حضور ذهن خود را چگونه حفظ کنیم؟

حضور ذهن

حتی انیشتین و شکسپیر نیز گاهی حضور ذهن خود را از دست می‌دادند

هر کسی می‌تواند حضور ذهن خود را از دست بدهد. بی شک حتی انیشتین و شکسپر نیز چنین لحظاتی را تجربه کرده‌اند. این مساله واقعا اتفاق می‌افتد. اما مغز شما توانایی بازیابی دوباره را دارد.

شما می‌توانید با استفاده از این ترفند‌های ساده بر فعالیت‌ها و توانایی‌های شناختی مغز خود در طول روز تاثیر بگذارید. اگر به دنبال راه حلی برای تمرکز بهتر در محل کار و یا حتی در انجام فعالیت های دیگر خود هستید تا زندگی را ساده‌تر و زیباتر کنید به احتمال زیاد این ایده‌ها برایتان مفید خواهند بود.

می‌توانید در عرض پنج دقیقه ذهن خود را کاملا پاک کنید و مغز رابه سطح بالاتری از تفکر برسانید.

حالت‌های روحی خود را بشناسید و برای هر کدام نام مشخصی تعیین کنید.

در بهترین حالت ما، احساس آرامش، اعتماد، تمرکز، اشتیاق و خوش بینی داریم. این درست زمانی است که خلاقیت ما در اوج است و با دیگران بهتر کنار می‌آییم.

در بدترین حالت، معمولا ما احساس تردید، ناآرامی، عدم تمرکز، حالت دفاعی و بدبینی را با خود حمل می کنیم.

اغلب ما در طیفی بین بهترین حالت و بدترین حالتمان روز را سپری می‌کنیم البته این بستگی به اتفاقاتی که در محیط اطراف ما میافتد نیز دارد.

برای به حداکثر رساندن بازده مغزی و بالا بردن انرژی ، بسیار مهم است که حالت روحی و ذهنی خود را تمام مدت شناسایی کند. نام گذاری احساسات، بار منفی حاصل از حس بد را کاهش خواهد داد. دن سیجل این تمرین را اینگونه تعریف می کند: براش اسم بزار تا کنترلش کنی.

دیوید راک در این خصوص می‌گوید: وقتی شما در حالتی هستید که فشار عصبی و استرس را تحمل می‌کنید با نام گذاری و اشاره به نوع احساستان تا 50 برابر این فشار را کم می‌کنید.اگر شما توانایی بروز صحیح احساستان را از طریق خودآگاهی نداشته باشید لحظه به لحظه کنترل مستقیم رفتارتان را از دست خواهید داد. دیوید راک می گوید: شما به تمام ظرفیت خود برای آزادسازی ذهنتان نیاز دارید تا بتوانید توجه خودتان را به موضوع خاصی معطوف کنید. بدون این توانایی ذهنتان اسیر احساسات دیگری نظیر: ترس، حرص و یا عادت می شود.

ذهن ما، دو حالت کاملا متفاوت دارد.

زمانی که شما در حال انجام کار خلاقانه‌ای هستید، مطلب و یا مهارت جدیدی می‌آموزید و یا دارید یکی از مهم‌ترین کارهای روزانه تان را انجام می‌دهید شما در حالت “متمرکز” قرار دارید.

از سوی دیگر، وقتی در حال استراحت هستید، پیاده روی می‌کنید و یا در خیالبافی به سر می‌برید ذهن شما حالت ” پراکنده” به خود می‌گیرد.

تحقیقات نشان می‌دهد فعالیت بخش‌های مختلف مغز هر فرد زمانی که بهم ریخته است افزایش می‌یابد. در واقع مغز شما مهم‌ترین مشکلات را هنگام خیال پرداز حل می‌کند.

در حقیقت مغز همیشه در حال تغییر بین این دو حالت است .

باربارا اوکلی، در این خصوص توضیح می‌دهد: وقتی ذهن شما کاملا در حالت متمرکز و حضور ذهن قرار دارد در واقع شما محدوده پراکندگی را در ذهن را مسدود کرده‌اید و درست زمانی که می‌خواهید یک مشکل جدید را حل کنید بخش پراکنده را آزاد می‌کنید.

به منظورعملکرد بهتر ذهن، وقفه های عمدی در کار بیاندازید. وقتی به طور مدام در معرض محرک‌های یکسان قرار بگیرید، ذهن شما به تدریج به تصاویر، صداها و احساسات عادت می‌‌کند و همین سبب می‌شود تا تمرکزتان کم شده و عملکردتان ضعیف شود.

بنابراین وقتی با یک چالش فرسایشی مواجه می‌شوید بهترین راه این است که خودتان را مجبور به استراحت کنید. استراحت دادن به ذهن باعث می‌شود تا ایده های خلاقانه را پیدا کنید. چرا که ذهن، در حال استراحت می‌تواند ایده‌های ناب را پیدا و اجرا کند.

یک پیاده روی کوتاه روزانه داشته باشید. چند دقیقه پیاده‌ روی سبب می‌شود تا گردش خون در بدنتان تسریع شود و خلاقیتتان افزایش یابد.

چالرز داروین همیشه دور تا دور لندن را پیاده روی می‌کرد. چالرز دیکنز نیز در هنگام نوشتن رمان های جاودانش همیشه پیاده روی های طولانی می‌کرد. دیکنز در این باره

می‌گفت: اگر انقد سریع و زیاد راه نمی‌رفتم ایده‌هایم فقط و فقط منفجر می‌شد و از بین می‌رفت.

به مدیتیشن روی بیاورید. مدیتیشن می‌تواند استرس را تا حدود زیادی کم کرده و حضور ذهن و سطح سلامت جسمی و روانی را بهبود بخشد.

سعی کنید در طول روز یک چرت کوتاه بزنید. مطالعات نشان می‌دهند یک خواب کوتاه در طول روز شما را شاداب‌تر و متمرکزتر می‌کند.

در یک کلام، ذهن خود را کاملا پاک سازی کنید چرا که قدم‌های بعدیتان به این موضوع وابسته‌اند.

تهیه و تنظیم: هانا بهرامی

تحریریه شناخت مگ

 

Previous «
Next »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *