد ها از سال ۱۳۹۴ برگزار شده اند.

۱) رقابت «محاسبه شناختی» با جایزه ۲۰۰ هزار دلاری

شرکت دینامیک ریسک اسیسمنت سیستم (Dynamic Risk Assessment Systems Inc) اعلام کرد رقابتی با نام محاسبه شناختی با جایزه 200 هزار دلاری راه‌اندازی کرده است این حمایت تشویقی به فرد یا سازمانی که بتواند نرم‌افزاری با قابلیت خواندن و مقایسه اسناد پیچیده ارائه کند، اعطا می‌شود. این نرم‌افزار باید بتواند داده‌ها را خوانده، مقایسه کرده و آنها را تبدیل به بانک اطلاعاتی کند. این رقابت می‌تواند موجب ارائه خلاقیات‌هایی در سیستم‌های یادگیری شود که در آن استخراج اطلاعات و روش‌های الگوخوانی با هم ترکیب شده و سیستمی مشابه عملکرد مغز ایجاد می‌شود. هدف از این رقابت، ساخت کامپیوتری هوشمند است. رویداد های فناوری همگرا

۲) اعطای جایزه ادیسون به سیستم تشخیص هویت عنبیه دوربرد

محققان مرکز بیومتریک کارِنگی ملون در جدیدترین دستاورد خود توانسته‌اند جایزه طلای 2015 ادیسون را در طبقه‌بندی “فناوری‌های کاربردی” از آن خود کنند. آن‌ها با سیستم عنبیه دوربرد خود هویت رانندگان را شناسایی می‌نمایند.

۳) برگزاری دروهء محاسبات شناختی در ۷ دانشگاه آمریکا

سامانه‌های محاسبات شناختی قابلیت یادگیری و برقراری ارتباط با انسان را دارند و می‌توانند برای تصمیم گیری بهتر به انسان کمک کنند. به همین منظور، هفت دانشگاه در ایالات متحده آمریکا برای برگزاری دوره‌های محاسبات شناختی با استفاده از رایانهء واتسون، با شرکت IBM همکاری کرده‌اند.

۴) تحریم پروژه‌ مغز انسان توسط محققان

پروژه مغز انسان، مخالفت بیش از 200 دانشمند برجسته حوزه مغز و اعصاب را برانگیخته است. دانشمندانی که در نامه سرگشاده‌ خود ضمن تهدید به تحریم این پروژه، معتقدند پروژه از مسیر اولیه‌اش منحرف شده است و ادامه آن می‌تواند تأثیرات منفی بر روی علوم اعصاب باقی بگذارد. رویداد های فناوری همگرا

۵) آموزش مهندسان هندی در زمینه محاسبات شناختی

شرکت آی‌بی‌اِم به زودی یک دوره درسی برای معرفی محاسبات شناختی، در موسسات مهندسی هند برگزار خواهد کرد. دانشجویان در این دوره علاوه بر یادگیری مفاهیم ماشین و مدیریت چرخه حیات، به ابرکامپیوتر واتسون دسترسی دارند. هدف از این اقدام پرورش دانشجویانی صنعت‌گرا در زمینه دانش محاسبات شناختی است.

۶) نانوحسگرهای زیستی، گامی در راستای بهبود سلامت شخصی

در کنفرانس بین‌المللی اخیر در زمینه حسگرهای زیستی دو فناوری جدید ارائه شد. یکی از این فناوری‌ها پوست‌های نانوالکترونیکی بود که به دلیل حساسیت بالای خود قادرند ضربان قلب و فشار خون را اندازه بگیرند. فناوری دیگر ابزارهای تشخیص کاغذی در ابعاد یک کارت اعتباری بود که قادرند به‌سرعت نمونه‌های خون و آب دهان را تحلیل کنند.

۷) اهدای جایزه مهندسی شبکه‌های عصبی به دکتر دانولد وونش

دکتر دانولد ووش، استاد دانشگاه میسوری، به دلیل دستاوردهای چشمگیرش در مهندسی شبکه‌های عصبی و هوش محاسباتی کاربردی، جایزه گیبور را از سوی انجمن آی‌اِن‌اِن‌اِس دریافت کرد.

۸) برگزاری کنفرانس علمی در زمینه نوروانفورماتیک و علوم عصبی در بارسلونا

یک کنفرانس علمی در زمینه فناوری‌های تحقیق و توسعه علوم عصبی، در سوم و چهارم دسامبر 2015 در بارسلونا برگزار خواهد شد. در این کنفرانس، متخصصان علوم عصبی گردهم آمده و در زمینه پیشرفت‌های اخیر در روش‌های عکس‌برداری از مغز، نوروانفورماتیک، مدل‌های حیوانی، مدولاسیون عصبی و نوروگیم‌ها، بحث خواهند کرد. رویداد های فناوری همگرا

۹) رقابتی برای ساخت ادوات زیست‌الکترونیک قابل کاشت‌در بدن

یک شرکت انگلیسی اقدام به برگزاری رقابتی میان محققان فعال در حوزه زیست‌الکترونیک کرده است. هدف از این کار ترغیب محققان برای تولید ادوات کاراتر برای درمان بیماری‌های مختلف است. ادوات زیست‌الکترونیکی قابل کاشت در بدن می‌تواند برای درمان بیماری های روده، ورم مفاصل، آسم، فشار خون بالا و دیابت استفاده شود.

۱۰) آزمایشگاه روی یک تراشه، طرح برتر رقابت استارتاپ لوییزیانا

بر اساس اعلام جایزه استارتاپ لوییزیانا، شرکت اینولایزر لبز به عنوان برنده این مسابقه انتخاب شد. این شرکت این جایزه را به دلیل ایده خود برای ساخت یک آزمایشگاه روی تراشه دریافت کرد.

۱۱) نمایش آنزیمی زیست‌مهندسی‌شده و نانوابزارهای جدید در همایش TechConnect

مهندسان، شیمیدان‌ها و دانشمندان علم مواد دانشگاه لی‌های، پیشرفت‌های نوآورانه خود را در کنفرانس نوآوری‌های جهانی تِک‌کانکت، در حضور سرمایه‌گذاران و شرکای صنعتی از سراسر جهان، به‌ نمایش گذاشتند.

۱۲) دکتر ستاری: اقتدار کشور در دست فناوری‌های همگرا (NBICS)

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، فناوری‌های همگرا را محور توسعه آینده کشور دانست و گفت: آینده و اقتدار کشور در دست فناوری‌های همگرا است و معاونت علمی و فناوری یکی از اهداف اصلی خود را حمایت از توسعه و ترویج فناوری‌های همگرا (NBICS) قرار داده است.

۱۳) همکاری مشترک روسیه و ارمنستان در حوزه انـبـیــک

دو کشور روسیه و ارمنستان قصد دارند در حوزه‌های فناوری‌نانو، زیست فناوری، فناوری اطلاعات و علوم شناختی همکاری مشترکی داشته باشند. این خبر در حاشیه سمیناری که در شهر ایروان برگزار شد، منتشر شد. رویداد های فناوری همگرا

۱۴) حضور کارشناسان از سراسر جهان در کارگاه‌های اطلاعات کوانتومی

همایشی پنج روزه در مرکز کالج پارک ماریوت، پیرامون موضوع اطلاعات کوانتومی برگزار شد و کارشناسان این حوزه از سراسر جهان گرد هم آمدند. در این همایش کارگاه‌هایی برگزار شد و شرکت‌کنندگان به بحث و تبادل اطلاعات در حوزه اطلاعات کوانتومی پرداختند و با مباحث جدید در این حوزه آشنا شدند.

۱۵) متخصصان هوش مصنوعی: نگران توسعه این فناوری نباشید

اخیرا کنفرانسی در مورد هوش مصنوعی در سیلیکون ولی برگزار شده است. شرکت کنندگان این کنفرانس به طور جمعی در این کنفرانس اعلام کردند که مردم نباید نگران توسعه هوش مصنوعی باشند و این فناوری بشریت را تهدید نمی‌کند.

۱۶) نانوروبات برای از بین بردن سلول‌های سرطانی

استفاده از نانوروبات برای از بین بردن سلول‌های سرطانی، برنده جایزه اول اول بیست و پنجمین چالش ابرمحاسبات نیومکزیکو شده‌است. این چالش هر ساله به‌منظور شناسایی پتانسیل‌های موجود در ابرمحاسبات برای حل چالش‌های جهانی برگزار می‌شود.

۱۷) کاربرد میکروسیال‌ها برای ساخت آزمایشگاه‌های تراشه‌ای برنده‌ی مسابقات SPARK

مسابقات SPARK بر روی علوم فراتر از شیمی تمرکز دارد. این مسابقات به منظور تشویق و الهام بخشی کودکان از طریق بازی و انجام آزمایش برگزار می‌شود. برندگان مسابقه در دو گروه طبقه‌بندی می‌شوند: پروژه‌های عملیاتی و ایده‌هایی که هنوز به مرحله‌ی تولید نمونه‌های اولیه نرسیده‌اند. در این مسابقات، دکتر مانو پراکاش (Manu Prakash) استادیار مهندسی زیستی در دانشگاه استنفورد و دانشجوی کارشناسی ارشدش جرج کوریر (George Korir) نمونه‌ای اولیه از یک تراشه‌ی آزمایشگاهی را ارائه نمودند.

۱۸) برگزاری مراسم سالانه فناوری‌های همگرا (انبیک)

هر سال برنامه یک روزه‌ای جهت تاکید بر تحقیقات بین‌رشته‌ای نانوفناوری در آمریکا برگزار می‌شود. در این برنامه علاوه بر ارائه دستاوردها و سخنرانی‌ها، جوایزی نیز در زمینه‌های پژوهشی، علمی، هنری و پویانمایی به صاحبان اثرهای برجسته اعطا می‌شود.

۱۹) راه‌اندازی مرکزی با هدف تحقیق در حوزه محاسبات کوانتومی

اخیرا یک موسسه کوانتومی در آمریکا برای بررسی آینده محاسبات کوانتومی و گردهم‌آوری کارشناسانی در این باره راه‌اندازی شده است. همزمان با این امر دولت و صنعت علاقه زیادی نسبت به این زمینه تحقیقاتی از خود نشان داده‌اند.

۲۰) برنده مسابقات MADMEC؛ پوششی برای پیل‌های خورشیدی با الهام از بال پروانه

هر ساله در دانشگاه MIT، تیم‌های دانشجویی دستاوردهای علمی خود را به معرض نمایش می‌گذارند و به رقابت می‌پردازند. امسال نیز این مسابقات برگزار گردید و تیم برتر بخاطر تولید یک پوشش ارزان قیمت برای سلول‌های خورشیدی که انعکاس نور را از این سلول‌ها به حداقل می‌رساند جایزه 1000 دلاری را دریافت کرد. این پوشش با الهام از طبیعت و نسخه برداری از فناوری زیستی به کار رفته در بال نوعی پروانه ساخته شده است. رویداد های فناوری همگرا

۲۱) تاسیس مرکزی برای طراحی پیشرفته و ساخت میکروسیالات مجتمع (CADMIM)

اخیرا با همکاری مراکز، صنایع و دانشگاه‌های مختلف آمریکا، یک مرکز برای طراحی و ساخت میکروسیالات مجتمع راه‌اندازی شده‌ که قرار است ادواتی نظیر آزمایشگاه روی تراشه در این مرکز طراحی و ساخته شود.

۲۲) مایکروسافت از نویسندگان برای انتشار داستان در زمینه محاسبات کوانتومی دعوت کرد

به تازگی مایکروسافت با دعوت از نویسندگان عرصه داستان‌های تخیلی-علمی می‌خواهد به مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه در حوزه محاسبات کوانتومی و پروژه ترجمه هم‌زمان اسکایپ، دست یابد. این شرکت از نویسندگان خواسته است تا داستان‌هایی با موضوعات شبکه‌های عصبی، یادگیری ماشین و ترجمه هم‌زمان بنویسند.

۲۳) اعطاء جایزه بهترین اختراع به ساخت نانوسیستم پرتودرمانی

نام محققانی که موفق به ساخت نانوسیستم پرتودرمانی شده بودند در میان ابداعاتی است که در مسابقات سالیانه Tech23 موفق به دریافت جایزه شده‌اند. این ابزار می‌تواند فرآیند درمان سرطان را تسهیل کند. رویداد های فناوری همگرا

‌‌۲۴) انتخاب بهترین فیلم کوتاه: دستکاری باکتری‌ها درون نانوکانال‌ها

اخیرا رقابتی با موضوع تولید فیلم کوتاه در موضوع نانو و میکروسیالات برگزار شده است که هدف از آن ارائه یک فیلم کوتاه دارای بار آموزشی، علمی و فکاهی در این حوزه است. یک محقق کره‌ای با ساخت فیلمی در مورد دستکاری باکتری‌ها و کنترل آنها توسط مغناطیس درون کانال‌های میکروسیالی برنده این رقابت شده است.

۲۵) اولین رونمایی از سیستم محاسبات کوانتومی جدید ناسا

ناسا برای اولین بار به خبرنگاران اجازه می‌دهد از سیستم محاسبات کوانتومی جدید این سازمان خبر و تصویر تهیه کنند. یک تور بازدیدی از این سیستم محاسباتی جدید ناسا برای اصحاب رسانه در آمریکا گذاشته شده‌است تا با توانمندی جدیدی این سازمان آشنا شوند.

۲۶) کنفرانسی درباره نزدیک‌تر شدن ارتباط انسان و ماشین

اخیرا کنفرانسی در موسسه فناوری ماساچوست برگزار شده‌است که در آن، موضوع توسعه کامپیوترهایی با قابلیت تحلیل حجم انبوهی از داده‌های اطراف ما مورد بررسی قرار می‌گیرد. هوشمندتر شدن این کامپیوترها فرصت‌های زیادی را در اختیار انسان قرار می‌دهد اما خطراتی نیز در این مسیر وجود دارد که در این کنفرانس به بررسی این موضوعات پرداخته می‌شود. رویداد های فناوری همگرا

۲۷) سمینار آشنایی با فناوری‌های همگرا برای مدرسان نانو برگزار شد

در ابتدای این سمینار که روز پنجشنبه 10 دی ماه در دوره توان افزایی مدرسان فناوری نانو برگزار شد، مهندس احمدوند به بیان رویکرد معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در توسعه فناوری‌های همگرا پرداخت. دکتر ذوالریاستین سخنران اصلی این سمینار بودند. برخی از مباحثی که ایشان در این سمینار ارائه کرد، شامل موارد زیر بود:
– آشنایی با کلیات و ادبیات فناوری‌های همگرا
– برخی رویکردها نسبت به همگرایی فناوری
– نمونه‌هایی از محصولات حاصل از همگرایی دو یا چند فناوری

در نشست هم اندیشی مدرسان فناوری نانو نیز در خصوص ابعاد مختلف ترویج فناوری‌های همگرا بحث شد. رویداد های فناوری همگرا

۲۸) کارگاه آموزشی در حوزه محاسبات کوانتومی

ک گروه اجرایی از موسسه فناوری ایلینویز قصد دارد یک سلسه کارگاه‌های آموزشی در حوزه شیمی کوانتومی و محاسبات کوانتومی برگزار کند. این دوره‌ها به صورت هفتگی بوده و علاوه بر مسائل نظری، بخش عملی برای طراحی مولکول و محاسبه خواص ترکیبات دارد.

۲۹) نمایشگاهی برای ارائه دستاوردهای حوزه نانوپزشکی

یکی از موزه‌های کشور هنگ‌کنگ اقدام به راه‌اندازی نمایشگاهی درباره دستاوردهای حوزه نانوپزشکی کرده است. این نمایشگاه به مدت 8 ماه برای علاقه‌مندان عرضه می‌شود.

۳۰) سمیناری با موضوع عصب‌شناسی شناختی

سمیناری با موضوع عصب‌شناسی شناختی در دانشگاه سنت‌اندروز برگزار شد. در این سمینار موضوع تاثیر نواختن موسیقی روی بهبود مهارت‌های شناختی بررسی شده است. رویداد های فناوری همگرا

۳۱) مصاحبه‌ای پیرامون محاسبات نرومورفیک

نشریه مهندسی نیمه‌هادی(Semiconductor Engineering) مصاحبه‌ای در رابطه با فناوری نئورمورفی (neuromorphic technology) با آقای پایلت مدیر اجرایی شرکت جنرال ویژن (General Vision) انجام داده است. آنچه در ادامه می‌خوانید گلچین این مصاحبه است.

۳۲) سمینار آشنایی با فناوری های همگرا در دانشگاه صنعتی شریف

معاونت پژوهش دانشگاه صنعتی شریف با همکاری مرکز راهبردی فناوری های همگرا، سمینار آشنایی با فناوری های همگرا را برگزار می کند.

۳۳) سمینار آشنایی با فناوری های همگرا در دانشگاه فردوسی مشهد

کانون توسعه علوم و فناوری نانو خراسان رضوی در دانشگاه فردوسی مشهد، سمینار آشنایی با فناوری های همگرا را برگزار می کند.

زمان: پنجشنبه 29 بهمن ماه 1394
مکان: آمفی تئاتر دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد
ساعت: 9 الی 12
سخنران: دکتر ذوالریاستین؛ دکترای نانو مواد

۳۴) پردازش کوانتومی کمبریج در لیست ۵۰ شرکت برتر بلومبرگ

پردازش کوانتومی یک فناوری در حال ظهور است و شرکت‌ها و دولت‌های زیادی برای دستیابی به این فناوری سرمایه‌گذاری کرده‌اند. سایت بلومبرگ فهرستی منتشر کرده است که در آن CQCL که بر روی سیستم‌ها و الگوریتم‌های کوانتومی کار می‌کند، به‌عنوان یکی از 50 شرکت برتر انتخاب شده است. رویداد های فناوری همگرا

۳۵) سمینار آشنایی با فناوری های همگرا در دانشگاه سیستان و بلوچستان

پژوهشکده فناوری نانو و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه سیستان و بلوچستان با همکاری مرکز راهبردی فناوری های همگرا، سمینار آشنایی با فناوری های همگرا را برگزار می کنند.

زمان برگزاری: پنجشنبه 6 اسفند ماه 1394
مکان: تالار ملاصدرا دانشگاه سیستان و بلوچستان
ساعت: 9 الی 12 صبح
سخنران: دکتر اشکان ذوالریاستین؛ دکتری نانومواد

۳۶) سمینار آشنایی با فناوری های همگرا در دانشگاه کرمان

معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شهید باهنر کرمان و انجمن علمی فناوری نانو این دانشگاه با همکاری مرکز راهبردی فناوری همگرا، سمینار ترویجی آشنایی با فناوری‌های همگرا را برگزار می‌کنند.

زمان : دوشنبه 10 اسفند ماه 1394
مکان:  دانشگاه کرمان – دانشکده علوم – آمفی تئاتر علوم
ساعت: 9 الی 12 صبح

۳۷) سمینار آشنایی با فناوری‌های همگرا در دانشگاه یزد

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه یزد و گروه پژوهشی فتونیک دانشکده فیزیک دانشگاه یزد با همکاری شرکت ادوات نوری نانوساختاری ایساتیس، سمینار آشنایی با فناوری های همگرا را برگزار می‌کنند.

زمان: چهارشنبه 19 اسفند ماه 1394
مکان: سالن شماره ۶ پردیس علوم دانشگاه یزد
ساعت: 9 الی 12
سخنران : دکتر رضا کلانتری نژاد

۳۸) محاسبات کوانتومی و انقلاب کوانتومی سریع

در نشستی که اخیرا در سانتا مونیکا برگزار شد، لیتچل، مدیر سابق پروژه اسپیس ایکس در مورد کامپیوترهای کوانتومی به سخنرانی پرداخت. او در این نشست به تبیین نتایج و کاربردهای این فناوری در آینده پرداخت.

۳۹) تراشه‌ای که برای مطالعه سلول‌های الکتروژنتیک به کار می‌رود

یکی از دانشجویان دوره دکتری رشته مهندسی برق دانشگاه هاروارد، برای طراحی یک تراشه که سیگنال‌های الکتروفیزیولوژیکی تولید می‌کند، موفق به دریافت جایزه بهترین طراحی دانشجویی از سوی آنالوگ دیوایس شد. این تراشه برای مطالعه سلول‌های الکتروژنتیک مناسب است.

رویداد های فناوری همگرا

ادامه رویداد ها را می توانید در اخبار شناخت مگ دنبال نمایید.

Previous «
Next »

1 دیدگاه

  1. اقا دستتون درد نکنه خسته نباشید عالیییی بود

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *